آیا دستاورد جدید امکان چاپ مستقیم پوست جدید روی زخم‌های سوختگی را فراهم می‌‌کند؟

در سال ۲۰۱۸، دانشمندان کانادایی از یک دستگاه دستی رونمایی کردند که ورقه‌هایی از پوست مصنوعی را مستقیما روی زخم‌های قربانیان سوختگی «چاپ» می‌کند.

Axel Günther یکی از محققان این تحقیق آن زمان در گفتگو با مجله اسمیتسونیان گفت «این دستگاه مانند یک دستگاه چسب پهن است که در آن به جای رول چسب پهن یک ریز دستگاه دارید که یک ورقه نوار بافت را بیرون می‌دهد.»

آیا دستاورد جدید امکان چاپ مستقیم پوست جدید روی زخم‌های سوختگی را فراهم می‌‌کنند؟ - آیا دستاورد جدید امکان چاپ مستقیم پوست جدید روی زخم‌های سوختگی را فراهم می‌‌کند؟ - پزشکی, سوختگی

روز سه‌شنبه، این تیم نتایج امیدبخش جدیدترین آزمایش این دستگاه را در مجله Biofabrication چاپ کردند تا برای استفاده از آن در کلینیک‌های سوختگی یک گام جلوتر بردارند.

دکترها در حاضر برای درمان سوختگی‌های شدید چندین گزینه دارند. متداول‌ترین آن پیوند پوست (گرافت پوست) بوده که عبارت است از حذف بافت آسیب دیده و جایگزینی آن با پوست سالم بخش دیگری از بدن. ولی در بعضی از موارد، استفاده از پیوندها راهکار نجات‌بخش نیست.

Günther طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت «در مواردی که بیمار سوختگی با ضخامت گسترده و کامل دارد که هر دو لایه بالایی و پایینی پوست را از بین می‌برد، همیشه پوست سالم کافی برای استفاده باقی نمی‌ماند.»

او در ادامه صحبت‌های خود گفت راهکارهای درمانی دیگر مانند داربست‌های کلاژن و پوست‌های مصنوعی هر کدام معایب خود را دارند. بنابراین استفاده از دستگاهی که مستقیم پوست جدید را روی یک ناحیه سوخته بتواند حک کند تحول‌آفرین خواهد بود.

دستگاه این تیم به طور کلی با قرار دادن نوارهایی از یک جوهر زیستی ویژه روی یک زخم نیاز به گرافت‌ها را از بین می‌برد. این جوهر زیستی حاوی پروتئین‌های التیام‌بخش و همچنین سلول‌های استرومایی مزانشیمی است که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و تحریک‌کننده رشد سلول‌های جدید است.

این تیم برای آزمایش جدید دستگاه خود را روی سوختگی‌های با ضخامت کامل روی خوک‌ها تست کرد و از نتایج بسیار راضی بود.

Marc Jeschke  محقق دیگر این آزمایش در کنفرانس مطبوعاتی گفت «نتیجه استفاده از این دستگاه برای قرار دادن «ورقه‌های پوست» به صورت یکنواخت، امن و قابل اطمینان روی زخم‌ها موفقیت‌آمیز بود. و این ورقه‌ها در مکان خود با حرکت بسیار کم باقی ماندند.»

او در ادامه صحبت‌هایش گفت «مهم‌تر از همه، نتایج ما نشان داد سلول استرومایی مزانشیمی زخم‌ها را فوق‌العاده عالی خوب کرد که در مقایسه با زخم‌های درمان نشده و همچنین زخم‌هایی که با یک داربست کلاژن خوب شده بودند کاهش التهاب، به جا ماندن رد زخم و کشیدگی پوست را مشاهده کردیم.»

منبع: futurism.com