روکیدا
استراتژی کسب و کار پیشنهاد سردبیر

مهم‌ترین نکاتی که باید در یک استارت آپ رعایت شود چیست؟

زمانی که در حال راه اندازی یک استارت آپ هستید، هر روز با چالش های تازه ای روبرو می شوید. این حس ناامنی برای یک کارآفرین، می تواند تعیین هدف را کاری بیهوده جلوه دهد. زمانی که نمی دانید در سال کاری جدید چه حوادثی انتظار شما را می کشد، برنامه ریزی کردن کار آسانی نیست. اما ایجاد اهدافی که نماد انعطاف پذیری و خودجوش بودن برای اداره یک شرکت است، نه تنها طرح کسب و کار شما را تثبیت می کند، بلکه می تواند بسیار نیرو بخش باشد. همه کارآفرینان بینش وسعی برای کسب و کار خود دارند. اما در بسیاری از موارد، تنها به اهداف واضح توجه می کنیم. اهداف مربوط به درآمد، راه اندازی محصول، مشارکت و رشد تیم. 

با ورود به سال جدید، اهدافی را مشخص کنید که تا به شکلی نامحسوس، کسب و کار شما را به سمت جلو حرکت دهد. با این پنج گام شروع کنید.

۱- خواسته های خود را محک بزنید.

در دنیای امروز که بازار رقابت داغ است، ممکن است به دستاورد هایی بیاندیشید که در ظاهر بسیار جذاب و موفقیت آمیز می نماید. اما ممکن است آن طور که باید و شاید به نفع کسب و کار شما نباشد. این می تواند یک سرمقاله مطبوعاتی، افزایش فالور های اینستاگرام، یک جایزه جذاب یا حضور در یک کنفرانس عالی باشد. 

هیچ کدام از این آرمان ها به خودی خود مشکل ساز نیست. اما زمانی که اهداف خود را مشخص می کنید، به موضوعاتی فکر کنید که شما را در سال جدید یک قدم جلو تر ببرد. مهم تر از همه اینکه از خود بپرسید، آیا چیزی که به دنبال آن هستید واقعاً به نفع شماست، یا اینکه فقط بر روی کاغذ جذاب به نظر می رسد.

باید بدانید که زمان، محدود است. هرچه خواسته های ما با حساسیت بیشتر انتخاب شده باشد و هدفمند باشد، بهتر می تواند منجر به موفقیت و کامیابی ما شود. 

۲- چیز های جدید یاد بگیرید.

زمانی که اهداف خود را مشخص می کنید، مقاصدی را تعیین کنید که شما را ملزم به یادگیری مهارت های جدید می کند. به خود اجازه دهید (یا حتی خود را وادار کنید) که از نقطه آسایش خود خارج شوید. برای شرکت در دوره های آموزشی ثبت نام کنید، در نرم افزار طراحی جدید غوطه ور شوید. یاد بگیرید که آگهی تبلیغاتی بسازید. حداقل ماهی یک بار در جلسات شبکه سازى شرکت کنید. هدف از این کار این است که ذهن خود را باز کنید و گستره مهارت های خود را افزایش دهید. در واقع، خودتان الهام بخش خود باشید.

اوقاتی در دوران کارآفرینی خودم وجود داشت که آنقدر گرفتار کار های روزمره می شدم که به ندرت فرصت های خارج از تجارتم را در اولویت قرار می دادم. اکنون که به گذشته می نگرم، می بینم که چقدر این موضوع باعث منزوی شدن تجارت من شده بود. به عنوان یک مدیر تجاری، مهم است که ما به سرمایه گذاری بر روی خودمان و دیگران اهمیت دهیم. حضور در جامعه و توسعه مهارت ها فرآیندی دایره وار است و انگیزه ما را برای ادامه کار افزایش می دهد.

۳- از خود بپرسید، این اهداف بر روی چه کسانی اثر می گذارد.

کسب و کار ما، در یک حباب قرار ندارد. کلیه تصمیمات ما بر زندگی شخصی، اجتماع ما و اعضای تیم ما تأثیر می گذارد. برای مثال، اگر در صدد هستید تا در سال جاری کسب و کار خود را گسترش دهید، باید تمام اثراتی را که این تصمیم بر افراد دور و بر شما می گذارد را در نظر بگیرید. با همکاران و شرکای خود در مورد این تصمیم و حمایت از یکدیگر مشورت کنید. باید بدانید که این رشد شما، از نظر اقتصادی و اجتماعی چه اثری بر اجتماع شما می گذارد. به این فکر کنید که این تصمیم چه پیامی برای سازمان شما دارد و چه تأثیری بر انتظارات مشتریان دارد.

زمان بیشتری را بری پی بردن به اهمیت این مسائل صرف کنید. جاه طلبی، برای رشد کسب و کار شما ضروری است. اما اگر این جاه طلبی به کسانی که برای موفقیت سازمان شما فداکاری کرده اند حس ناامنی بدهد، چه سودی خواهد داشت؟

به عبارت دیگر، طوری از کوه بالا نروید که وقتی به نوک قله رسیدید، خود را تنهای تنها بیابید. مطمئن شوید که اهداف و نقشه های شما به نفع همه اطرافیان شما باشد.

۴- فضایی برای ایده های خودجوش ایجاد کنید.

زمانی که ابزار لازم برای برنامه ریزی را آماده کردیم، پیش بینی زودهنگام نتایج، بسیار وسوسه انگیز خواهد بود. داشتن یک نقشه بی عیب و نقص، حس داشتن یک کسب و کار ایمن و با ثبات را به ما می دهد. تصور می کنیم پیش از شروع کار، به همه آن چه می خواستیم دست یافته ایم.

اما اگر بیش از حد غیر قابل انعطاف و دقیق باشیم، ممکن است فرصت های غیر منتظره را از دست بدهیم. بهتر است زمانی که اهداف خود را مشخص می کنید، با دید وسیع تری به آن نگاه کنید. وجود نکات مبهم لزوماً چیز بدی نیست. به تیم خود بفهمانید که انعطاف پذیر بودن بسیار مهم است. این باعث می شود که فرصت های جدید نادیده گرفته نشود. به این صورت تیم شما همیشه به دنبال افکار و ایده های نو خواهد بود. با این دیدگاه، از ارتباط با شرکای جدید واهمه ای ندارید. دیگر نیاز نیست یک ایمیل که با اهداف شما مطابقت ندارد به سرعت پاک کنید. این باعث می شود که تجارت شما کمتر به خطر بیفتد. نباید به هر قیمتی که شده به فکر توسعه و پیشرفت باشید.

نباید از ابتدا دیدگاه خود را تنها به یک هدف مشخص معطوف کنید. باید با دید وسیع به همه جوانب توجه داشته باشید. به اهداف خود وفادار باشید. در رویکرد خود انعطاف پذیر باشید. به یاد داشته باشید که به طور منظم اهدافتان را بررسی و به روز رسانی کنید.

۵- همواره در طول مسیر، موفقیت های خود را جشن بگیرید.

اگر شما هم مثل بسیاری از کارآفرینان (مثل خود من) باشید، دوست دارید به سرعت موفقیت به دست آمده را از لیست حذف کنید و بدون فکر کردن به این دستاورد، به سراغ هدف بعدی بروید. بیاید در سال جدید این رویه را تغییر دهیم. سعی کنید بر آموخته های خود تمرکز کنید. به موفقیت های غیر منتظره ای که در طول مسیر رسیدید، بیشتر فکر کنید. از قبل برای خود جوایزی را در نظر بگیرید و بودجه ای را برای آن اختصاص دهید. می توانید اعضای تیم را به یک مهمانی شام، دور از محل کار، دعوت کنید. در آخر ماه وقت بگذارید و دستاورد های خود در آن ماه یادداشت کنید. یک تعطیلات درست و حسابی برای خود برنامه ریزی کنید.

از کسانی که در موفقیت شما سهیم بوده اند، قدردانی کنید. گاهی آنقدر غرق کار می شویم که از اهمیت یک تشکر خشک و خالی هم غافل می شویم. تصور نکنید که افراد دور و بر شما خودشان می دانند که شما قدردان آن ها هستید.

بسیاری از مواقع، ما فرصت هایی که می تواند موجب رونق دادن به کسب و کار ما شود نادیده می گیریم و تنها سرگرم برنامه ریزی های دقیق می شویم. بیایید در سال جدید، فضایی را برای اتفاقات غیر منتظره خالی بگذاریم. بیایید از سال جدید تغییر را آغاز کنیم.

مطالب مرتبط

علت تجربه ضعیف مشتری چیست؟

محمد امین نعمتی

بازاریابی محتوا چه تاثیری روی فروش دارد؟

محمد امین نعمتی

پنج نکته مهم برای بهینه‌سازی یک سایت تجاری و افزایش فروش آنلاین!

محمد آقاپور

چطور به کارمندان خود کمک کنید نسبت به شغلشان متعهدتر باشند؟

محمد امین نعمتی

چطور روابط سالمی با مشتریان داشته باشید و آن را حفظ کنید؟

محمد امین نعمتی

آیا واقعا راهی برای توقف کرونا ویروس وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟