چرا در دنیای دیجیتال امروز منتورینگ مهم است؟

تاریخ مفهوم منتورینگ به تقریبا ۳ هزار سال قبل و اودیسه هومر بر می‌گردد. در این شعر حماسی یونانی، قهرمان معروف اودیسه پسر خود را در حین جنگیدن در جنگ تروجان در اختیار دوست منتور خود قرار می‌دهد. در طول این دوران، منتور مراقب این پسر جوان است و مشغول پرورش او می‌شود.

باور ما در مورد مفهوم منتور از زمانی که هومر دست به قلم برده است بسیار تغییر کرده است. با آن که استفاده از یک منتور تا حد زیادی با زنان و مردان جوانی ارتباط داده می‌شود که قصد دریافت مشاوره از افراد بزرگ‌تر را دارند، امروزه روزبه‌روز مدیران اجرایی با تجربه‌تر به دنبال دریافت خدمات کوچینگ حرفه‌ای به علت چالش‌های اختلال دیجیتال (اختلال دیجیتال اثری است که انتظارات و رفتارهای اساسی را در یک فرهنگ، بازار، صنعت یا فرایندی که ناشی از قابلیت‌ها، کانال‌ها یا دارایی‌های دیجیتال است، تغییر می‌دهد.) هستند.

سال گذشته، مجموعا ۱ میلیارد دلار صرف کوچ‎های (مربی‌های) شخصی و کسب و کار شده است.

مدیران حق دارند درخواست کمک کنند. براساس نتیجه تحقیقی که از سوی موسسه گارتنر انجام شده است در بین ۱۵ حوزه تجاری مختلف از تولید گرفته تا انرژی، ۴۷ درصد مدیران اجرایی ارشد با چالش پیشرفت در حوزه کسب و کار دیجیتال روبرو شدند.

اما تعداد بسیار زیادی از سازمان‌ها در برنامه‌های کوچینگ خود یک جزء کلیدی را گم کرده‌اند. این جزء کلیدی به این موضوع ختم می‌شود: تمامی منتورها قابلیت کوچ را دارند، ولی تمامی کوچ‌ها نمی‌توانند منتور باشند.

اگر واقعا متعهد به یادگیری مهارت‌هایی هستید که برای هدایت شرکت شما به سمت یک تحول موفق دیجیتالی لازم است، فقط به دنبال یک کوچ که دانش شما را تقویت کند نباشید. به دنبال طرحی بگردید که هومر سالیان سال قبل نوشت یعنی یک منتور واقعی که در دراز مدت رشد شما را رقم بزند و از آن حمایت کند.

منتورینگ مانند ازدواج است، یعنی تنها زمانی جواب می‌دهد که هر دو طرف متعهد به روابط هستند. طرح‌های کوچینگ بسیار زیادی در مورد این فرآیند جفت شدن کمتر فکر می‌کنند. مجله آتلانتیک اشاره می‌کند که حتی بعضی از سازمان‌ها وظایف منتورینگ را به جای مدیران اجرایی که قبلا منتی (mentee) بوده‌اند به مشاوران برونسپاری می‌کنند.

 

این روش ارتباطی یکطرفه در دورانی که در آن کسب و کارها در تقلا با تحول دیجیتالی شکست می‌‌خورند جواب نمی‌دهد. تعداد روزافزونی از موسسه‌ها به دنبال استفاده از روش متفاوتی هستند که منتورینگ و محیط‌های دانشگاهی را در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهد.

تعداد منتورهای زیادی در SUNY Empire State College و کالج سارا لارنس فعالیت می‌کنند. به عنوان مدیر آکادمیک دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی رشته مدیریت فناوری دانشگاه کلمبیا، من شاهد طرحی هستم که در آن دانشجویان باید تحت آموزش گروهی از ۲۶۰ کارشناس برتر کسب و کار باشند و در همان حین یک مدرک جدی بگیرند.

فرآیند جفت کردن (ایجاد ارتباط بین منتور و منتی) در دانشگاه کلمبیا به جای این که در اختیار هر منتور یک دانشجو قرار دهد شبیه به عضوگیری ورزشی است. هر منتور یک دانشجو را براساس برنامه‎های فردی کسب و کاری انتخاب می‌کند که دانشجویان ایجاد کرده‌اند.

زمانی که یک منتور شما را از بین هر تعداد درخواست‌کننده انتخاب می‌کند، احتمال این که برای موفقیت شما سرمایه‌گذاری کند بیشتر است.

می‌توانید به این قضیه مانند یک هیئت مدیره شرکتی نگه کنید. هیئت‌ مدیره‌هایی که بیشترین بهره‌وری را دارند آن‌هایی هستند که نقش اعضای آن‌ها تعریف شده است و افرادی برای این وظایف انتخاب شده‌اند که بیشترین صلاحیت را برای آن دارند.

آن‌ها مسئولیت‌هایی که کاملا مشخص شده است را دارند و مهمتر از همه در حال کار روی چیزی هستند که ارتباط محکمی با آن دارند. همین قضیه در مورد منتورها صحت دارد.

یک منتور موثر دانشجو خود را برای تمامی جوانب کسب و کار از جمله گام مهم ارائه یک راه‌حل فناوری به هیئت مدیره داخلی مدیران اجرایی یا سرمایه‌گذاران آماده می‌کند.

در طرح‌هایی مانند طرح دانشگاه کلمبیا، منتورها یک نقش فعال در آموزش کلی دانشجو از جمله جلو بردن پروژه نهایی دوره کارشناسی ارشد آن‌ها ایفا می‌کنند که یک طرح کسب و کار سه فصله است.

منتور از طریق جلسات حضوری در محل کار دانشجو، نه تنها به اصلاح پروژه آن‌ها کمک می‌کند بلکه همچنین «مهارت‌های نرم» ارزشمندی را به آن‌ها یاد می‌دهد تا بتوانند ایده خود را از مرحله مفهوم به اجرا برسانند.

من نتایج مستقیم این نوع منتورینگ را دیده‌ام. متیو اسمیت فارغ‌التحصیل دانشگاه کلمبیا از منتور خود دیوید ویداپ، مدیر اجرایی سابق و مدیر شرکت N. Allen & Associates, LLC به خاطر کمک به او در درک عمیق محل‌های تلاقی کسب و کار و فناوری تشکر می‌کند.

او از این دروس در شغل خود در شرکت AT&T استفاده کرد که به او کمک کرد مرکز Agile Center for Excellence شرکت DIRECTV را راه‌اندازی کند.

ایده‌های بزرگی مانند ایده متیو بدون پشتیبانی افراد مهمی که در سازمان شما هستند، در حد ایده باقی می‌مانند. این جا است که حضور یک منتور واقعی می‌تواند تاثیر بسزایی به جا بگذارد.

مانند اودیسه، مدیران اجرایی در حال جنگیدن هستند. ولی مبارزه برای فراهم‌سازی رشد دیجیتال در شرکت‌هایشان نیازمند یک هدایت قدرتمند خواهد بود تا به موفقیت ختم شود. اگر شما یکی از مدیران اجرایی متعددی هستید که قصد جنگیدن دارید، به دنبال یک طرح کوچینگ بگردید که ایده‌آل‌های منتور را در خود جا دهد، طرحی که در آن با کسی جفت شوید که به عنوان یک رهبر وقف رشد شما شود و در طول ماه‌ها و سال‌های آینده استعداد شما را پرورش خواهد داد.

منبع: entrepreneur.com