روکیدا
دانش و فناوری

خرید جدید اپل چه شرکتی است؟

اپل یک استارتاپ مستقر در شهر سیاتل به اسم Xnor.ai خریده است که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند.

تخصص این استارتاپ در ساخت ابزارهای با توان مبتنی بر رایانش لبه‌ای است که به جای فضای ابری روی دستگاه‌ها اجازه استفاده از هوش مصنوعی می‌دهد.

این فناوری می‌تواند به اپل اجازه دهد نرم‌افزار هوش مصنوعی مبتنی بر رایانش لبه‌ای را در مدل‌های بعدی آیفون به کار گیرد.

خرید جدید اپل چه شرکتی است؟

اپل در مورد هدف خرید خود همان جواب همیشگی را می‌دهد «اپل هر از چند گاهی شرکت‌های فناوری کوچک‌تر را می‌خرد و ما معمولا اهداف برنامه‌های خود را اعلام نمی‌کنیم.»

ولی تصویری که از سوی GeekWire به اشتراک گذاشته شده است یک ابزار بینایی رایانه‌ای را در حال شناسایی اشیاء داخل یک تصویر با استفاده از بخش نرم‌افزاری آیفون نشان می‌دهد. این تصویر احتمالا همان قابلیتی باشد که به دنبال آن می‌گردیم.

خرید جدید اپل چه شرکتی است؟

طبق گفته نویسنده سایت GeekWire، اپل در حدود ۲۰۰ میلیون دلار صرف خرید استارتاپ Xnor.ai کرده است که از موسسه آلن برای هوش مصنوعی یا AI2 که توسط هم‌بنیانگذار مایکروسافت پاول آلن راه‌اندازی شده است، جدا شد.

اپل تقریبا همین مقدار را نیز برای خرید استارتاپ فعال دیگر در زمینه هوش مصنوعی یعنی Turi هزینه کرد که آن را چند سال قبل در سال ۲۰۱۶ خرید.

اهالی کوپرتینو همچنین استارتاپ رانندگی خودکار Drive.ai، شرکت هوش مصنوعی Silk Labs و استارتات فناوری صوتی PullString را خریده‌اند.

رقبایی مانند فیس‌بوک و گوگل برای توسعه استعداد هوش مصنوعی و فناوری جدید خود گاهی اوقات شرکت‌های دیگر را می‌خرند. فیس‌بوک اخیرا در حدود ۵۰۰ میلیون دلار تا ۱ میلیارد دلار صرف خرید استارتاپ مانیتورینگ عصبی CTRL-labs کرده است و با آن که گوگل ممکن است در حوزه هوش مصنوعی پیشرو باشد، ولی خرید Xnor.ai می‌تواند اپل و به ویژه گوشی آیفون این شرکت را بیشتر به جلو هدایت کند.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی موفق به کشف آنتی‌بیوتیک شده است؟

محمد امین نعمتی

آلفابت برنامه ساخت بادبادک‌های تولید انرژی را کنار گذاشت

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی MIT با توانایی قدرت درک شهودی قوانین فیزیک

عباس رهامی

چطور کسب و کار سبز و موفق داشته باشیم؟

عباس رهامی

ربات‌ها به کمک دکل‌های نفتی می‌آیند؟

محمد امین نعمتی

آیا هوش مصنوعی به بازنویسی مقالات ویکی‌پدیا کمک می‌کند؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟