آیا گوگل روی اپلیکیشن‌هایی که درخواست مجوز موقعیت می‌کنند فشار بیشتری خواهد آورد؟

تلاش‌های آینده گوگل حفظ حریم خصوصی در دستگاه‌های موبایل را به فراتر از تغییرات در اندروید ۱۱ توسعه خواهد داد.

از سوم آگوست سال جاری میلادی، تمامی اپلیکیشن‌هایی که وارد پلی‌استور می‌شوند و درخواست دسترسی به داده‌های موقعیت در پس‌زمینه را دارند باید به تایید این شرکت برسند. گوگل مشخص خواهد کرد که آیا این قابلیت الزامی، مورد انتظار و با هدف شفاف است یا نه و اپلیکیشن‌هایی که درخواست‌های زیادی خواهند داشت را رد می‌کند.

آیا گوگل روی اپلیکیشن‌هایی که درخواست مجوز موقعیت می‌کنند فشار بیشتری خواهد آورد؟ 1 - آیا گوگل روی اپلیکیشن‌هایی که درخواست مجوز موقعیت می‌کنند فشار بیشتری خواهد آورد؟ - گوگل, اندروید 11, اندروید

به عنوان مثال یک اپلیکیشن شبکه اجتماعی که به کاربر اجازه می‌دهد به صورت داوطلبانه اطلاعات موقعیت را دائما به اشتراک بگذارد احتمالا مورد تایید قرار خواهد گرفت ولی یک اپلیکیشن خرید که موقعیت یک فروشگاه خرده‌فروشی را نشان خواهد داد ممکن است رد شود تا زمانی که دسترسی به موقعیت را به وقتی محدود کند که کاربر فعالانه در حال استفاده از آن است.

این سیاست در ماه آوریل تغییر خواهد کرد ولی توسعه‌دهندگان می‌توانند در تست‌های خود از ماه می درخواست بازخورد کنند. همچنین آن‌ها تا اجرایی شدن این سیاست چند ماه برای تغییرات زمان دارند.

تنها اپلیکیشن‌های جدید از ۳ آگوست به تایید مجوز موقعیت در پس زمینه نیاز خواهند داشت ولی گوگل از ۲ نوامبر حذف اپلیکیشن‌های فعلی که تاییدیه نداشته باشند را از پلی‌استور شروع خواهد کرد.

با آن که این اقدامات قابلیت به اشتراک‌گذاری موقعیت در خود اندروید را محدود نخواهد کرد ولی اگر خیلی نگران حفظ حریم خصوصی خود هستید، همچنان می‌تواند مفید باشد.

فیس‌بوک وسایر شرکت‌ها متهم به دزدیدن اطلاعات موقعیت بیشتر از حد نیاز خود شده‌اند و در بعضی از موارد کاربران روی اطلاعات ارسالی کنترل کمی دارند.

سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر نه تنها نوید جلوگیری از سوءاستفاده را می‌دهد بلکه همچنین باعث صداقت توسعه‌‌دهندگان می‌شود که از همان اول تصمیم بگیرند آیا نیاز به بررسی لوکیشن در موقعیت دارند یا نه. اگر در حال حاضر یک نگرانی اولیه وجود داشته باشد این است که مشخص نیست گوگل بر اساس چه شاخصی استفاده درست از داده‌های موقعیت را مشخص خواهد کرد.

دیدگاه گوگل در مورد دسترسی «لازم» ممکن است با نظر سایرین فرق داشته باشد.

منبع: engadget.com