عینک‌های هوشمند گوگل به کمک هوش مصنوعی مشکل بینایی افراد نابینا را رفع می‌کنند؟

یک استارتاپ هلندی با تیم گوگل گلس همکاری را برای ساخت یک سری عینک شروع کردند که به افراد نابینا و از نظر بینایی معیوب کمک کند ببینند.

این عینک‎‌ها اطلاعات بصری را از تصاویر مردم، اشیاء و سرویس حمل و نقل عمومی استخراج می‌کنند و سپس آن‌ها را با صدای بلند توضیح می‌دهند. این عینک می‌تواند متن کتاب‌ها را بخواند، با تحلیل چهره دوستان کاربر اسم آن‌ها را بگوید و محیط اطراف مانند تابلوهای هشدار عبور قطار و خیابانی را توضیح دهد.

عینک‌های هوشمند گوگل به کمک هوش مصنوعی مشکل بینایی افراد نابینا را رفع می‌کنند؟ - عینک‌های هوشمند گوگل به کمک هوش مصنوعی مشکل بینایی افراد نابینا را رفع می‌کنند؟ - گوگل گلس, هوش مصنوعی, عینک گوگل

کاربر از این عینک‌ها می‌تواند برای خواندن دستور پخت یک کتاب آشپزی، رفتن به فروشگاه خرید، پیدا کردن مواد غذایی روی قفسه‌ها و سپس برگشتن به خانه برای درست کردن غذا استفاده کند.

این ابزار توسط شرکت ان‌ویژن (Envision) توسعه یافته است. این شرکت ادعا می‌کند این نرم‌افزار سریع‌ترین و دقیق‌ترین ابزار OCR موجود است و می‌تواند هر گونه متنی به ۶۰ زبان که روی هر نوع سطحی نوشته شده باشد را بخواند از دست‌خط گرفته تا برچسب روی مواد غذایی.

آیا عینک گوگل زندگی جدیدی خواهد داشت؟

شرکت ان‌ویژن این نرم‎افزار را برای گوگل گلس (عینک گوگل) که سرنوشت زیاد خوبی نداشت توسعه داده است که نتوانست یک محصول مصرف‌کننده موفق باشد ولی در کارخانه‌ها و انبارها از سوی مشتریان شرکتی به عنوان یک دستیار محاسباتی که برای استفاده از آن نیازی به دست نیست استفاده می‌شود.

قیمت این عینک‌ها در زمان پیش خرید ۱۶۹۹ دلار است و زمانی که آگوست ۲۰۲۰ به بازار بیاید ۲۰۹۹ دلار خواهد بود.

تخمین زده می‌شود ۲۵۳ میلیون نفر در دنیا درگیر مشکلات بینایی باشند و بدون شک بسیاری از آن‌ها قادر به پرداخت این قیمت نیستند، ولی به شکل بارزی باعث استقلال افرادی می‌شود که از عهده آن بر می‌آیند. همچنین ممکن است حتی ثابت کند گوگل گلس یک ایده بد نبوده است.

منبع: thenextweb.com