چگونه زمان خود را برای شغل دوم آزاد کنیم؟

آدم های زیادی در دنیا هستند، که ایده های نابی برای شروع کسب و کار خود دارند. شاید شما یکی از آنها باشید. با این وجود، افراد کمی در دنیا هستند که واقعاً یک کسب و کار را برای خود شروع کنند.

آدم های زیادی در دنیا هستند، که ایده های نابی برای شروع کسب و کار خود دارند. شاید شما یکی از آنها باشید. با این وجود، افراد کمی در دنیا هستند که یک کسب و کار را برای خود شروع کنند.

اما چه چیزی شما را از حرکت از ستون الف به ستون ب باز می دارد؟ درست حدس زدید. اجرای کار. به خصوص زمانی که تازه در ابتدای راه هستید. در ابتدای کار، شاید خیلی از مسائل را جدی نگیرید. اما به مرور زمان در می یابید که چقدر با اهمیت هستند. اگر روش صحیح کار را بدانید، به موفقیت خواهید رسید. من به شخصه یک شغل تمام وقت دارم. اما توانستم در حین انجام کار، یک کتاب هم بنویسم.

در اینجا به پنج روش موثر برای آزاد کردن وقت اشاره می کنیم. حتی اگر از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۳ عصر، سر کار هستید، این روش ها می تواند به شما کمک کند.

۱- از برون سپاری “Outsourcing” استفاده کنید.

خیلی از مردم، از من سوال می کنند “چطور این همه کار را با هم انجام می دهی؟” و من در جواب می گویم، من انجام نمی دهم.

درست است که برخی از آن ها را خودم انجام می دهم. اما در واقع اکثر کارها، به صورت اتوماتیک انجام می شود. مثلاً من از فریلنسرهای مورد اعتماد خود می خواهم که تبلیغات رسانه ای من را انجام دهند. این کار، بار زیادی را از روی دوش من بر می دارد. این درست است که برون سپاری هزینه دارد. اما وقتی که هزینه را در مقابل زمانی که باید صرف این کارها شود قرار می دهی، می بینی که این کار به نفع شما تمام شده است. هر زمان که احساس کردی زمان نداری، اشکالی ندارد که از دیگران کمک بگیری.

۲- کارها را به صورت فشرده انجام دهید.

زمانی که یک کار جدید را آغاز می کنید، ممکن است هماهنگ کردن زندگی شخصی، شغل اصلی و این کار جدید کمی مشکل باشد. شاید فکر کنید که انجام همزمان دو وظیفه، روش مناسبی باشد (مثلاً نوشتن ایمیل در حالی که ماشین ظرف‌شویی را پر می کنید). اما به نظرم این کار، وقت بیشتری را تلف می کند. به جای این کار، وظایف روزانه و تجاری خود را به صورت فشرده انجام دهید.

برای مثال، می توانید به جای این که هر روز آشپزی کنید، یک وعده غذایی بزرگ درست کنید و برای چند روز مصرف کنید. با این کار، زمان زیادی که برای آشپزی روزانه باید صرف می شد، ذخیره می شود. گرم کردن لازانیا، حتی از سفارش دادن از رستوران هم، زودتر تمام می شود.

می توانید زمانی که به پیاده روی می روید، به پادکست های مهم خود گوش دهید. یا اینکه کتاب بخوانید. لازم نیست همه کارها را روی میز تحریر خود انجام دهید.

۳- از تکنیک پومودورو “Pomodoro” کمک بگیرید.

بسیاری از مردم، زمانی که بر روی پروژه ای کار می کنند، خود را در تله کار بی وقفه و زیاد می اندازند. ساعت های زیادی را بدون لحظه ای استراحت، کار می کنند. اما به یاد داشته باشید. کار کردن زیاد، به معنای درست کار کردن نیست.

طبق تکنیک پومودورو، بدن شما برای کارایی بهتر، نیاز به استراحت دارد. بر اساس این تکنیک، شما ۲۵ دقیقه به صورت متوالی کار می کنید. سپس، برای ۵ دقیق استراحت می کنید. بعد از اینکه ۴ تا از دوره های پومودورو را گذراندید. باید یک استراحت بلند ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ای داشته باشید. این کار شما را بر روی کار متمرکز می کند. در عین حال، کمک می کند که مغز شما بتواند تجدید قوا کند. تا احساس درماندگی و خستگی نکنید.

۴- قرار ملاقات تعیین کنید.

هر روز، زمانی را برای این کار جدید اختصاص دهید. انگار که با دکتر قرار ملاقات دارید. این یعنی نمی توانید آن را کنسل کنید. زمانی که کار می کنید، بیشترین بهره را از زمان ببرید. به جای این که فقط ایمیل ها را مرور کنید، از خود بپرسید. آیا نمی توانم از وقت خود استفاده بهتری داشته باشم؟ حتی اگر تمام زمان در دنیا را به شما بدهند، باز هم اولویت بندی کردن، می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. می توانید از نرم افزار آسانا (Asana) برای مدیریت و زمان بندی وظایف خود استفاده کنید.

۵- در یک گروه همفکری عضو شوید.

من هر هفته با سه نفر دیگر که مثل من در حال شروع کسب و کار خود هستند، دور هم جمع می شویم. ما در این ملاقات ها در مورد اهدافمان صحبت می کند. پیشرفت های خود را بازگو می کنیم. یکدیگر را تشویق می کنیم. کمک کردن به دیگران باعث می شود که شما خود را به سمت جلو برانید. اگر شما تنها کسی باشید که از پیشرفت یا پسرفت خود خبر دارد، داشتن انگیزه لازم برای ادامه کار، سخت خواهد بود. دریافت کمی دل گرمی از سمت دیگران، کمک زیادی به شما خواهد کرد.