روکیدا
نجوم، هوا و فضا

ناسا در حال آزمایش ماه نورد وایپر برای پیدا کردن آب

کاوشگر ماه نورد وایپر

ناسا اخیراً بخشی از توانایی ها و نحوه عملکرد عملکرد کاوشگر ماه نورد جدیدش که وایپر نام دارد، را به نمایش گذاشته است. وایپر یا کاوشگر جست و جو گر آب، یک کاوشگر نسبتاً کوچک است که توسط ناسا طراحی شده و قرار است سال ۲۰۲۲ بر روی سطح ماه فرود آید. ناسا برای آزمایش عملکرد این کاوشگر، یک مدل مشابه از آن را به مرکز تحقیقات SLOPE ارسال کرد تا به‌طور دقیق شاهد فعالیت آن در سطحی مشابه سطح ماه باشد.

مرکز تحقیقات اسلوپ یک بخش بزرگ قابل تنظیم برای شبیه سازی سطح خاک دارد که به مهندسین کاوشگر وایپر امکان می‌دهد داده‌های زیادی از طریق دنبال کردن حرکت و نحوه رفتار این کاوشگر به دست آورند. این آزمایش‌ها همچنین به مهندسین امکان می‌دهد که روش‌های مختلف برای عبور از شیب‌های مختلف را آزمایش کرده و داده‌ها را باهم مقایسه کنند و بهترین روش ممکن را پیدا کنند. نتایج این آزمایش‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند را که میزان قدرت موتور برای انجام حرکات مختلف و ویژگی‌های دیگر کاوشگر را مشخص خواهند کرد.

ناسا قرار است کاوشگر وایپر را به قطب جنوب کره ماه ارسال کند، همان جایی که در آینده سرنشینان مأموریت آرتمیس قرار است فرود آمده و به دنبال آب یخ زده در آن منطقه بگردند. مأموریت اصلی وایپر جمع آوری و تحلیل نمونه‌ها است. این کار به کمک ۴ وسیله مختلف که به همین منظور در اختیارش قرار داده شده است انجام می‌شود. در نهایت وایپر به دانشمندان کمک خواهد کرد به این سؤال مهم پاسخ دهند که آیا در سطح ماه به‌اندازه کافی و برای انجام مأموریت‌های آینده آب یافت می‌شود؟

هدف اصلی ساخت این کاوشگر پیدا کردن آب در سطح ماه بود. زمانی که پروژه ساخت این کاوشگر و هدف آن از سوی ناسا اعلام شد، مدیر پروژه در مورد آن گفت: «کلید اصلی سکونت در ماه پیدا کردن آب است. همان چیزی که حیات در زمین را ممکن ساخت. از آن جا که یک دهه پیش وجود آب در سطح ماه تائید شده است، وظیفه کنونی ما این است که بفهمیم چقدر از این مایع ارزشمند در سطح ماه وجود دارد و آیا این مقدار واقعاً برای تأمین شکل گیری یک زندگی در ماه کافی است یا خیر؟ کاوشگر وایپر به ما کمک می‌کند به این سؤال و سؤالات بسیار دیگر پاسخ دهیم.»

فعلاً تاریخ مشخصی برای ارسال کاوشگر وایپر به ماه مشخص نشده است. ولی طبق برنامه اولیه اعلام شده می‌توان گفت که هدف ناسا رساندن این کاوشگر به سطح ماه تا دسامبر ۲۰۲۲ بوده است. فعلاً این کاوشگر در حال طی کردن آزمایش‌های عملکردی است. آزمایش انجام گرفته در مورد توانایی‌های حرکتی کاوشگر تنها یکی از آزمایش‌های لازم پیش از تائید و ارسال نهایی است. در نهایت پس از مشخص شدن تمام ویژگی‌ها و تائید عملکرد آن، نمونه نهایی ساخته و به‌سوی ماه پرتاب خواهد شد.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

آیا دانشمندان به توانایی تولید اکسیژن روی سطح ماه رسیده‌اند؟

محمد امین نعمتی

وسیله نقلیه مفهومی لکسوس برای حرکت در سطح ماه

عباس رهامی

ناسا در منطقه “گلدیلاکس” سیاره‌ای احتمالاً قابل سکونت به اندازه زمین را کشف کرده است

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟