ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد

گرچه گردبادهای دیو گرد و خاک (dust devils) روی سیاره سرخ یعنی مریخ غیرطبیعی نیست، به هرحال این سیاره پر از گرد و خاک و طوفان است، ولی این گردبادها تقریبا اغلب اوقات به همان سرعتی که ظاهر شده‌اند، ناپدید می‌شوند. به همین علت ثبت تصویر فعالیت این گردبادها یک اتفاق نادر خوشایند است.

اما در اکتبر سال ۲۰۱۹، مدارگرد شناسایی مریخ ناسا موفق شد تصویر یک گردبار دیو گرد و غبار عظیم را ثبت کند که می‌توانید در تصویر زیر ببینید.

ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد - ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد - ناسا, مریخ

مدارگرد شناسایی مریخ این تصاویر را با استفاده از دوربین های‌رایز (HiRISE) خود گرفته است، یک دوربین قدرتمند که از سال ۲۰۰۶ از سطح مریخ عکس می‌گیرد.

روز دوشنبه، تیم دانشگاه آریزونا که این دوربین را ساخته است و مدیریت می‌کند جزئیات مربوط به تصویر جدیدا ثبت شده گردباد دیو گرد و خاک را منتشر کرد که روی دشت آتشفشانی آمازونیس پلانیتیا تشکیل شده بود.

طبق اعلام تیم دوربین های‌رایز مرکز این گردباد ۵۰ متر عرض دارد و آن‌ها براساس طول سایه‌اش اعتقاد دارند ارتفاع آن در حدود ۶۵۰ متر است.

گرچه این گردباد بزرگ است ولی از بزرگ‌ترین گردبادهای مریخی هنوز فاصله دارد.

دوربین HiRISE در مارس ۲۰۱۲ تصویر یک گردباد دیو گرد و خاک فعال را ثبت کرد که ارتفاع خیره‌کننده ۲۰ کیلومتر را داشت. ولی با وجود این ارتفاع خارق‌العاده، این گردباد فقط اندکی از گردباد جدید عریض‌تر بود و ۷۰ متر پهنا داشت.

به عبارت دیگر، افرادی که به دنبال رویای سکونت انسان روی مریخ هستند نگرانی‌های زیادی داشتند و حالا باید این گردبادهای رعب‌آور را نیز به آن فهرست اضافه کنند.

منبع: futurism.com