هفت روش ساده برای داشتن خواب راحت در سفرهای کاری

اجازه ندهید خستگی، باعث از بین رفتن اهداف تجاری شما شود. هیچ چیز مثل یک خواب راحت و آرام به شما کمک نمی کند.

خواب راحت برای همه انسان ها لازم است. برای برخی از افراد، مسافرت یعنی خداحافظی با خواب. اما این درست نیست. در یک مسافرت کاری، همه از شما انتظار دارند که شاداب باشید. بر اساس مقاله ای از نشریه NexTravel، یک نفر از هر پنج مسافر که به دلایل کاری به مسافرت رفته، شاهد تأثیرات منفی بر سلامت جسمانی، روانی، مالی و روابط خود بوده است. سازمان بهداشت جهانی، فرسودگی شغلی را به عنوان یک سندرم واقعی ناشی از استرس کاری زیاد، طبقه بندی کرده است. بر اساس همین مقاله، هزینه جهانی فرسودگی شغلی تا ۳۲۳ میلیارد دلار تخمین زده می شود. همچنین، حدود ۱۲۵ تا ۱۹۰ میلیارد دلار برای هزینه های مربوط به مراقبت های بهداشتی برآورد شده است. 

سفر های کاری تنها به سیستم خواب شما لطمه نمی زند. بلکه جمع کل درآمد شرکت (bottom line) شما را نیز به مخاطره می اندازد. خبر خوب این است که راه هایی برای خواب راحت و استراحت در هنگام مسافرت برای مشاغل وجود دارد. به راحتی می توانید، قبل از سفر و در طول سفر از آنها استفاده کنید. در این مقاله، به هفت نکته برای جلوگیری از بی خوابی در سفر های کاری اشاره خواهیم کرد.

۱- قانون دو روزه.

زمانی که به یک مسافرت کوتاه مدت می روید. مثلاً قرار است در کمتر از ۲ روز به خانه برگردید. بهتر است طبق همان روتین و برنامه خانه خود عمل کنید. به طور کلی، ۲ روز طول می کشد تا بدن شما به سیستم خواب جدید عادت کند. اگر سفر شما بیشتر از ۲ روز طول نمی کشد، بدن شما زمان لازم برای سازگار شدن برای برنامه خواب جدید را ندارد. حتی اگر به سیستم خواب جدید عادت کند، دوباره وقتی به خانه برگشتید، حداقل ۲ روز طول می کشد تا به همان برنامه خواب قبلی برگردد.

بهتر است در سفرهای کاری، برنامه های جلسات و قرار ملاقات ها را طوری تنظیم کنید که با برنامه خواب عادی شما هماهنگ باشد. بهتر از این است که شما برنامه خواب خود را با جلسات کاری هماهنگ کنید. هماهنگی بدن با عادتهای منظم خود، به شما کمک می کند در سفرهای کوتاه مدت، راحت تر استراحت کنید. 

۲- لوازم مورد نیاز برای یک خواب راحت را به همراه داشته باشید.

در حین جمع کردن وسایل سفر، لیستی از همه موارد مورد نیاز خود تهیه کنید. هر وسیله ای که برداشتید، از روی لیست خط بزنید. اطمینان از برداشتن وسایل مورد نیاز، به شما کمک می کند به خاطر برنداشتن یک وسیله، سراسیمه به دنبال فروشگاهی برای خرید آن وسیله نباشید. بعضی اوقات، این استرس می تواند یک خواب راحت و آسوده را از شما بگیرد. این یک روش آسان برای داشتن یک ذهن آسوده است. اگر عادت های خواب خوبی در خانه دارید، مانند استفاده از ماسک شب، حتماً آن وسایل را نیز بردارید. در مسافرت، درست مانند زمانی که در خانه هستید بخوابید.

یکی دیگر از موارد عالی برای همراه داشتن در سفر، یک داروی طبیعی برای خواب، مانند ملاتونین یا منیزیم است. این دارو ها می تواند راه های خوبی برای آرامش بدن و ذهن شما باشد. ملاتونین به تنظیم چرخه خواب بدن کمک می کند و به شما در رفع خستگی کمک می کند. منیزیم نیز به سنتز پروتئین کمک می کند. به عضلات کمک می کند تا در مواقع ضروری منقبض شوند و به آرامش برسند. قند خون شما را نیز حفظ و تنظیم می کند. همه اینها به شما امکان می دهد تا خواب راحت را تجربه کنید.

۳- محیطی مثبت برای خواب ایجاد کنید و از صفحه نمایش های کذایی دوری کنید.

بسیاری از مدیران پر مشغله عادت دارند، تا آخرین ساعات شب که چراغ ها خاموش می شود، از پای لپتاپ تکان نمی خورند. کنار گذاشتن لپتاپ یک ساعت قبل از خواب، به شما کمک می کند که مشکل بی خوابی در هتل را حل کنید. اما این طور هم نباشد که کامپیوتر را کنار گذاشته و بروید به سراغ تلویزیون. نور آبی صفحه تلویزیون هم همین مشکل را برای شما ایجاد می کند. چند دقیقه قبل از خواب، وقت بگذارید تا یک کتاب یا مجله واقعی بخوانید. در دفترچه یادداشت خود چیزی بنویسید. یک ساعت قبل از خواب، حمام کنید. یا فقط بنشینید و از پنجره به دنیای بیرون خیره شوید.

مراقبه یا مدیتیشن یکی دیگر از تمرین های شگفت انگیز است که می تواند بدن و ذهن شما را آرام کند. برخی از برنامه های مدیتیشن خیلی خوب، مانند Headspace و Calm، بر روی تلفن همراه وجود دارد که در آرام کردن ذهن شما موثر خواهد بود. البته، همانطور که در بالا ذکر شد، اگر قبل از خواب از این برنامه ها استفاده می کنید، مراقب نور آبی صفحه باشید. همچنین، حواستان باشد که موقع دانلود و نصب این برنامه ها، در دام اینستاگرام نیفتید.

۴- با استراتژی بخوابید.

برای شروع یک سفر خوب، یادتان باشد که حتما شب قبل از سفر، حداقل هشت ساعت یا بیشتر بخوابید. اگر خود را پر انرژی می بینید، اما در سفر مشکل خواب دارید، ملاتونین یا منیزیم را فراموش نکنید. هر دو می تواند برای داشتن خواب راحت به شما کمک کند. این دو ماده، عوارض جانبی قرص های خواب غیر طبیعی را ندارند.

۵- مصرف کافئین را کاهش دهید.

قهوه و نوشیدنی های کافئین دار می تواند برای خستگی ظهر مفید باشد. اما وقتی در سفر کاری خود هستید، کاهش مصرف کافئین ایده بسیار خوبی خواهد بود. سعی کنید حداکثر یک یا دو لیوان قهوه در روز مصرف کنید. از مصرف نوشیدنی های کافئین دار دیگر در طول روز بپرهیزید. اگر هم نمی توانید جلوی خود را بگیرید، حداقل بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر، مصرف کافئین را قطع کنید.

۶- سری به باشگاه ورزشی بزنید.

ورزش تأثیرات بسیار خوبی بر روی بدن شما دارد. از جمله بهبود کیفیت خواب شما. ورزش در زمانی که در مسافرت هستید، مفید خواهد بود. زمانی که در سفر هستید، سعی کنید یک باشگاه ورزشی نزدیک هتل پیدا کنید. یا اینکه می توانید در اطراف هتل بدوید. ورزش برای داشتن خواب راحت، معجزه می کند. زمانی که سر بر روی بالشت گذاشتید، این موضوع را درک خواهید کرد.

۷- کرونوتایپ (الگوی خواب) خود را بشناسید.

زمان آن رسیده که یک بار برای همیشه، به این افسانه بی اساس پایان بدهیم. صبح زود بیدار شدن، شما را به یک تاجر یا انسان موفق تبدیل نمی کند. وقتی الگوی خواب خود را (حتی هنگام مسافرت)، با ریتم شبانه روزی طبیعی بدن خود هماهنگ کنید، بهتر می خوابید.

برای آنکه بیشترین سود را از سفر های کاری خود ببرید. به این پیشنهادها عمل کنید تا بهتر بخوابید. مطمئن شوید که بدن و ذهن خود را در آماده ترین حالت ممکن نگه می دارید. یک خواب راحت، بالاترین میزان کارایی و خلاقیت را تضمین خواهد کرد.