روکیدا
عمومی

۴۰ آمار مربوط به تجارت الکترونیک که می‌تواند باعث افزایش فروش آنلاین شما در سال ۲۰۲۰ شود.

روکیدا - 40 آمار مربوط به تجارت الکترونیک که می‌تواند باعث افزایش فروش آنلاین شما در سال 2020 شود. - توسعه کسب و کار, طرح کسب و کار, کسب و کار اینترنتی

تجارت الکترونیک چیست؟ تجارت الکترونیک به مشاغل، شرکت ها و افرادی که کالاها یا خدمات را بصورت الکترونیکی می فروشند، اطلاق می شود. برخی از محصولات مانند فیلم، موسیقی، کتاب و مقالات علمی عموماً به این روش فروخته می شود. چرا که استفاده از آنها نیز به صورت الکترونیکی است.

کالاهای دیگر، مانند غذا، نوشیدنی و مواد مصرفی به اندازه محصولات رسانه ای در تجارت الکترونیک محبوب نیستند. حتی با این وجود، آمار تجارت الکترونیک نشان می دهد که فروش این کالاها به صورت الکترونیک به سرعت در حال رشد است. دلیل این اتفاق تنبلی نیست. بلکه برعکس، افرادی که پول دارند، دیگر وقتی برای آشپزی ندارند.

در حال حاضر، از آنجا که تغییرات در تجارت الکترونیک منعکس کننده برخی از تحولات در زندگی واقعی ماست، و همچنین آشفتگی های روزمره اقتصادی و جامعه شناختی را شنان می دهد، آشنایی با همه پیچ و خم های آن، کار دشواری است. به همین دلیل است که صاحبان کسب و کار، یک آژانس بازاریابی تجارت الکترونیک را استخدام می کنند و فقط امیدوار به آینده هستند.

در اینجا جدیدترین و به‌روز ترین اطلاعات راجع به آمار و روند تجارت الکترونیکی را برای کمک به شما در رفع چالش های جدید در سال ۲۰۲۰ جمع آوری کرده ایم. در اینجا گزارش هایی را از Nielsen و Shopify و مقالات علمی دانشگاه های مشهور دنیا درج کرده ایم.

بنابراین، اگر می خواهید بدانید که چگونه به محصول یا خدمات آنلاین خود توجه داشته باشید و می خواهید به دام تله هایی نیفتید که فروشتان را کم می کند، بهتر است نگاهی به این آمار و تفسیرها بیندازید. موفق باشید!

ابتدا بگذارید نگاهی داشته باشیم به چند آمار برتر مربوط به تجارت الکترونیک به انتخاب سردبیر.

  • تا سال ۲۰۲۱، بیش از ۲.۱ میلیارد خریدار اینترنتی در جهان وجود خواهد داشت، که از آمار ۱.۶۶ میلیارد نفری در سال ۲۰۱۶ بسیار بیشتر است.
  • حدود ۶۱ درصد از خریداران به دلیل عدم اطمینان از امنیت سایت، خرید خود را نیمه کاره رها می کنند.
  • پشت ۴۴ درصد از کل فروش تجارت الکترونیک، سایت آمازون قرار دارد.
  • پرداخت از طریق موبایل، ۵۰ درصد از کل پرداخت ها را شامل می شود. تا سال ۲۰۲۶، پرداخت از طریق موبایل کاملاً رواج پیدا خواهد کرد.
  • در سال ۲۰۱۹، ۱۴.۱ درصد از کل فروش محصولات، به صورت اینترنتی بوده است.
  • تجارت الکترونیک تا ۵۶ درصد، خریدهای داخل فروشگاه های فیزیکی را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • ۵۵ درصد از مردم آمریکا، جستجو برای محصولات مورد نظر خود را در سایت آمازون انجام می دهند.
  • حدود ۱۸ درصد از جستجوها، در طی ۲۴ ساعت به خرید می انجامد.

۱- در سال ۲۰۲۱، بیش از ۲.۱ میلیارد خریدار اینترنتی در جهان وجود خواهد داشت، که از آمار ۱.۶۶ میلیارد نفری در سال ۲۰۱۶ بسیار بیشتر است.

تعداد مشتریان آنلاین روز به روز در حال افزایش است. هرچه تجارت آنلاین محبوب تر باشد، اعتماد مردم به این نوع خرید بیشتر خواهد شد. این روز ها، سفارش غذا، سفارش لباس و حتی برنامه ریزی برای تعطیلات به صورت آنلاین انجام می شود. شرایط حتی بهتر از این هم خواهد شد.

شما می توانید به سرعت جستجو کنید، قیمت های مختلف را بسنجید و بهترین قیمت را انتخاب کنید. در اینترنت، شما به راحتی می توانید به نقد و بررسی محصولات مختلف دسترسی داشته باشید. بهترین سایت های تجارت الکترونیک، بیشترین تعداد مشتریان را جذب می کنند. مثلاً اگر از کیفیت غذای فلان رستوران اطمینان ندارید، می توانید به صدها کامنت مشتریان در مورد این رستوران در اینترنت مراجعه کنید. به این شکل شما می توانید با آگاهی بیشتری تصمیم گیری کنید.

۲- بیش از چهار میلیارد نفر (۵۳ درصد از جمعیت جهان) به اینترنت متصل هستند و تقریباً همه آنها (۹۲.۶ درصد) با گوشی موبایل خود به اینترنت متصل می شوند.

هر روز، ۸۵ درصد (۳.۴ میلیارد نفر) از کاربران حدود شش و نیم ساعت از وقت خود را صرف جستجو در اینترنت می کنند. مشتریان شما هر روز، ساعت های بیشتری را صرف وب گردی می کنند، و این شامل کار های مختلف می شود. دسترسی آنلاین، فناوری تلفن همراه و نوآوری های دیجیتال، گزینه های بازاریابی را به شما نشان می دهد. اگر می خواهید مشتریان شما را ببینند و آنچه را پیشنهاد می کنید خریداری کنند، داشتن یک سایت خوب برای تجارت الکترونیک ضروری است.

۳- حدود ۸۰ درصد از کاربران اینترنت، حداقل یک خرید آنلاین در سال ۲۰۱۹ انجام داده اند.

این آمار نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش قابل توجهی داشته است.

۴- اکثر خریداران آنلاین (۴۲ درصد) ترجیح می دهند خرید خود را با کارت اعتباری انجام دهند.

روند کاری تجارت الکترونیک توسط رفتار کاربران تعیین می شود. بنابراین، این نگرش ها برای مشاغل کاملاً مفید است. در ایالات متحده، تقریباً ۱۶۰ میلیون نفر دارای کارت اعتباری هستند. که این تقریباً نیمی از کل جمعیت است. همه این کاربرانی که دارای کارت اعتباری هستند، مشتریان بالقوه تجارت الکترونیک به شمار می روند. مشاغل مختلف برای جذب آنها از انواع ترفندهای تجارت الکترونیک استفاده می کنند.

۵- ۳۹ درصد از کاربران از طریق سرویس پی‌پل (PayPal) خرید خود را انجام می دهند.

دومین روش محبوب پرداخت در دنیا پی‌پل است. این سرویس که مستقیماً به حساب بانکی افراد متصل است، نیازی به داشتن کارت اعتباری ندارد. چون خریدار پول را در همان لحظه پرداخت می کند، فروشنده هم پول را به صورت آنی دریافت می کند. هرچه روش های پرداخت راحت تر و سریع تر باشد، تجارت الکترونیک بهتر پیشرفت می کند.

۶- پی‌پل تا پایان ۲۰۱۸ بیش از ۲۶۷ میلیون کاربر فعال داشته است.

در ابتدای سال ۲۰۱۹، این سرویس ۲۷۷ میلیون کاربر فعال داشت که رشد سالانه ۱۷ درصدی را نشان می داد. در سال ۲۰۰۲، این سرویس در اختیار سایت eBay قرار گرفت. از آن زمان تاکنون، این سرویس پیشرفت قابل توجهی را تجربه کرده است. بسیاری از فروشگاه های اینترنتی از این سرویس مطمئن برای فروش استفاده می کنند.

۷- در سال ۲۰۱۸، خرده فروشی الکترونیکی نسبت به سال ۲۰۱۷، ۲۳.۳ درصد رشد داشته است.

فروش فیزیکی همچنان گزینه برتر خرید مورد علاقه مشتریان است. هنوز هم نفوذ تجارت آنلاین به زندگی مردم سالهاست که به طور مداوم در حال رشد است و هیچ نشانه ای از کند شدن نشان نمی دهد. از این گذشته، انتظار می رود بخش هایی که محبوبیت کمتری دارند، به گزینه های مناسبی برای تجارت الکترونیک تبدیل شوند. انتظار می رود رشد تجارت الکترونیک برای سال های ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۲۱.۵٪، ۱۹.۸٪ و ۱۸٪ باشد.

۸- در سال ۲۰۱۹، ۱۴.۱ درصد از خرده فروشی در جهان، بصورت آنلاین انجام شد.

خرید آنلاین، دقیقاً همانند خرده فروشی آنلاین، شاهد رشد مداوم در سراسر جهان بوده است. سهم تجارت الکترونیک از کل خرده فروشی در جهان از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ تقریباً دو برابر شده است. چهار سال پیش ، فقط ۷.۴٪ از کل خرده فروشی ها بصورت آنلاین انجام می گرفتند، در حالی که در سال ۲۰۱۹ این تعداد به ۱۴.۱٪ افزایش یافت و در کل به فروش ۳.۵ تریلیون دلار رسید. Statista پیش بینی می کند که در چهار سال آینده، ۲۲٪ از خرده فروشی ها از طریق شبکه های خرید آنلاین انجام می شود. بنابراین بهتر است شما هم بلافاصله کار روی فروشگاه تجارت الکترونیک خود را آغاز کنید!

۹- تجارت الکترونیک تا ۵۶ درصد، خریدهای داخل فروشگاه های فیزیکی را تحت تأثیر قرار می دهد.

همانطور که آمار بالا نشان می دهد، تجارت الکترونیک چیزی بیشتر از خرید کالاها در وب سایت است. اگر هنوز متوجه نشدید، از حالا قدردان باشید و از تعامل پیچیده تجارت آنلاین و آفلاین بیشترین بهره را ببرید. بدون شک تجارت شما رونق خواهد گرفت. این واقعیت که چیزی به عنوان خرید “آفلاین” در گفتمان معاصر وجود دارد، نشان می دهد که خرید سنتی دیگر آنچنان مرسوم نیست. امروز، سیستم های تجارت الکترونیک حرف اول را می زند.

۱۰- پیش بینی می شود تا انتهای سال ۲۰۲۰، ارزش کالاهای خریداری شده بصورت آنلاین و دریافت آن در فروشگاه های خرده فروشی در سراسر انگلیس، که پیشرفته ترین بازار “کلیک و برداشت (Click and Collect)” در جهان است، تا ۷۸ درصد افزایش یابد.

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰، ارزش کالاهایی که از قفسه ها ،خواربار فروشی و سایر مکانها دریافت می شود، سه برابر شود. امروزه اکثر خرده فروشان از خواربار فروشی، دفاتر پست و قفسه ها به عنوان فروشگاه “کلیک و برداشت (Click and Collect)” (به معنی خرید اینترنتی و دریافت محصول از نزدیک ترین فروشگاه فیزیکی) استفاده می کنند.

۱۱- در سال ۲۰۱۹، شرکت های بازاریابی بیزنس به بیزنس (B2B)، هزینه بیشتری برای فناوری تجارت الکترونیک صرف کرده اند تا خرده فروشی های آنلاین

با افزایش نفوذ اینترنت چه در رایانه های شخصی و چه بر روی دستگاه های تلفن همراه، آینده تجارت الکترونیکی لحظه به لحظه روشن تر می شود. انتظار می رود این روند افزایش یابد. تا سال ۲۰۲۱، بیش از ۲.۱۴ میلیارد نفر به صورت آنلاین کالاها و خدمات را خریداری می کنند. این رقم بسیار بیشتر از ۱.۶۶ میلیارد خریدار دیجیتال در دنیا در سال ۲۰۱۶ است. اتصال به اینترنت در طیف وسیعی از دستگاه ها، به خریداران آنلاین این امکان را می دهد تا محصولات را در هر نقطه از جهان با هر دستگاهی خریداری کنند.

۱۲- پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۱، ۵۳.۹ درصد از خرده فروشی ها در ایالات متحده، از طریق تلفن همراه ایجاد شود.

تجارت الکترونیک با تلفن همراه به معاملات تجاری انجام شده بصورت آنلاین و از طریق تلفنهای همراه، اطلاق می شود. در حال حاضر، بیشتر افراد از دستگاه های تلفن همراه به جای کامپیوتر برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند. مشتریان شما به احتمال زیاد بسیاری از ساعات بیداری خود را در تلفن های خود می گذرانند. بیشتر اوقات آنها این کار را بدون هیچ دلیلی و از روی بیکاری انجام می دهند. بنابراین، این بهترین شانس شما برای جلب توجه آنها و ارائه یک پیشنهاد هیجان انگیز است.

۱۳- پرداخت از طریق موبایل، ۵۰ درصد از کل پرداخت ها را شامل می شود. تا سال ۲۰۲۶، پرداخت از طریق موبایل کاملاً رواج پیدا خواهد کرد.

بر اساس یک تحقیق توسط سایت Ovum با نام “آینده تجارت الکترونیک: جاده رسیدن به سال ۲۰۲۶″، صاحبان مشاغل باید استراتژی های بازاریابی تجارت الکترونیکی خود را با این واقعیت جدید تنظیم کنند. از آنجا که پرداخت به تدریج تکامل می یابد، تلفن همراه در زمینه پرداخت پیشتاز خواهد شد. اما هرگز جایگزین کامپیوتر در این زمینه نخواهد شد. توسعه و پذیرش خدمات سرعت بیشتری می یابد و در نهایت استفاده از کارتهای اعتباری فیزیکی کاهش می یابد. علاوه بر این، آنها حتی پرداخت های نقدی را نیز به شدت کاهش می دهند.

۱۴- ۶۷ درصد از مصرف کنندگان، یک برنامه خرده فروشی را دانلود کرده اند.

بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت، بیش از نیمی از کسانی که یک برنامه خرده فروشی را دانلود کرده اند، صرفاً به دنبال استفاده از تخفیف های ارائه شده در این برنامه ها بوده اند. طبیعی است که چنین استراتژی های بازاریابی قرار نیست همه کاربران را به مشتریان همیشگی تبدیل کند. البته، حدود ۵۰ درصد از این افراد چندین مرتبه با این برنامه خرید کرده اند، که آمار قابل قبولی به شمار می رود.

۱۵- اگر بخواهیم ارزش مالی تراکنش ها را در نظر بگیریم، تجارت از طریق تلفن همراه از ۵۰.۹۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۶۹۳.۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

طبق پیش بینی های انجام شده در تحقیق “آینده تجارت الکترونیک”، فروش الکترونیک تنها از طریق تلفن همراه در سال های آینده به سرعت پیشرفت خواهد کرد. این مسئله، بسیار مهم است. برای افزایش درآمد، به مشاغل توصیه می شود گزینه های بهینه سازی تجارت الکترونیک از جمله بهینه سازی جستجو در سایت، صفحه اصلی، فرآیند خرید و البته بهینه سازی برای تلفن همراه را در نظر بگیرند.

۱۶- ۲۲ درصد از جوانان ترجیح می دهند با تلفن همراه خود اقدام به خرید کنند.

بر اساس یک تحقیق در دانشگاه کبک در مونترئال، جوانان سعی می کنند با خرید از طریق تلفن همراه، در وقت خود صرفه جویی کنند.

۱۷- از هر ده کاربر تلفن همراه، هشت کاربر در اینترنت به دنبال فروشگاه های فیزیکی می گردند.

تقریباً یک پنجم از جستجوی افراد برای فروشگاه های محلی، در طی ۲۴ ساعت منجر به فروش می شود. بسیاری از افراد تحقیقات خود را در فروشگاه های اینترنتی انجام می دهند، اما در نهایت از یک فروشگاه محلی خرید می کنند. اکنون خرده فروشان ابزارهای پیشرفته ای برای اندازه گیری نسبت ROPO خود (به معنای جستجوی آنلاین و خرید آفلاین) دارند. آنها می توانند با تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده از طریق رسانه های اجتماعی، ردیابی تلفن همراه، نرم افزارهای موجودی ریل تایم، و دستگاه های پوز، دقیقاً مشخص کنند که کدام تبلیغات، لیست ها و بازدیدهای سایت به فروش خارج از سایت منتهی شده است.

۱۸- خرید آنلاین از طریق تلفن همراه از ۸ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافته است. در حالی که خرید روی کامپیوتر از ۷۸ درصد به ۶۳ درصد کاهش یافته است.

این آمار تجارت الکترونیک در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که خرید کالا از طریق کامپیوتر رو به کاهش است. برای بررسی این ارقام، باید گفت سهم خرید از طریق تلفن هوشمند در ایالات متحده تقریبا دو برابر شده است. این میزان از ۸ درصد به ۱۵ درصد در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ افزایش داشته است. در مورد تبلت ها نیز همین اتفاق رخ داده است. جایی که این سهم از ۵ درصد به ۱۰ درصد رسیده است. با این حال، خرید خرید کالا از طریق کامپیوتر به دلیل تحولات جدید با مشکلاتی روبرو شد و از ۷۸ درصد به ۶۳ درصد کاهش یافت. همانطور که مشاهده می کنید، این روند مدتی است که سیر صعودی داشته و هیچ نشانه ای از کند شدن آن به چشم نمی خورد.

۱۹- بیش از ۱ میلیارد نفر، از تلفن همراه برای کارهای بانکی خود استفاده می کنند.

آمار تجارت الکترونیک با تلفن همراه نشان دهنده بیشترین نفوذ موبایل بانک در بازارهای توسعه یافته است. در ایالات متحده، این تعداد تا سال ۲۰۱۶ به ۱۱۱ میلیون نفر رسیده بود. تقریبا ۷۰ درصد از جوانان در ایالات متحده، از تلفن همراه برای کارهای بانکی خود در سال ۲۰۱۸ استفاده کرده اند. البته انجام کارهای بانکی مشکلات امنیتی فراوانی را ایجاد کرده است. لازم است که امنیت سایبری در این موارد افزایش یابد.

۲۰- سریعترین رشد تجارت الکترونیکی خرده فروشی بین سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، برای هند و اندونزی پیش بینی شده است.

با انفجار دیجیتال اخیر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، جای تعجب نیست که بازارهای خرده فروشی آنلاین اندونزی و هند سریع ترین پیشرفت را داشته باشند و پس از آن مکزیک و چین قرار دارند.

۲۱- انتظار می رود خرده فروشی الکترونیکی، ۳۳.۶ درصد از کل خرده فروشی های چین را در سال ۲۰۱۹ تشکیل دهد.

چین بزرگترین بازار تجارت الکترونیک در جهان است. با این وجود، چین به عنوان یک کارخانه جهانی شناخته می شود که کالاهایی ارزان و با کیفیت پایین تولید می کند. اما در آینده نزدیک، همه این ها تغییر خواهد کرد. البته برخی از تحولات در حال حاضر مشهود است. طبق برنامه ای تحت عنوان “ساخت چین تا سال ۲۰۲۵” (Made in China 2025)، این کشور قصد دارد به سمت تولید محصولات و خدمات با ارزش و کیفیت بالاتر حرکت کند. در اصل این یک طرح برای ارتقاء قابلیت های تولید صنایع چینی است.

۲۲- فروش کالا های بازگردانده شده، ۲۸۴ میلیارد دلار برای فروشندگان آمریکایی سود داشته است.

این آمار بر اساس نظرسنجی سازمان ملی خرده فروشی ایالات متحده به دست آمده است. برنامه های واقعیت افزوده نیز به مصرف کنندگان این امکان را می دهند تا محصولات موجود را در خانه های خود مشاهده کرده و آنها را از طریق تلفن همراه خریداری کنند.

۲۳- به طور کلی، مخابرات ماشین به ماشین (M2M) از ۴۹۳،۰۰۰،۰۰۰ در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۵۷۰،۰۰۰،۰۰۰ در سال ۲۰۱۹ رسید.

با ظهور فناوری اینترنت اشیاء و به اشتراک گذاری داده ها بین دستگاه ها از طریق اینترنت، اکنون می توانیم “مدیریت کیفیت” را در کنار “ارتباط با مشتری” بهبود ببخشیم. با وجود تحلیل های پیچیده بر روی داده ها در عصر جدید و همچنین ردیابی محصول و کارکنان، “مدیریت حجم کار” نیز رونق خواهد یافت. حتی شروع یک تجارت الکترونیکی این روزها مستلزم فناوری اینترنت اشیاء و واقعیت افزوده است. فناوری اینترنت اشیاء به خرده فروشان در سرتاسر جهان کمک می کند تا تصویر بهتری از خود ارائه دهند و شکایات مربوط به بی کیفیت بودن کالا و حتی آسیب های کاری را کاهش دهند.

۲۴- ۲.۶۲ میلیارد کاربر اینترنت حداقل یک بار در ماه به رسانه های اجتماعی سر می زنند.

این امر باعث می شود رسانه های اجتماعی به یک مکان عالی برای شکار مشتری تبدیل شود. نه تنها به این طریق می توان کالایی جدید یا پیشنهادی جذاب را به خریداران نشان داد، بلکه می توان تعامل بیشتری با آنها داشت و یک اجتماع از خریداران را ایجاد کرد. این کار می تواند فوق العاده مفید باشد. حضور یک تجارت الکترونیکی در رسانه های اجتماعی همچنین شامل فروش مستقیم از طریق برخی شبکه ها می شود. همچنین داشتن ابزار back-end مهم است. تا مشتریان بتوانند فقط با یک کلیک محصولات و خریدهای اخیر را با دوستان و فالوور ها به اشتراک بگذارند.

۲۵- ۵۰ درصد از جوانان ترجیح می دهند به صورت حضوری خرید کنند.

درست است که فروش آنلاین روز به روز در حال افزایش است. اما هنوز هم بسیاری از مردم، حتی جوان ترها، ترجیح می دهند گاهی از اوقات از نزدیک محصولات را ببینند و خرید خود را انجام دهند. با توجه به این موضوع، فروشندگان آنلاین مدام تلاش می کنند تا تجربه خرید خود را بیشتر و بیشتر به خرید حضوری نزدیک کنند. کار به جایی رسیده که حتی فروشندگان آجر و ملات هم تلاش می کنند که در دنیای تجارت الکترونیک حضور مستمر داشته باشند. 

به عنوان مثال، شرکتی به نام Nordstrom یک فروشگاه را به متراژ ۳۰۰۰ متر مربع  باز کرده که هیچ کالایی در آن وجود ندارد. در عوض، آنها روی پرو لباس، متخصصان مد و خیاطی مدرن تمرکز کرده اند. این فضای مخصوص مد، با آب میوه تازه و مانیکور، فضای جذابی به خود گرفته است. افراد همچنین می توانند در اینجا خریدهای آنلاین خود را دریافت کنند یا جایگزین کنند.

۲۶- بیش از ۶۰ درصد از جوانان و میانسال ها، تراکنش خود را بر روی موبایل انجام می دهند.

بر اساس تحقیقات سایت Visenze، نزدیک به ۸۰ درصد از مردم ترجیح می دهند با تلفن همراه خود، به جستجوی محصولات جدید بپردازند. از این منظر، به نظر می رسد که آینده از آن تلفن های همراه است. زیرا نسل های جدیدتر احتمالاً اعتماد بیشتری به تجارت الکترونیکی خواهند داشت.

۲۷- بازار تجارت الکترونیک بیزنس به بیزنس (B2B) در ایالات متحده به ۱.۱ تریلیون دلار خواهد رسید، که ۱۲.۱ درصد از کل فروش های B2B در دنیا را تا سال ۲۰۲۰ شامل خواهد شد. این آمار برای کل دنیا، ۶ تریلیون دلار خواهد بود.

کل صنعت تجارت الکترونیک چقدر ارزش دارد؟ مصرف کنندگان هر روز زمان بیشتری را صرف فعالیتهای دیجیتال متنوع می کنند. شکی نیست که دسترسی به اینترنت، تلفن های همراه هوشمند و نوآوری های دیجیتالی، همگی بر نوع رفتار مشتریان تأثیر گذاشته اند. علاوه بر این، این امکانات بسیاری از جنبه های سبک زندگی مصرف کنندگان در آینده را نیز دستخوش تغییرات خواهد کرد.

۲۸- ۸۹ درصد از خریداران، از طریق مدل کسب و کار بیزنس به بیزنس (B2B)، خرید خود را انجام می دهند.

از این ۸۹ درصد، ۷۴ درصد شامل جستجوی اینترنتی از طریق فرآیند B2B می شود. قدم زدن در خیابان ها و به خاطر سپردن فروشگاه هایی که می بینید و یا سؤال از همسایگان خود برای مشاوره در مورد بهترین مکان برای غذا خوردن، دیگر بهترین راه حل نیست. بررسی محصولات ، عکس ها و توصیه های دیگران در سراسر جهان، اکنون بهترین روش برای ارزیابی کیفیت کالاها به شمار می رود. فرهنگ جهانی و حمل و نقل رایگان و ارزان، خرید از هر جای جهان را آسان تر کرده است. اینگونه است که بازاریابی الکترونیکی از طریق وبسایت (و بازاریابی از طریق اپلیکیشن) تقریباً از هر نوع بازاریابی دیگر مهمتر شده است.

۲۹- حدود ۱۸ درصد از جستجوهای محلی، طی ۲۴ ساعت منجر به فروش می شوند.

بیشتر جستجوها مربوط به پیدا کردن مکانی مناسب برای غذا خوردن یا خرید هدفون می شود. باز هم مرور در وب برای یافتن بهترین نقد و بررسی، نظرات کاربران و تجربه آن ها کمک می کند که برای غذا خوردن، به یک مکان بی کیفیت پا نگذارید.

۳۰- ۵۵ درصد از آمریکایی ها، جستجوی محصولات خود را در سایت آمازون آغاز می کنند.

حتی فکر اینکه آمازون مسئول مستقیم ۴۴ درصد از تمام فروش های آنلاین است، می تواند برای روحیه هر کسی که به ساختن یک وب سایت تجارت الکترونیکی و بازاریابی محصولات اینترنتی فکر می کند، مضر باشد. eBay که ۷ درصد از فروش های اینترنتی را به خود اختصاص داده، با اختلاف در مکان دوم قرار دارد. آمازون با اپلیکیشن خود حدود ۴۰ درصد از خرید های اینترنتی از طریق تلفن همراه در ایالات متحده را به خود اختصاص داده و از این نظر، از همه جلوتر است.

در حقیقت، انحصار آمازون آنقدر زیاد است که کنگره آمریکا قصد دارد تحقیقاتی را شروع کند تا بفهمد مقصر این “رفتار ضد رقابتی” کیست. کنگره کل این مجموعه را زیر سوال می برد و در حال ارزیابی این موضوع است که آیا قوانین، سیاست های رقابتی و سطوح اجرایی فعلی می توانند به مسائل این چنینی رسیدگی کنند یا خیر. 

۳۱- ۲۶۸ میلیون مصرف کننده در اروپا بصورت آنلاین خرید می کنند و ۲۰۰ میلیون مصرف کننده اروپایی از خارج از کشور خود بصورت الکترونیکی خریداری می کنند.

اتحادیه اروپا در تلاش است تا گزینه های خرید آنلاین متصل تر و ایمن تری را انتخاب کند. برای این منظور، دستورالعمل جدیدی در مورد خدمات پرداخت به تصویب رسیده است. فیلترینگ نیز کمتر شده است و به مشتریان امکان مشاهده محتوایی که قبلاً غیرقابل دسترسی بود را می دهد. در نهایت، گزینه های جدیدی در مورد حمایت از مصرف کننده و قوانین اصلاح شده مالیات بر ارزش افزوده از سال ۲۰۲۱ اعمال می شود. با این پیشرفت ها، تجارت الکترونیکی برون مرزی به شکوفایی خواهد رسید.

۳۲- مصرف کنندگان اروپایی، مبلغی بالغ بر ۱۹۸ میلیارد یورو را در سال ۲۰۱۷ برای خرید آنلاین هزینه کرده اند.

پیوستن به اتحادیه اروپا از حدود ۶۰ سال پیش آغاز شد. امروز، اتحادیه اروپا از ۲۸ کشور تشکیل شده است که جمعیت آن تقریباً ۵۰۰ میلیون نفر است. با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای اروپایی مانند فرانسه ، هلند و آلمان از تولید ناخالص داخلی عظیم برخوردار هستند، مصرف کنندگان آنلاین احتمالاً مبالغ بیشتری را بصورت آنلاین خرج می کنند. همچنین، آنها از سال ۲۰۰۲ از ارز یکسان استفاده کرده اند که روند معاملات را تسهیل کرده است. علاوه بر این، بازارها در برخی کشور های همسایه مشابه هستند، چرا که این کشور ها دارای زبان، فرهنگ و استانداردهای فنی مشابهی هستند.

۳۳- به طور میانگین، ۵۷ درصد از خریداران آنلاین در جهان، کسانی هستند که از خرده فروشان خارجی خرید می کنند.

آیا تجارت الکترونیکی همیشه یک پدیده جهانی بوده است؟ اگر می خواهید سود واقعی داشته باشید، یک ماهی بزرگ در تنگ کوچک بودن فکر چندان خوبی نیست. در واقع، بهتر است حتی به این گزینه فکر هم نکنید، چون به احتمال زیاد، همکاران شما چند قدم از شما جلوتر هستند. اما خبر خوب اینکه برای تجارت بین المللی، لازم نیست در همه کشور ها حضور واقعی و فیزیکی داشته باشید. خریداران آنلاین روز به روز به خرید از کشور های دیگر بیشتر عادت می کنند.

۳۴- برترین دسته های فروش آنلاین در سال ۲۰۱۸، مد با ۶۱ درصد و سفر با ۵۹ درصد بودند.

شرکت آماری Nielsen در سال ۲۰۱۸ یک نظرسنجی درباره وضعیت تجارت الکترونیک در میان بیش از ۳۰ هزار مصرف کننده آنلاین در ۶۴ کشور جهان انجام داد. این چشم انداز بسیار دقیق، درباره اصول تجارت الکترونیکی معاصر و عادات مصرف کنندگان جهانی است. همچنین شامل نظرات و داده های مختلف از کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین، آسیا-اقیانوسیه، آمریکای شمالی، خاورمیانه و آفریقا می شود.

بر اساس این نظر سنجی، کتاب و فیلم با ۴۹ درصد سومین دسته محبوب بود. آی تی و موبایل با ۴۷ درصد در جایگاه چهارم قرار گرفت و خرید بلیط های رویدادهای مختلف نیز با ۴۵ درصد در مکان بعدی قرار داشت. خرید آنلاین یکی از محبوب ترین فعالیت های اینترنتی در مقیاس جهانی است و برخی از دسته بندی ها، صرفاً برای این نوع فروش مناسب تر هستند.

۳۵- خرید آنلاین از رستوران و سوپرمارکت در سال ۲۰۱۸، ۳۳ درصد بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۷، ۲ درصد افزایش داشته است.

مواد غذایی بسته بندی شده (۳۰٪)، دارو و بهداشت و درمان (۲۷٪) و مواد غذایی تازه (۲۶٪) از دیگر دسته بندی های مصرفی خرید اینترنتی بودند که مصرف کنندگان، بیشترین علاقه را به آنها نشان داده بودند. این روزها مردم وقت کمتری برای تهیه مواد غذایی و مواد مصرفی خود دارند و اینگونه تجارت الکترونیک می تواند این نیاز بازار را برآورده می کند.

نکته این است که مردم تمایلی به پخت غذا ندارند و ترجیح می دهند از رستوران ها کمک بگیرند. این روزها مردم به دلیل مشغله زیاد فرصتی هم برای غذا پختن ندارند. به همین دلیل، این نوع فروش آنلاین به شدت در حال پیشرفت است. امروزه، مواد غذایی بسته بندی شده، محصولات پزشکی و بهداشتی و کالاهای مخصوص نوزادان و کودکان و حیوانات خانگی به صورت آنلاین به فروش می رسند.

۳۶- در مورد محصولات مربوط به سرگرمی (۶۱٪) و خدمات (۵۶٪)، مصرف کنندگان خرید آنلاین را به خرید حضوری ترجیح می دهند.

به طور پیش فرض، خرید آنلاین در مورد برخی محصولات آسانتر است. چرا که می توان در دستگاه های مختلف مانند کامپیوتر و موبایل مورد استفاده قرار گیرد. بازاریابی تجارت الکترونیک از طریق وبسایت روند جستجو و مقایسه محصولات و مشخصات خدمات و همچنین در دسترس بودن و قیمت آنها را تسهیل می کند. همچنین، مصرف کننده از محصولات خارج از مرزهای منزل لذت می برد که در غیر این صورت غیر قابل دسترسی بوده اند.

این موارد شامل کتاب، موسیقی، بازی و محصولات مشابه می شود. بلیط های رویدادها مختلف اغلب به صورت آنلاین خریداری می شود. به خصوص برای افرادی که برای شرکت در رویدادهای مورد نظر به خارج از کشور سفر می کنند. با گذشت بیش از ۲۰ سال از عمر خرده فروشی الکترونیک، این محصولات از فروش بالاتری نسبت به کالاهای مصرفی سنتی برخوردار هستند.

۳۷- به طور متوسط، ۲۶ درصد از خریداران آنلاین در جهان، کالاهای تند مصرف یا FMCG را در سال ۲۰۱۸ خریداری کردند.

بر اساس آمار Nielsen، این یک افزایش ۲ درصدی برای کالاهای تند مصرف نسبت به سال ۲۰۱۷ محسوب می شود. کالاهای تند مصرف محصولاتی هستند که می توانید به سرعت و با قیمت پایین بفروشید. غذاهای بسته بندی شده، برخی داروها، نوشیدنی ها و برخی محصولات مصرفی دیگر از این دست کالاها به شمار می روند.

۳۸- اگر ضمانت بازگشت وجه در صورت عدم رضایت از محصول وجود داشته باشد، ۴۹ درصد از مصرف کنندگان ترجیح می دهند به صورت اینترنتی خرید خود را انجام دهند.

یکی از بزرگترین چالش های وب سایت های تجارت الکترونیک، اعتماد است. هنگامی که شما از خدمات آجر و ملات راضی نیستید، بازگرداندن کالای معیوب یا مشکل دار بسیار آسانتر است. برای اکثر مصرف کنندگان، این که بدانند به راحتی می توانند کالایی که مورد قبولشان نیست را به فروشنده برگردانند، از اهمیت زیادی برخوردار است. در حالت ایده آل، مصرف کنندگان مجبور نیستند هزینه های حمل و نقل اضافی را بپردازند.

۳۹- ۶۱ درصد از خریداران گزارش داده اند که به دلیل هزینه های اضافی مانند هزینه حمل و نقل، تراکنش را نیمه کاره رها کرده اند.

همه صاحبان کسب و کارهای الکترونیکی باید بدانند که هزینه های مخفی تراشیدن برای مشتری، هیچ نکته مثبتی برای آن ها نخواهد داشت. مشتریان احساس می کنند به آن ها خیانت شده. این کار صداقت و اعتبار یک برند یا وب سایت را نابود می کند. هر گونه هزینه اضافی که به طور غیر منطقی به مشتری تحمیل شود، باعث می شود که او در مرحله پرداخت، از خرید منصرف شود و خرید خود را نهایی نکند.

این به هیچ وجه مسئله کوچکی نیست. به گزارش سایت Baymard، حدود ۲۴ درصد از کسانی که در یک نظرسنجی شرکت کرده بودند گفتند که از خرید خود منصرف شدند. تنها به این دلیل که احساس کردند، هزینه ای غیر منطقی به مجموع خرید آن ها اضافه شده است. صاحبان کسب و کارهای الکترونیکی هرگز نباید به شمتریان خود دروغ بگویند. همه چیز باید برای مشتری کاملاً واضح باشد تا بتواند با اطمینان کامل خرید خود را به مرحله نهایی برساند.

۴۰- بر اساس یک گزارش، حدود ۶۱ درصد از افراد خرید خود را نهایی نکردند، چون به امنیت سایت شک کرده بودند.

گواهینامه های SSL، فایل های دیتای کوچکی هستند که به صورت دیجیتالی، اطلاعات یک سازمان را رمزنگاری می کنند. برای بهینه سازی درگاه پرداخت، فراموش نکنید که نوعی سیستم ایمنی را برای سایت خود در نظر بگیرید. زیرا احتمالاً مصرف کنندگان در هنگام خرید به دنبال آن هستند. به طور معمول، وب‌سایت ها از این گواهینامه ها برای تأمین امنیت بسیاری از جنبه های تجارت الکترونیک، مانند تراکنش ها از طریق کارت اعتباری، ورود به سیستم و انتقال داده استفاده می کنند. در سال های اخیر، استفاده از چنین گواهینامه های امنیتی به یک استاندارد در بین وب‌سایت ها تبدیل شده است.

پاسخ به چند سوال مهم در زمینه تجارت الکترونیک.

تجارت الکترونیکی و بازاریابی الکترونیکی چیست؟

تجارت الکترونیکی یعنی فروش محصولات و خدمات به صورت الکترونیکی. اما بازاریابی الکترونیکی یعنی جلب نظر مشتریان به سمت محصولات و خدمات قابل ارائه. ممکن است یک مشتری از محصولی بیشتر از محصول دیگر استقبال کند. در اینجاست که بازاریابی الکترونیکی به کمک شما می آید. اگر مشتری مورد نظر شما، محصولتان را ببینید و از آن خوشش بیاید، شما با پرداخت هزینه کمتر برای بازاریابی، محصول بیشتری خواهید فروخت.

چگونه می توانم وارد بازاریابی تجارت الکترونیکی شوم؟

قسمت ساده ماجرا همیشه به یک شکل است. ابتدا کسب و کار خود را به ثبت می رسانید و یک نام برای آن انتخاب می کنید. سپس به شما مجوز های لازم برای کسب و کار داده می شود. یک لوگوی جذاب و فریبنده برای سایت طراحی می کنید. سپس به قیمت دشوار ماجرا می رسید. آن هم چیزی نیست جز بالا بردن ترافیک سایت برای تبدیل آن به فروش و به دست آوردن مشتریان ثابت. برای انجام این کار، کار دشواری در پیش دارید. باید مخاطب خود را بشناسید، باید بفهمید که چه کالاهایی را بیشتر دوست دارند و بدانید که از کجا آن ها را پیدا کنید. جوان ها معمولاً در اینستاگرام هستند، در حالی که افراد مسن تر را باید در جاهای دیگر پیدا کنید. پس حواستان باشد که کانال درست را انتخاب کنید. استفاده از آنالیتیکس بازاریابی می تواند به شما یک طرح کسب و کار نیرومند هدیه دهد.

تفاوت تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال در چیست؟

به طور خلاصه، بازاریابی دیجیتال یعنی بازاریابی کالاها برای یک مشتری خاص در مقیاس محلی یا جهانی. از یک طرف  تجارت الکترونیک تنها شامل فروش یا خرید کالا و خدمات می شود. به عنوان مثال، می توانید یک نیمکت یا سیب زمینی یا بلیت کنسرت را بصورت آنلاین بفروشید و این تجارت الکترونیکی است. از طرف دیگر، پیدا کردن مخاطب برای محصولات گفته شده و متقاعد کردن آنها به خرید دوباره یا این که به دوستان خود بگویند که چقدر شما فوق العاده هستید یعنی بازاریابی دیجیتالی.

چند کسب و کار تجارت الکترونیکی وجود دارد؟

در چشم انداز اقتصادی امروز، صنعت تجارت الکترونیک دارای بیش از ۲۴ میلیون فروشگاه آنلاین است. هرچند انحصاری که توسط آمازون، علی بابا و علی اکسپرس ایجاد شده است، بسیار زیاد است. هر تجارت کوچک که می خواهد کالا را در اینترنت بفروشد، فقط باید یکی از این کانال های موجود را انتخاب کند. حتی سایت بزرگ eBay، تنها ۷ درصد از فروش تجارت الکترونیک را در اختیار دارد.

تجارت الکترونیکی: حال و آینده 

خوب، این بود ۴۰ آمار مهم مربوط به تجارت الکترونیکی که می تواند برای کسب و کار شما آموزنده باشد. در اینجا از جدیدترین منابع و موضوعات استفاده شد. به طور کلی، همه این آمار به یک حقیقت واحد اشاره می کند. اینکه هر شرکتی باید یک شرکت تجارت الکترونیکی هم باشد. در غیر این صورت، شاید مدت زمان زیادی را دوام نیاورد.

مطالب مرتبط

بررسی کامل و تخصصی گوشی Mate Xs هوآوی: ۱ تیر با ۲ نشان

محمد امین نعمتی

جاسوسان آمریکایی می گویند، ویروس کرونا ساخت بشر نیست

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

چه چیزی باعث می شود که شیشه شفاف باشد؟

محمد آقاپور

آیا بعد از بحران کرونا، هوش مصنوعی نقش بیشتری در زندگی ما خواهد داشت؟

محمد آقاپور

چگونه اندازه تلویزیون را به درستی انتخاب کنیم؟ کدام اندازه تلویزیون برای من مناسب تر است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟