چطور به کارمندان خود کمک کنید نسبت به شغلشان متعهدتر باشند؟

آیا کارمندانتان در محیط کار پتانسیل واقعی‌شان را نشان می‌دهند؟ جواب احتمالا نه است. طبق تحقیقی که موسسه گالوپ انجام داده است، ۵۳ درصد کارمندان به کار خود متعهد نیستند که عملا به این معنا است سر کار حاضر می‌شوند ولی در محیط کار هیجان کافی را ندارند و به محض این که شغل بهتری پیدا کنند سریعا آن را عوض می‌کنند.

در اینطور مواقع نقش رهبر و مدیر یک شرکت به خوبی مشخص می‌شود. یک رهبر ممکن است مسئولیت‌های زیادی داشته باشد ولی مهم‌ترین نقش او ممکن است CEO (یعنی افسر ارشد تعهد) باشد چون وظیفه هر رهبر است تا از تعهد و بهره‌وری کارمندان خود مطمئن شود.

اگر می‌خواهید تعهد کارمندان خود را بالا ببرید با تسلط روی نکات زیر در مسیر درست برای ایجاد یک فرهنگ با تعهد بیشتر قرار می‌گیرد.

قدرت ببخشید

مدیریت موثر به معنای از سر راه کنار رفتن و فراهم‌سازی شرایط موفقیت برای تیم است. برای این کار باید به کارمندان خود قدرت ببخشید تا آن‌ها بتوانند آزادانه با ابتکار عمل کنند. اکثر کارمندان زمانی که رهبران برای انجام کارها به آن‌ها اعتماد کنند و قدرت ببخشند از این قضیه استقبال می‎‌کنند.

این گفته به این معنا نیست که نقش خود به عنوان یک رهبر را واگذار کنید، بلکه باید کارمندان خود را راهنمایی و هدایت کنید تا بتوانند پیروز شوند. محوریت قدرت‌بخشی را توسعه و مربیگری تشکیل می‌دهد.

به عنوان رهبران باید رویایی که انتظار دارید ببینید را بسازید، مرزها را تعیین کنید و به تیم خود قدرت دارید تا از آن‌ها پیروی کنند. این کار شرایط را برای استقلال کارمندان فراهم می‌کند ولی همچنین این فرصت را برای تیم‌ به وجود می‌آورد با رهبر خود مشورت کنند و مطمئن شوند در جهت صحیح یا اشتباه در حال حرکت هستند.

تشویق کنید

هر کسب‌و کاری فراز و نشیب‌هایی دارد و زمانی که شرایط سخت می‌شود، واقعا می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. در اینطور مواقع رهبران نه تنها باید انگیزه درونی خود را بالا ببرند بلکه مهم‌تر از همه الهام‌بخش تیم خود برای ادامه دادن مسیر باشند.

برای این کار باید کاملا دقت کنید و توجه داشته باشید ممکن است تعداد زیادی از کارمندانی وجود داشته باشد که هرگز شرایط سخت و جدی را تجربه نکردند. آن‌ها ممکن است ندانند با چه چیزی روبرو هستند و به قوت دل نیاز داشته باشند.

به عنوان یک رهبر، فضا را برای امنیت روانی و اعتماد آماده کنید و به افرادی که در تلاش برای استقامت هستند کمک کنید. این نوع سبک رهبری همراه با قطعیت است و محیطی را به وجود می‌آورد که در آن پتانسیل کامل تیم آزاد می‌شود.

تجربه کنید

به عنوان رهبران، باید یک فرهنگ تجربه توسعه بالا را فراهم کنید تا از رشد کارمندان خود مطمئن شوید. نکته خوب تجربه این است که منفعت متقابل دارد. رهبران می‌توانند تجربه‌های آگاهی‌دهنده خود را به اشتراک بگذارند که به کارمندان کمک کند و همچنین از کارمندان یاد بگیرند.

امکان بالا بردن سرعت این کار از طریق مربی‌گری، مربیگری معکوس (منتورینگ معکوس)، حمایت و سیستم‌های رفاقتی وجود دارد. هرچه دانش بیشتری به اشتراک گذاشته شود، سریع می‌توانید تیم را به هدف نهایی برسانید.

مجهز کنید

کارمندان زمانی که بدانند تحت حمایت کامل قرار دارند می‌توانند پتانسیل کامل خود را به نمایش بگذارند. اگر رهبران کارمندان خود را با ساختارهای حمایتی واقعی که به آن نیاز دارند مجهز نکنند، ناچارا زمینه شکست آن‌ها را فراهم کردند و منظور ما این نیست باید ناز کارمندان را بکشید، بلکه برعکس باید در اختیار کارمندان ابزار و رهنمودهایی قرار گیرد که کار خود را خوب انجام دهند.

چند روز اول هر شغلی سخت است. کارمندان سردرگم هستند و وقت خود را با این قضیه هدر می‌دهند که متوجه شوند اکثر کارهای ضروری را باید چطور انجام داد.

به عبارت دیگر سطح بهره‌وری آن‌ها کم خواهد شد.۹۰ روز ابتدایی ورود به هر شغلی مهم است، باید به کمک دفترچه‌های راهنما با شرایط محیط کار، یک برنامه آشناسازی کارمندان جدید با وظایفشان و یک رفیق در اداره که به کارمندان کمک کند با شرایط جدید خو بگیرند، سرعت پیش رفتن به سمت اهداف تیم را بالا ببرید.

توضیح دهید

به عنوان یک رهبر، مهمترین صفت برقراری ارتباط شفافانه است. هیچ چیز بدتر از رئیسی وجود ندارد که شفافانه راهنمایی و هدایت نکند.

بدترین رئیسان افرادی هستند که انتظارات خود را شفافانه بیان نمی‌کنند، خواسته‌های خود را ناگهان تغییر می‌دهند و صحبت‌های آن‌ها ضد و نقیض است و باعث گیجی می‌شود.

رهبران بزرگ افرادی هستند که تصویری را ترسیم می‌کنند که تیم آن‌ها بتواند رویای سازمان و جایگاه خود را در آن ببینند. اگر یک رهبر نتواند به شکل قابل درکی تیم خود را هدایت کند، باعث پایین آمدن سطح بهره‌وری خواهد شد چون هیچ کس نمی‌داند هدف چیست.

بهترین رهبران رفتار و گفتار شفاف دارند و در عملکرد بالای کارمندان خود سهیم هستند.

اگر یک تیم با سطح عملکرد بالا می‌خواهید، باید به شکلی تعامل برقرار کنید که از ۵ اصل تعهد بالا پیروی کند چون در پایان رهبری ترکیبی از موضوعات مختلف مربیگری، تشویق کردن، هدایت کردن و ایجاد انگیزه و به جلو پیش بردن است.

همانطور که داگ کونانت مدیرعامل و رئیس سابق شرکت Campbell Soup گفته است «برای موفقیت در محیط بازار ابتدا باید در محیط کار موفق شوید.»

منبع: inc.com