تایر جدید شرکت گودیر تایر می تواند آج های خود را ترمیم کند!

با فناوری شرکت گودیر تایر، می توانید با خیال راحت در جاده ها رانندگی کنید. چون تایر شما، خودش را ترمیم می کند. ترمیم خودکار عاج تایر، جالب ترین فناوری برای تایر در سال های اخیر است.

زمانی که با سرعت بالا در بزرگراه در حال حرکت هستید، ترسناک ترین صدایی که ممکن است به گوشتان برسد، صدای پنچر شدن تایر است. امیدواریم این طرح اولیه شرکت گودیر تایر (Goodyear Tire) به حقیقت بپیوندد. در این صورت، دیگر نیازی نخواهد بود با کلی مشقت و عرق ریختن، به زمین و زمان ناسزا بگویید و تایر خود را تعویض کنید. ترمیم خودکار آج تایر، شاید کمی دور از ذهن به نظر برسد. اما اگر به حقیقت بپیوندد، خیال رانندگان را بابت پنچر شدن تایر راحت می کند.

نمایشگاه خودروی ژنو به دلیل ویروس کرونا کنسل شده است. اما این اتفاق باعث نشد تا شرکت ها ساکت بنشینند. هر روز اخبار جدیدی از خودروسازها و قطعه سازها در اینترنت می بینیم. امروز شرکت گودیر تایر، جدیدترین طرح خود، به نام ریچارج، را معرفی کرد. اگر این طرح تحقق یابد، دیگر نیازی به تعویض تایر نخواهد بود. چرا که این تایر می تواند آج های خود را در صورت از بین رفتن، ترمیم کند.

برای ترمیم خودکار آج تایر، این تایر ترکیب پیشرفته ای از مواد تجدید پذیر، شامل لاستیک گل قاصدک و ابریشم عنکبوتی مصنوعی را به بیرون خارج می کند. این ماده، از طریق یک سری لوله های ریز خارج شده و به سطح چرخ می رسد و در آن خشک می شود. سپس، به آج های کاملاً کاربردی جدید تبدیل می شود. در مقایسه با ترکیب استاندارد تایرهای امروزی، این گزینه می تواند جایگزین مناسبی برای محیط زیست باشد. این سیستم، باعث کاهش مصرف کربن سیاه یا سیلیکا برای تقویت لاستیک های نفتی می شود. در این حالت، ابریشم عنکبوتی مصنوعی می تواند با تقویت خواص طبیعی لاستیک گل قاصدک، برای کاهش سایش و افزایش عمر تایر موثر باشد. 

dims 8 - تایر جدید شرکت گودیر تایر می تواند آج های خود را ترمیم کند! - فناوری نانو, فناوری, دانش, خودروعلاوه بر این، طرح اولیه این تایر، از نظر ساختاری به گونه ای طراحی شده که نیازی به فشار هوا ندارد. بنابراین هرگز پنچر نخواهد شد. به جای تکیه بر فشار هوا، محلولی مخصوص برای تعویض آج، در آن وجود خواهد داشت. با تغییر آب و هوا و شرایط رانندگی در فصول مختلف، مثلاً جاده یخ زده و لغزنده در زمستان، این آج ها تغییر حالت می دهند. در واقع، خود را با هر فصل از سال تطبیق می دهند. به همین شکل، کشش تایر و راندمان سوخت در هر فصل، بهینه خواهد شد. البته هنوز مشخص نیست که این کار به صورت خودکار انجام می شود، یا باید خودرو را در هر فصل به مراکز مخصوص برد.

آنچه مشخص است، نباید به این زودی ها منتظر این تایر در خودروی خود باشیم. آن خودروی مرسدس بنز که شبیه فیلم آواتار بود و در نمایشگاه CES 2020 معرفی شد، به یاد دارید؟ تاریخ عرضه این تایر در فروشگاه ها، احتمالاً از آن خودروی فضایی هم دیرتر خواهد بود. البته به گفته مدیرعامل این شرکت، آنها امکانات لازم برای تولید این تایر تا آخر این دهه را دارند. آن ها از مدت ها پیش، سیستم هایی را برای کنترل تولید این تایر توسعه داده اند.