راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

Businessman drawing Internet Marketing concept on blurred abstract background

شاید بازاریابی اینترنتی کسب‌وکارهای کوچک برای کسانی که به تازگی وارد این مقوله شده‌اند کار سختی به نظر برسد. این حوزه بسیار وسیع است و بخش‌های متغیر زیادی دارد. با این همه، متدهای بازاریابی و پلتفرم‌های مختلف برای مخاطبان، صنایع و کسب و کارهای خاص و متمرکز و محصولات متفاوت پیچیدگی خاص خود را دارند.

برای مثال، صنعت تناسب اندام در اینستاگرام جایگاه مهمی دارد از سوی دیگر هنرمندان و موسیقی‌دانان در پلتفرمی مانند SoundCloud فعالیت بیشتری پیدا کرده‌اند. یوتیوب و سرویس های داخلی مشابه، محلی محبوب برای تولید کنندگان اسباب بازی،  صنعت‌داران و آموزش دهندگان است. اسنپ‌چپ، مخاطبان جوانتری دارد و پلتفرم خود را برای آگهی و پیشنهادات بازاریابان اینترنتی نیز توسعه داده است.

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

مهم‌ترین نکته این است که بازاریابی اینترنتی را چگونه و از کجا شروع کنید، و اینکه ببینید باید تلاشتان را صرف ترافیک ارگانیک وب بسازید یا اینکه برای ترافیک فروشی، بودجه‌ای را کنار بگذارید. وقتی ترافیک مطلوب را بدست آوردید آیا می‌خواهید به صورت دوره‌ای به مردم ایمیل بفرستید یا آنها را در رسانه اجتماعی سرگرم کنید؟ شاید هم از طریق SMS درباره شرکت خود به دیگران اطلاعاتی بدهید. اما بهترین راه کدام است؟

شما به عنوان یک صاحب کسب‌وکار مجبور خواهید بود تصمیم بگیرید که بازاریابی دیجیتالی، چگونه با استراتژی کلی بازاریابی شما تناسب داشته باشد. شما باید برای تلاش در مسیر دست یافتن به مشتری، حواستان به این واقعیت باشد که اینترنت در آینده دور هم جایگاه خود را حفظ می‌کند و شیوه‌های دستیابی به مشتری از این طریق متغیر است.

احتمالا وقتی سوالی برایتان پیش می‌آید برای یافتن جواب به سراغ گوگل می‌روید. شما در بازاریابی اینترنتی باید پاسخ سوالات افرادی که به برند یا محصول شما تمایل دارند را در اختیارشان قرار بدهید. مشکل اینجاست که هزاران کسب‌وکار دیگر هم وجود دارند که برای دست یافتن به مخاطب شما باهم به رقابت می‌پردازند.

می‌توانید از ابزار آنالیز رقابت (Competitive Analysis Tools) استفاده کنید تا استراتژی رقبایتان را بشناسید و درباره استراتژی خود تصمیمات مناسبی اتخاذ کنید.

دست یافتن به یک مخاطب خریدار به صورت آنلاین غیر ممکن نیست، اما نسبت به قبل گرانتر و چالش برانگیزتر شده است. اگر کمی خلاقیت به خرج بدهید و در دریای بازاریابی اینترنتی به کاوش بپردازید خواهید توانست تاثیری قابل توجه بر عایدات کسب‌وکارتان ایجاد کنید.

نکته‌هایی درباره بازاریابی اینترنتی برای مبتدیان کسب‌وکارهای کوچک

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

آغاز بازاریابی اینترنتی کسب‌وکار با شناخت اهداف بازاریابی آغاز می‌شود. آیا در پی افزایش آگاهی مردم و شناساندن برند و محصول خود به آنها هستید؟ می‌خواهید مردم را از طریق شناخت برند (Brand Awareness) به خریدار تبدیل کنید و سپس آنها را از خریدار به توصیه کننده‌ای برای برند خود مبدل کنید؟ گاه باید کارتان را با یک هدف شروع کنید و این هدف در پایان به هدف دیگری منجر خواهد شد.

برای مثال، اگر محصول شما نیازمند بازاری است که افراد آن باید درباره استفاده از محصول شما آموزش دیده باشند، شاید هدفتان را آشنا سازی با محصول قرار دهید. اگر در قسمت فید فیس‌بوک یا اینستاگرام خود آگهی محصولی را دیدید که شناختی از آن ندارید، در واقع هدف آن کمپین افزایش آگاهی است. ممکن است این کمپین خریدارانی را نیز جذب کند، اما هدف واقعی آن دست یافتن به آگاهی مخاطبان است.

وقتی آگاهی به اندازه کافی حاصل شد، ممکن است به هدف دیگری بپردازید که روی فروش، اضافه کردن آدرس‌های ایمیل به فهرست یا جذب کاربران فیس‌بوک و یوتیوب متمرکز باشد. همچنین نوع آگاهی شما می‌تواند از مواردی مانند متن، تصویر، پلتفرم متغیر شود، حتی شاید کل رویکرد شما بر اساس هر یک از اهداف بازاریابی شما تغییر کند.

درک تغییرات و نرخ تبدیل بازاریابی

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

طی مراحلی که سعی می‌کنید مشتری بالقوه خود را بیشتر و بیشتر جذب کنید بارها کلمه “تبدیل” را خواهید شنید. برای مثال، اضافه کردن بازدید کننده وب‌سایت به مشترک لیست ایمیل یک رویداد تبدیلی محسوب می‌شود. سایر رویدادهای تبدیلی می‌توانند شامل مواردی مانند خریدها، فراهم آوردن اطلاعات تماس یا ورود مشتری به صفحه کاربری خود باشند.

شما برای بررسی میزان موفقیت کمپین آنلاین خود باید نرخ تبدیل خود را چک کنید. شاید به این منظور برای صفحه فرود وب‌سایت، نیاز باشد تا نرخ تبدیل را بررسی کنید.

معمولا نرخ تبدیل حاصل نسبت نرخ مخاطب به اقدام کنندگان است. اگر صفحه فرود وب‌سایت شما در روز 1000 بازدید کننده داشته باشد، و هر روز 100 نفر به لیست ایمیل شما اضافه شوند، نرخ تبدیل شما برای این صفحه 10 درصد خواهد بود.

وقتی 10.000 مشترک ایمیلی داشته باشید، و 300 نفر از آنها محصولی بخرند یا برای ارائه پیشنهاد به فروشگاه شما سر بزنند، نرخ تبدیل لیست ایمیل شما 3 درصد خواهد بود(تبدیل مشترک به خریدار).

با افزایش خواسته‌های شما، ممکن است نرخ تبدیل با کاهش روبرو شود. از این پس می‌توانید برای افزایش نرخ تبدیل، رویکردهای جدیدی را بکار بگیرید یا اینکه تلاشتان را روی افزایش بازدیدکنندگان وب یا مشترکان لیست ایمیل متمرکز کنید.

نرخ تبدیل برای صنایع و پلتفرم‌های مختلف متفاوت خواهد بود. شاید متوجه شوید که یک رویکرد بازاریابی، تبدیل بیشتری ایجاد می‌کند و در نهایت تشخیص دهید که باید تلاش خود را به چه رویکرد بازاریابی متمرکز سازید.

بررسی ترافیک ارگانیک و فروشی

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

هر چه اینترنت به فضایی شلوغ‌تر تبدیل می‌شود، دریافت ترافیک ارگانیک برای وب‌سایت دشواری بیشتری پیدا می‌کند. پلتفرم‌های زیادی (بخصوص رسانه‌های اجتماعی) به مکانی عالی برای شروع بازاریابی تبدیل می‌شود زیرا ترافیک ارگانیک زیاد و رایگانی به همراه دارد.

وقتی کاربران شروع به بهره‌گیری از این ترافیک می‌کنند، این پلتفرم در نهایت ارائه تبلیغات بر روی سایت خود را پولی می‌کند. بسیاری از بازاریابان دیجیتالی باهوش سال‌ها قبل از اینکه گوگل تغییرات الگوریتمی خود مانند پنگوئن و پاندا ( و سایر مواردی که یک شبه این تاکتیک‌ها را بی اثر کرده) را معرفی کند، از تاکتیک‌های بلند مدت سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) استفاده کرده‌اند.

بسیاری از این مسئولان بازاریابی اینترنتی متوجه شدند که باید به طور کلی استراتژی ترافیک وب خود را تغییر دهند. برخی با استفاده از پلتفرم‌های رسانه اجتماعی به موفقیت دست یافته‌اند و برخی هم با خرید ترافیک از گوگل ادوردز (Google Adwords) یا سایر شبکه‌های تبلیغات اینترنتی در صدد افزایش ترافیک وب خود بوده‌اند.

تکنیک‌های خوب سئو هنوز برای دریافت ترافیک ارگانیک خوب عمل می‌کنند، اما ضوابط مورد توجه موتورهای جستجو پیوسته در حال تغییر است. موتورهای جستجو در پی بالا بردن وب‌سایت‌ها، برندها و اطلاعات باکیفیت هستند و این موضوع تاثیرات نامطلوب زیادی روی بازاریابی اینترنتی داشته است.

گاه باید ببینید که آیا منابع ارجاعی برای دریافت ترافیک و فروش شما هنوز ترافیک کیفی ارگانیک برایتان می‌فرستند یا خیر. شاید در نهایت مجبور به سرمایه گذاری در ترافیک فروشی از طریق شبکه‌های تبلیغاتی یا رسانه‌های اجتماعی شوید تا نتیجه بهتری کسب کنید.

بکار گیری رسانه اجتماعی

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

رسانه اجتماعی نیز راهی برای ارتقاء بخشیدن به حضوری موثرتر در اینترنت است. با این حال، تجارب شخصی سازی شده کاربر به این معنی است که دست یافتن به ترافیک ارگانیک در اجتماع محدود است. در نتیجه، تبلیغات فروشی در رسانه‌های اجتماعی موثرترین راه برای جذب مخاطب بر روی این پلتفرم‌ها است.

برای مثال، زمانی، صفحات طرفداران فیس‌بوکی برای افزایش آگاهی از برند و به روز نگه داشتن کسب‌وکار در میان میلیون‌ها طرفدار فیس‌بوک راهی موثر و ارزان بود. فیس‌بوک الگوریتم خود را تغییر داد تا فقط تبلیغات در ازای پرداخت پول بر روی این پلتفرم دیده شوند.

پینترست وقتی 7 سال پیش در سال 2010 راه اندازی شد برای برندها و وبلاگ نویسان یک نعمت محسوب می‌شد. خیلی زود، پینترست به منبع ترافیکی رایگان و برجسته برای جذب مخاطب برای بسیاری از برندهای زیبایی، مد و غذا تبدیل شد.

اخیرا، پینترست تغییراتی در الگوریتم خود ایجاد کرده تا الحاقات خودکار و کاربران و پینرهای دستی که مستقیما روی این پلتفرم وقت صرف می‌کنند را کاهش دهد. برای دست یافتن به ترافیک از طریق پینترست گزینه‌های زیادی برای “پین‌های ارتقا یافته” وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد در ازای نمایش تبلیغات برای مخاطب، هزینه بپردازید.

پیگیری تجزیه و تحلیل بازاریابی

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

وقتی وارد مقوله خرید ترافیک می‌شوید، تجزیه و تحلیل بازاریابی برایتان بسیار مفید واقع می‌شود. داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا منابع اصلی ترافیک خود را آنالیز کنید و ببینید نرخ بدیل ترافیک شما به فروش چقدر بوده است. در اینجا باید هزینه‌ها را بررسی کنید. برای مثال، ممکن است برای هر لید ایمیل بر روی فیس‌بوک 0.5 دلار بپردازید یا روی پینترست به ازای هر لید خرید، 2 دلار بپردازید. ممکن است تبلیغات گوگل شما ارزش بیشتر یا کمتری در مقایسه با این موارد داشته باشد اما همه این‌ها چیزهایی است که از روی تجزیه و تحلیل به آن پی خواهید برد.

پلتفرم‌های منفرد بازاریابی، معمولا دارای مشخصه‌های گزارشی خاص خود هستند و به این وسیله به شما نشان می‌دهند که نتیجه تلاش‌های بازاریابی شما تاکنون به کجا انجامیده است. گوگل انالیتیکس ابزاری محبوب است که به شما کمک می‌کند تا ترافیک خود از منابع مختلف را تجزیه و تحلیل کنید، البته فیس‌بوک، اینستاگرام و پینترست هم ابزار خاص خود را دارند که به شما کمک می‌کنند تا تشخیص دهید بین کمپین‌های بازاریابی اینترنتی شما چه مواردی موثرتر بوده‌اند.

رشد بیشتر با بازاریابی از طریق ایمیل

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

نمی‌توان از نکته‌های بازاریابی اینترنتی سخن گفت اما از بازاریابی از طریق ایمیل یاد نکرد. این شیوه هنوز در رده موثرترین راه‌ها برای عرضه محصول و خدمات به مخاطب قرار دارد. در واقع بازاریابی از طریق ایمیل در مقایسه با تبدیلات متدهای بازاریابی مانند رسانه اجتماعی، پست مستقیم و جستجوی فروشی، 4 برابر موثرتر عمل می‌کند.

افراد در لیست ایمیل شما مشترک شده‌اند تا اخبار خاص شما را درباره کسب‌وکارتان دریافت کنند. در این روش، لیست ایمیل، معمولا حکم یک مخاطب علاقه‌مند را دارد.

بازاریابی از طریق ایمیل به روش‌های مختلفی امکان پذیر است: ترتیبی، به شکل قیفی و کنفرانس‌های اینترنتی. برخی از ایمیل‌ها می‌توانند یک فهرست ایمیل ساده را به دنیای شما وارد کنند در حالی که ایمیلی دیگر با فروش محصولات کوچک، بلیطی بزرگ برای خرید آیتم‌های مرتبط را ارائه می‌دهد.

میزان موثر بودن لیست ایمیل شما می‌تواند تعیین کننده تلاش‌های بازاریابی شما برای جذب افراد به لیست ایمیلتان باشد. برای مثال، بسیاری از افراد تبلیغات فیس‌بوک را می‌بینند تا آنها را به لیست ایمیلشان اضافه کنند.

این روزها از هر وب‌سایتی که بازدید کنید به یک پاپ-آپ برمی‌خورید که خواهان آدرس ایمیل شماست. وب‌سایت‌ها پر از مکانیزم‌هایی است که به شما دلیلی می‌دهند تا آدرس ایمیلتان را برایشان بفرستید. ایمیل بهتر تبدیل می‌کند! به همین دلیل، باید راه اندازی و استفاده از یک لیست ایمیل را در اولویت تلاش‌های خود در راه بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک قرار دهید.

کشف بازارهای محلی

راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک
راهنمای مبتدیان: بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک

اگر محصول یا کسب‌وکار شما نیازمند تعامل آفلاین است، این نکته‌های بازاریابی آنلاین برای کسب‌وکار شما همچنان کارامد خواهند بود.

مواردی که می‌توانند به شما کمک کنند:

 • تبلیغات به منظور ایجاد آگاهی محلی در فیس‌بوک
 • تبلیغات با فهرست ایمیلی
 • لیست کسب‌وکارهای محلی گوگل
 • Groupon (یا موارد دیگری مانند اجتماعات زنده)
 • ژئوفیلتر محلی اسنپ‌چت

 

۶ نظرات
 1. […] از رویکرد دست به اقدام زدن بدون تحقیق، مخصوصا برای کسب‌وکارهای کوچکی که دائما در حال رشد و تغییر هستند باعث بهره‌وری منفی […]

 2. […] تاثیر را داراست. اینجا تعدادی از مدعیان پیشرو در بازاریابی وجود دارند؛ ببینید که کدامشان بهترین تناسب را با […]

 3. […] کار آسانی باشد که فکر کنید بازار هدف شما تنها یک گروه است، اما احتمال دارد که تحقیقات شما […]

 4. […] در سال ۲۰۱۸ از تاثیرگذاران خود در بیلبوردها و تبلیغات اینترنتی استفاده کردند. تاثیرگذاران در تبلیغات برخی پلتفرم‌ها […]

 5. […] بازاریابی است. تبلیغی که به خوبی نوشته شده می‌تواند استراتژی بازاریابی را ساخته یا بشکند. با این اوصاف، تبلیغ نویسی میتواند با […]

 6. […] کلیدی یا همان کیورد ها مهم‌ترین چیزی هستند که در گوگل ادوردز باید به آن توجه کنید. اگر بتوانید کلمه کلیدی مناسب برای […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.