در کسب و کار خود، موضع درست را انتخاب کنید تا رهبری واقعی را تجربه کنید

تصمیم می گیرید که یک رهبر باشید، اما در این راه شکست می خورید. یک موضع درست و یک هدف والا اتخاذ کنید تا به یک رهبر بالفطره تبدیل شوید.

تصمیم می گیرید که یک رهبر باشید، اما در این راه شکست می خورید. یک موضع درست و یک هدف والا اتخاذ کنید تا به یک رهبر بالفطره تبدیل شوید. اولین چیزی که مشتریان تجاری از ما می خواهند، این است که تلاش کنیم رهبران بهتری باشیم. اما مشتریان، تنها کسانی نیستند که چنین خواسته ای از ما دارند. تنها در ایالات متحده، شرکت ها سالانه بیش از ۱۴ میلیارد دلار هزینه می کنند تا به کارمندان خود آموزش دهند که چگونه رهبران موفقی باشند. با این حال، بسیاری از این برنامه های آموزش رهبری، نتوانستند به رسالت خود عمل کنند: رساندن افراد به رهبری.

چرا این اتفاق می افتد؟ چون اگر سعی کنید رهبر باشید، تمام توجه شما به این سمت می رود که مانند رهبران عمل کنید، به جای اینکه خودتان یک رهبر باشید. پس، نتیجه کار به هدف شما بستگی دارد.

یکی از نمونه های قدرتمند رهبری مؤثر، مربی خود من است. نام وی لین توئیست است. او یک بنیانگذار غیر انتفاعی، فعال اجتماعی و نویسنده است. او صدها میلیون نفر را با دلایل بشردوستانه به موفقیت رسانده است. او در کنار رهبران جهانی مهمی مانند مادر ترزا، باکمینستر فولر، مایا آنجلو و دالایی لاما فعالیت داشته است.

وقتی اخیراً با او مصاحبه ای داشتم، وی به نکته مهمی درباره رهبری اشاره کرد. توئیست می گوید: “وقتی در زندگی خود، موضع درست اتخاذ می کنید، آنچه از شما به دیگران می رسد، تأثیرگذاری، الهام بخشیدن و راهنمایی است. این زندگی شماست، زندگی‌ای که نقش اولش شما هستید و با موضع خود مشخص می کنید که چگونه مسیر این زندگی را طی کنید. ارشمیدس می گوید: به من فرصتی بده تا موضع درست را انتخاب کنم؛ آنگاه می توانم دنیا را جابجا کنم.”

موفق ترین و الهام بخش ترین رهبران، یک موضع هدفمند در زندگی اتخاذ می کنند. چه چیزی در تجارت شما وجود دارد که از شما و نقش شما بزرگتر است؟ تنوع؟ دستیابی به موفقیت؟ فرهنگ سازی؟

پاسخ هرچه که باشد، اگر موضع گیری هدفمندی داشته باشید، این موضع درست، شما را با قدرت به سمت هدفتان، که همان رهبری موثر است، سوق می دهد.

من و تیم من با بیش از ۱۰،۰۰۰ رهبر ارشد کسب و کار در شرکتهای بزرگ و کوچک همکاری کرده ایم. زمانی که کسی برای رسیدن به هدفی بزرگتر، موضع درست را اتخاذ می کند و تقدیر شرکت را به شکلی دیگر رقم می زند، با دو لحظه سرنوشت ساز مواجه می شود.

۱- موضع گیری برای ایجاد تحول در شرکتی که از قبل، مواضع خود را مشخص کرده است.

شرکت من زمانی با یک مدیر عامل همکاری می کرد تا با مواضع او آشنا شود. این شخص به تازگی مدیریت شرکتی که حدود یک قرن سابقه داشت، به عهده گرفته بود. او سعی داشت غیر ممکن ها را ممکن سازد. موضع او اینجا متولد شد: ایجاد تحول در شرکتی که اصولش کاملاً نهادینه شده و ایجاد تغییر در آن کاری غیر ممکن به نظر می رسد.

به عنوان یک صاحب مشاغل کوچک، اگر به جای از صفر شروع کردن، یک شرکت قدیمی را خریداری کردید، سعی کنید به جای تمرکز بر چیزهای قابل پیش‌بینی، بر چیزهای امکان پذیر تمرکز داشته باشید.

همانند مدیر عامل مذکور، شما باید اطمینان حاصل کنید که افراد درستی در کنار خود دارید تا به شما در ایجاد تحول کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که همه آنها کاملاً متعهد هستند تا در تمام مراحل همراه شما باشند.

برای این کمپانی، ما در مدت زمان چهار ماه، ۳۰۰ کارمند اصلی را در بیش از ۲۰ جلسه کاری دور هم جمع کردیم تا ذهنیت ها را یکدست کنیم. به این شکل، ما توانستیم اقداماتی هماهنگ بین تیم های رهبری آغاز کنیم. همین کار را می توانید در مقیاس کوچکتر انجام دهید. جلسات کاری منظم ترتیب دهید. روی ذهنیت خود متمرکز شوید. سپس لیستی از اقدامات ضروری ایجاد کنید.

بعد از سه سال همکاری با این شرکت، درآمد، سودآوری و ارزش سهام این شرکت دو برابر شد. دست‌آورد این شرکت در طی تقریباً یک قرن، با دست‌آورد آنها فقط در طی سه سال، یکسان بود.

۲- موضع گیری برای تسلط بر کلیه جوانب یک تجارت.

زمانی که همکاری با یک صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات را آغاز کردیم، تمرکز ما بر روی یک مدیر ارشد عملیاتی بود که تازه منصوب شده بود. او می خواست عملکرد کند شرکت را از جنبه سرمایه گذاری تغییر دهد و آن را در صنعت خود به درجات بالا برساند.

برای شروع کار، ما تیم ارشد شرکت را دور هم جمع کردیم تا بفهمیم چطور می توان شرکت را به درجات بالا رساند؟ مشکلات سر راه چه بود؟ بزرگترین مشکل این شرکت، بدبینی بود. گاهی می خواهید تغییر بزرگی ایجاد کنید. اما به هر دری می زنید، بسته است. در این زمان باید به تیم خود مراجعه کنید تا بفهمید آیا بدبینی و ترس آنها موجب شده تا سازمان از غافله عقب بماند، یا دلیل دیگری وجود دارد. باید این دلیل را پیدا کنید و بر روی آن تمرکز داشته باشید.

بعد از همکاری با شرکت مذکور، آنها توانستند ارزش سهام خود را تا ۱۰.۲ میلیارد دلار افزایش دهند و در مدت کوتاهی به ۳۰ میلیارد دلار برسانند.

وقتی برای رسیدن به یک هدف مهم موضع گیری می کنید، چالشی که شما را می‌ترساند، می تواند به یک فرصت تبدیل شود. این به شما قدرت می بخشد با بتوانید درست عمل کنید. رهبری، با موضع درست آغاز می شود.