روکیدا
عمومی

نژادپرستی چگونه به پرنس هری و مگان مارکل کمک کرد تا از انگلیس خارج شده و از خانواده سلطنتی فاصله بگیرند؟

نژاد پرستی در خانواده سلطنتی بریتانیا

شاهزاده هری و مگان مارکل، هنگامی که روز چهارشنبه اعلام کردند که از وظایف سلطنتی کناره گیری خواهند کرد، جهان (و ظاهرا خانواده سلطنتی) را حیرت زده کردند. آن ها تصمیم گرفتند دوران زندگی خود را بین انگلیس و آمریکای شمالی تقسیم کنند. آن ها همچنین به دنبال استقلال مالی هستند. اما یک گروه از مردم بودند که به هیچ وجه تعجب نکردند. سیاه پوستان ساکن انگلیس.

برخی ابراز خرسندی کردند که مارکل (که مادرش آفریقایی-آمریکایی است) سرانجام از جو سمی که در آن گرفتار شده بود، خارج شد. آن ها تعجب می کردند که چطور او توانسته این همه مدت این مسئله را تحمل کند. مهاجری از کارائیب به انگلیس به نام سانا ادنس به نیویورک تایمز گفت: هیچ کس نباید به دلیل رنگ پوستش، ظلم و رفتار ناهنجار را تحمل کند. ادنس می گوید که او نیز رفتار های نژاد پرستانه را در زندگی خود تحمل کرده است.

کدام نژاد پرستی؟ راشل جانسون، خواهر نخست وزیر، بوریس جانسون، اظهار داشت که مارکل یک “فرد با اصل و نسب” است. مفسر بی بی سی تصویری از مگان و هری را با یک شامپانزه در دست نشان داد و به شوخی گفت که این پسر آنها است. یک تیتر خبری از خبرگزاری دیلی میل جنایات اخیر را که در نزدیکی خانه کودکی مارکل اتفاق افتاده است، ذکر کرده و تمام باند های خیابانی را که در این منطقه فعالیت می کنند، ذکر کرده و مرتب به خواننده یادآوری می کند، محله ای که مارکل در آن متولد شده است، با محیط آرامی که پرنس هری در آن پرورش یافته زمین تا آسمان متفاوت است.

هر کاری که مارکل انجام دهد بد است!

همیشه این حس وجود داشت که هر کاری که مارکل انجام دهد، چه درست چه غلط، اشتباه است و او هیچ کار مثبتی انجام نمی دهد. منتقدین در مطبوعات معتقد بودند آن ها به نژاد وی هیچ کاری ندارند، بلکه به رفتار وی معترض هستند. او به خاطر این که ویراستار افتخاری یکی از شماره های مجله ووگ بریتانیا شده بود به شدت مورد هجوم انتقادات قرار گرفته بود. 

وتون، سردبیر اجرایی روزنامه سان در تلویزیون حاضر شد و با عصبانیت گفت که “اعضای خانواده سلطنتی هرگز ویراستار افتخاری یک مجله نمی شوند!” جز این که آنها یک سابقه طولانی در انجام درست این کار داشته باشند. پرنس چارلز دو بار ویراستار افتخاری مجله کانتری لایف شده بود.

کیت میدلتون، همسر دوک کمبریج، که مارکل اغلب با وی مورد مقایسه قرار می گیرد، به خاطر ویرایش افتخاری هافینگتون پست مورد ستایش قرار گرفت. او حتی برای جلد مجله ووگ بریتانیا نیز انتخاب شده بود. اکنون همه به دلایل اعتراضات به مارکل واقف هستند. خبرگزاری دیلی میل یک بار شجره نامه وی را منتشر کرد و اینگونه نوشت: “این است یک پیشرفت قابل توجه. چطور امکان دارد که خانواده مارکل در طی تنها ۱۵۰ سال، از برده هایی بی ارزش به خانواده ای سلطنتی تبدیل شود؟”

اعضای دیگر خانواده سلطنتی نیز هستند که با این اتهامات روبرو شده اند. یک مهاجر سیاه پوست که از آفریقای جنوبی به انگلیس آمده به نیویورک تایمز گفت: “شما هرگز نمی بینید که آنها از نژادپرستی انتقاد کنند، در کنار او بایستند و از او دفاع کنند. او همیشه تنها بوده است.”

آیا قرار است میلیاردها پوند سرمایه به همراه این دو از انگلیس خارج شود؟

فاصله گرفتن شاهزاده هری و همسرش مگان مارکل از خانواده سلطنتی بدون شک پیامد های مالی گسترده ای خواهد داشت. برخی از انگلیسی ها (خصوصاً آن ها که بار ها به مارکل حمله کرده بودند) ابراز ناراحتی کرده اند از این که این زوج می گویند وظایف سلطنتی کمتری را انجام می دهند. وظایفی که معمولاً مواردی از قبیل بریدن روبان و بازدید از مدارس و بیمارستان ها را شامل می شود. آن ها معتقدند این مردم انگلیس بودند که باید مالیات می دادند و هزینه امنیت این دو نفر را تأمین می کردند.

اما این زوج فوق العاده محبوب با داشتن میلیون ها هوادار، کمک مالی عظیمی برای این کشور بوده اند. بر اساس یک برآورد، مراسم ازدواج این دو در حدود یک میلیارد پوند به اقتصاد این کشور کمک کرد. این موارد شامل ورود توریست ها و فروش یادبود های مراسم عروسی می شد. از آن زمان تاکنون، این زوج همچنان محبوب بوده و محصولاتی با نام و تصویر آن ها با فروش خوبی مواجه هستند. اما شاید مهم تر از آن این باشد که آن ها جایگاه بین المللی خانواده سلطنتی و خود انگلیس را نیز بالا برده اند. تخمین زده می شود که دو میلیارد نفر در سراسر جهان عروسی را تماشا کرده اند، که بسیاری، آن را با یک افسانه مقایسه کرده اند.

نژاد پرستی، از گذشته تا امروز!

سال ها پیش، ادوارد هشتم، آخرین فرد از خانواده سلطنتی که با یک زن مطلقه آمریکایی ازدواج کرده بود، مجبور شد تا به خاطر ازدواجش، تاج و تخت را کنار بگذارد. این گونه به نظر می رسید که خانواده سلطنتی با ورود به دنیای مدرن از عقاید کهنه خود فاصله گرفته. اما به نظر می رسد که این تنها یک افسانه است.

ظاهراً نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثر انگلیسی ها از اعلام این خبر بدون تأیید خاندان سلطنتی، از این زوج عصبانی هستند. گرچه آن ها ماه هاست که در حال تلاش برای خروج از خانواده سلطنتی هستند. در چشم مردم جهان، این نوع رفتار خاندان سلطنتی تنها نشان دهنده اعتقادات نژاد پرستانه است. اعتقاداتی که در دنیای مدرن جایی ندارد. برای خانواده ای که خود را برترین انسان های روی زمین می داند، این نوع رفتار و گیر افتادن در گذشته چندان جالب نیست. این موضوع حتی به زندگی تجاری آن ها نیز لطمه خواهد زد.

مطالب مرتبط

آیا بیل گیتس اولین قایق تفریحی با سوخت هیدروژنی را خریده است؟

محمد امین نعمتی

بررسی کامل گوشی Galaxy Z Flip سامسونگ

محمد امین نعمتی

چرا کشورها از تحریم های اقتصادی استفاده می کنند؟

محمد آقاپور

تصویر زنده گوشی گلکسی اس ۲۰ پلاس ۵G به بیرون درز کرد

محمد امین نعمتی

آیا علت انقراض ماموت‌ها مشخص می‌شود؟

محمد امین نعمتی

فیس‌بوک با خرید استارتاپ Scape Technologies چه اهدافی دارد؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟