آلفابت برنامه ساخت بادبادک‌های تولید انرژی را کنار گذاشت

شرکت آلفابت چندین سال است در حال کار روی بادبادک‌های تولید انرژی است ولی در تصمیم جدید برنامه‌های خود را لغو کرد. شرکت مادر گوگل به همکاری خود روی فناوری انرژی باد شرکت «ماکانی» (Makani) خاتمه داد. استرو تلر مدیر اجرایی آزمایشگاه Google X در این رابطه می‌گوید انجام این همکاری برای رسیدن یه یک کسب‌وکار بادوام به مراتب از انتظار اولیه «با ریسک بیشتر» همراه بوده و طول کشیده است.

آلفابت نسبت به توجه شرکت ماکانی به مسائل محیط زیستی علاقه خود را نشان داد ولی احساس کرد مهم است تلاش و انرژی خود را صرف حوزه‌هایی کند که به اعتقاد این شرکت «بزرگ‌‌ترین تاثیر» را می‌توانند داشته باشند.

فورت فلکر از شرکت ماکانی گفته است تصمیم آلفابت الزاما به معنای پایان فعالیت ماکانی نیست. شرکت سرمایه‌گذار اخیر آن‌ها یعنی «شل» (Shell) در حال بررسی گزینه‌ها برای ادامه کار روی فناوری بادبادک بادی است، گرچه فلکر جزئیات این همکاری را توضیح نداده است.

این تیم تحت حمایت مالی آلفابت به پیشرفت‌هایی دست پیدا کرد و توانست یک پروژه نمایشی ۲۰ کیلووات را راه‌‌اندازی کند و آن را به یک بادبادک تولیدکننده ۶۰۰ کیلووات انرژی توسعه دهد.

آنطور که سایت تک‌کرانچ توضیح می‌دهد، تصمیم آلفابت می‌تواند یک استراتژی محافظ‌‎کارانه را نشان دهد. زمانی که گوگل در سال ۲۰۱۳ شرکت ماکانی را خرید، ماکانی شرکتی بود که دوست داشت در حوزه‌های گوناگون و فراوان فناوری ریسک کند، چه بادبادک‌های تولید انرژی، بالن‌های اینترنت یا عینک‌های هوشمند باشند.

ولی در سال ۲۰۲۰ داستان کاملا متفاوت است. گوگل حالا فقط یک بخش از آلفابت محسوب می‌شود و بنیان‌گذاران ایده‌آل‌گرای آن یعنی سرگی برین و لری پیج دیگر در تیم مدیریت قرار ندارند. آلفابت بیشتر یک شرکت واقع‌گرا است که به سود‌آوری از تمامی کسب‌وکارهایش توجه دارد و ممکن است پروژه‌هایی را که همینطور فقط هزینه به همراه دارند را لغو کند، حتی اگر در نهایت در ادامه مسیر امیدوارکننده باشند.

منبع: engadget.com