روکیدا
پیشنهاد سردبیر

آیا مدارک جدید آمریکا جاسوسی هوآوی را ثابت می‌کند؟

چند وقتی است آمریکا سعی می‌کند متحدان خود را متقاعد به قطع همکاری با هوآوی کند ولی هیچ‌وقت مدرک قطعی برای ادعای خود نداشته است. حالا ظاهرا این کشور مدارکی را برای ادعای خود رو کرده است، گرچه هنوز مشخص نیست هوآوی یک تهدید جدی برای امنیت ملی کشورها است.

آیا مدارک جدید آمریکا جاسوسی هوآوی را ثابت می‌کند؟

مقاماتی که با روزنامه وال‌استریت جورنال صحبت کرده‌اند ادعا می‌کنند هوآوی می‌تواند «به صورت مخفیانه» با استفاده از درهای پشتی که برای مقام‌های قانونی است است به تمامی شبکه‌های تلفن همراه در سراسر جهان دسترسی داشته باشد.

با آن که شرکت‌ها اغلب اوقات ملزم هستند تجهیزات خود را به نحوی بسازند که جلوی آن‌ها را در دسترسی به اطلاعات بدون اجازه یک اپراتور بگیرد، ظاهرا هوآوی بدون اطلاع اپراتور این دسترسی را حفظ کرده است.

یکی از مقام‌های آمریکایی که نام او فاش نشده است می‌گوید هوآوی عملکرد فوق‌العاده‌ای در حفظ این دسترسی دارد و به سازمان‌های امنیت ملی چیزی در مورد آن نمی‌گوید.

دولت آمریکا ظاهرا تا اواخر سال ۲۰۱۹ تصمیم به افشای این مدارک نداشته است و پس از پافشاری‌های زیاد که نیازی به ارائه مدارک شفاف نیست نظر خود را تغییر داده است.

جای تعجب ندارد هوآوی جدیدترین ادعاهای آمریکا را رد کرده است. این شرکت در پاسخ به وال‌استریت جورنال گفته است «هرگز کاری که مشتریان این شرکت را به خطر بیاندازد انجام نداده است و انجام نخواهد داد.»

یکی از مقامات در ادامه این ادعا گفته است استفاده از درهای پشتی مقام‌های قانونی با قوانین سخت‌گیرانه‌ای همراه است و تنها کارکنانی که از سوی اپراتور اجازه داشته باشند می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

او می‌گوید کارمندان هوآوی به «دریافت تاییدیه شفاف» اپراتور نیاز دارند. این فرد همچنین ادعا می‌کند هر گونه تلاش برای استفاده از این درهای پشتی به راحتی گیر خواهد افتاد.

با آن که خبر جدید بیشتر نشان می‌دهد چرا آمریکا روی کشورها برای قطع همکاری با هوآوی فشار می‌آورد، ولی الزاما متقاعدکننده نیست. هیچ مدرکی دال بر این وجود ندارد که هوآوی از این قابلیت استفاده کرده است، از جمله مسائلی که در مورد شبکه‌های بی‌سیم شرکت‌های بسیار بزرگ مانند ودافون در گذشته وجود داشت.

همچنین سوالاتی گوناگونی شکل می‌گیرد مانند آیا اقدام هوآوی همانطور که آمریکا اشاره می‌کند برای سوءاستفاده بوده است یا نه. ودافون سال ۲۰۰۹ در روترهای هوآوی آسیب‌پذیری‌هایی را پیدا کرد ولی ادعاهای بلومبرگ را رد کرد که از درهای پشتی برای جاسوسی استفاده شده است و اعلام کرد این آسیب‌پذیری تنها قابلیت‌های متداول تل‌نت بوده است که به درستی بسته نشده بودند.

بدون شواهد بیشتر، واقعا سخت است بدانیم آیا آمریکا دارد یک مدرک قطعی رو می‌کند یا فقط بیش از حد این تهدید را بزرگ کرده است.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

پنج نکته مهم برای بهینه‌سازی یک سایت تجاری و افزایش فروش آنلاین!

محمد آقاپور

آیا واقعا راهی برای توقف کرونا ویروس وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

بین سامورایی و نینجا چه تفاوتی وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

کد مورس به چه شکل کار می کند و چگونه هنوز در عصر دیجیتال زنده است؟

محمد آقاپور

چگونه یک گزارش سفارشی ساده در گوگل آنالیتیک بسازیم؟

محمد آقاپور

بررسی کامل گوشی Galaxy Z Flip سامسونگ

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟