چطور روابط سالمی با مشتریان داشته باشید و آن را حفظ کنید؟

به عنوان مالک یک کسب‌و‌کار حفظ روابط سالم با مشتریان باید در راس اولویت‌های عملیاتی شما باشد چون نه تنها باعث تکرار معامله با آن‌ها خواهد شد، بلکه شما را با خوشحالی به سایرین نیز معرفی می‌کنند.

اما برای ایجاد این روابط به زمان، صبر، استراتژی و انگیزه نیاز است. براندون ایزرا، یک نمونه از مدیرانی است که سابقه درخشانی در ایجاد روابط با مشتری و حفظ آن دارد. او مدیرعامل و بنیان‌‌گذار شرکت Grand Welcome محسوب می‌شود.

کسب‌وکار ایزرا براساس روابط ساخته شده است از کارمندان و فروشندگان گرفته تا صاحبخانه‌ها و مشتریان. نکات زیر در مورد ایجاد روابط سالم با مشتریان از زبان او است.

فراموش نکنید زمان با ارزش است

چه در حال کار با یک مشتری جدید یا مشتری فعلی هستید، فراموش نکنید به وقت آن‌ها احترام بگذارید چون مانند وقت شما با ارزش است. گفتگوهای خود را کارآمد ولی با این حال شخصی پیش ببرید چون هیچ دو مشتری شبیه به یکدیگر نیستند.

زمان بگذارید و برای روابط یک استاندارد تعیین کنید. هر گفتگو را با گوش دادن فعالانه شروع کنید و نیازها و علایق مشتریان خود و چیزهایی که دوست ندارند را درک کنید.

یک ارتباط انسانی شکل دهید

علاوه بر این، اگر کمی فراتر پیش بروید و در مورد زندگی شخصی یک مشتری کمی اطلاعات کسب کنید نشان می‌دهید برایتان مهم هستند و یک ارتباط انسانی خوب به وجود می‌آورد.

ایزرا می‌کوید «یقینا دوست ندارید مشتریان احساس کنند تنها وسیله‌ای برای افزایش سطح فروش شما هستند. به آن‌ها نشان دهید ارزشمند هستند و در یک سطح شخصی آن‌ها را بشناسید.»

ایزرا برای مشتریان فعلی تاکید می‌کند به صورت منظم انتظارات آن‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید خدماتتان همان چیزی است که آن‌ها نیاز دارند. ایزرا اسم این کار را «پایگاه لمسی» می‌گذارد و می‌‌گوید «انجام آن می‌تواند فوق‌العاده از نظر اطلاعاتی ارزشمند باشد و به انجام مجدد کسب‌وکار کمک کند.»

اعتماد به نفس را انعکاس دهید و اصیل باشید

ایزرا اشاره می‌کند «یک جنبه کلیدی برای برآورده‌سازی انتظارات و فراتر از آن پیش رفتن با مشتریان فعلی و جدید طرز برخورد و رفتار شما است.»

صاحبان کسب‌وکاری که تحت فشار مثبت‌اندیش و آرام هستند اعتماد به نفس و اعتماد را نه تنها به کارمندان خود بلکه به مشتریانشان تزریق می‌کنند. یک روش برخورد همراه با اطمینان و خوشبینی به کارمندان و مشتریان نیز انتقال داده می‌شود.

بیشتر بخندید

اغلب اوقات گفته می‌شود، خنده واقعی یک فرد را می‌توان از طریق یک مکالمه تلفنی شنید. مشتریان قادر هستند متوجه شوند آیا «خنده در چشمانتان موج می‌زند» و از کسب‌و‌کارتان و داشتن آن‌ها به عنوان یک مشتری راضی هستید یا نه، بنابراین خود واقعی و اصیل‌تان باشید.

شما با افراد واقعی و نه ربات‌ها روابط سالم شکل می‌دهید و آن را حفظ می‌کنید.

ارتباط فراوان +  عمل به وعده‌های فراوان

ایزرا می‌گوید «به همین سادگی که به نظر می‌رسد باید کاری که گفتید را انجام دهید و به وعده‌ای که به یک مشتری دادید عمل کنید.»

همچنین فقط انتظارات را برآورده نکنید بلکه از آن فراتر پیش بروید. ایده‌های جدید مطرح کنید و اجازه دهید خود نتایج همه چیز را نشان دهد. این کار کسب‌وکار شما را به سطح دیگری می‌برد و عامل مهمی است که به کمک آن می‌توان یک کسب‌وکار موفق را شناسایی کرد.

شفاف باشید

گفتار و رفتار شفاف بسیار مهم است، بنابراین سطح توقعاتی که در مشتریان خود از ابتدا به وجود می‌آورید واقع‌گرایانه باشد. با خودتان و مشتریانتان در مورد محدودیت‌ها صادق باشید چون روابط بهره‌وری بیشتری خواهند داشت.

طبق انتظار مسئولیت‌پذیر باشید

برای مسئولیت‌پذیری استثنائی یک استاندارد به وجود آورید که به معنای تعهد به تصمیمات، اعمال و خدمات باشد.

با ایجاد فرهنگ مسئولیت‌پذیری از رده‌های بالای شرکت به پایین، به کارمندان خود قدرت ایجاد روابط سالم با مشتریان و حفظ آن را می‌دهید.

ایزرا می‌گوید «با برخورداری از رفتار رهبری باثبات و محکم شروع کنید که رفتار مسئولیت‌پذیرانه را نشان می‌دهد و برای آن ارزش و پاداش قائل می‌شود. زمانی که تمام سازمان تفکر و رفتار مشابهی داشته باشند مشتریان تجربه کلی بهتری خواهند داشت.»

منبع: inc.com