مدیران چگونه می‌توانند یک محیط کار ناسالم را به شیوه‌ای صحیح اصلاح کنند؟

گزارش ها نشان می دهد که محیط کار ناسالم به شدت رواج پیدا کرده است. این نتایج، زنگ خطری است برای مدیران. اما چگونه این مشکل را حل کنیم؟

یک محیط کار ناسالم، یک شبه به وجود نیامده است. این اتفاق نتیجه ماه ها (یا حتی سال ها) بی‌توجهی به فرهنگ یک سازمان است. مشخص کردن دلایل اصلی، ممکن است چالش برانگیز باشد. به ویژه اگر شرکت شما در حال حاضر، با شفاف سازی دست و پنجه نرم می کند. 

گزارشی که اخیراً منتشر شده، ممکن است به روشن شدن این موضوع کمک کند. یک شرکت مشاوره برای محیط کار، که مشتری های بزرگی مانند شرکت های Netflix ،Pinterest و Yelp دارد، ۴۰،۰۰۰ کارمند را در ۱۲۵ شرکت در سال ۲۰۱۹ بررسی کرده است. این نتایج می تواند چشمان مدیران را باز کند: ضوابط اجتماعی نامحسوس در شرکت شما، که شاید از آن بی خبر باشید، توانایی ایجاد اخلاق ناسالم در میان کارمندان را دارد.

به آمار زیر از گزارش منتشر شده توجه کنید:

  • ۸۳ درصد از کارمندان، در صورت مشاهده مزاحمت، آن را گزارش نمی کنند.
  • ۴۱ درصد از کارمندان احساس می کنند اگر موردی از مزاحمت را گزارش کنند، رئیس، آنها آن را جدی نمی گیرد.
  • تنها ۲۰ درصد از کارمندان فکر می کنند، مدیران از تأثیر قدرتشان بر روابط بین کارمندان آگاه هستند.

علاوه بر این، ۲۹ درصد از کارکنان مورد بررسی (تقریباً یک نفر از هر سه نفر)، به دلیل “درگیری در محل کار” شغل خود را ترک کرده اند. مطمئناً خیلی ها تمایل به استخدام شدن در چنین محیط هایی را ندارند.

هرچند یک فرمول ثابت برای ایجاد فرهنگ سالم و انعطاف پذیر وجود ندارد، اما من در گزارش های خود با برخی از راهکارهای جالب روبرو شده ام. سال گذشته، اریک ریا، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت نرم افزاری Podium، به من گفت که افراد خود را تشویق می کند تا در محل کار، بازی های ویدئویی انجام دهند (خصوصاً، فورتنایت و بتل رویال). این فقط برای سرحال آوردن کارمندان نبود. بلکه یک استراتژی عمیق حساب شده بود. اگر کارمندان او به راحتی بتوانند در محل کار به انجام بازی های ویدئویی بپردازند، برای مسائل جدی تر با او احساس راحتی بیشتری می کنند.

روش های ساده تری هم وجود دارد. اخیراً اسکات ماتز، نویسنده حوزه تجارت، لیستی از چند روش برای بهبود سریع یک فرهنگ ناسالم برای سایت Inc.com گردآوری کرد. در اینجا به بخشی از آن اشاره می کنیم: آزادی بیان را در موضع خود بگنجانید. ماتز نوشت: “در ارتباطات خود شفاف، انتقاد پذیر و صادق باشید.” از نظر او، کارمندان غالباً از رفتارها و دیدگاه های رهبران خود الگو برداری می کنند. “اگر کارمندان ترسی از حرف زدن نداشته باشند، حرفی را در دل نگه نمی دارند و همه مسائل را با شما بازگو می کنند.”

به عنوان مدیر و رهبر یک سازمان، وظیفه شما این است که محیطی ایجاد کنید تا کارمندان بتوانند با آسودگی خیال، به کارهای روزانه خود بپردازند. بهترین مدیران، آنهایی هستند که همیشه راه پیشرفت را برای کارمندان هموار می کنند.