گجت ها گجت های پوشیدنی

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

با حذف آهسته درگاه هدفون از گوشی‌های هوشمند، شرکت‌های تولیدکننده به دنبال راه‌های گوناگون برای درآمدزایی از این تغییر هستند و فروش هدفون‌های بلوتوثی بهترین راه آن است.

اخیرا همه شرکت‌ها ظاهرا در زمینه تولید ایربادهای وایرلس واقعی فعال بودند ولی تعداد محدودیت‌های این مدل‌ها به اندازه کافی است تا ایربادهای معمولی بی‌سیم همیشه بازار خود را داشته باشند.

در این مطلب قصد داریم هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro (در بازار چین به اسم Honor xSport Pro شناخته می‌شود) را بررسی کنیم و ببینیم جایگاه آن در این بازار چطور است.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

در نگاه اول، این هدفون‌ها واقعا شبیه به هدفون‌های FreeLace هوآوی به نظر می‌رسند ولی چند تفاوت کلیدی در طراحی وجود دارد تا محصول آنر را متمایز کند.

طراحی و ارگونومیک

شرکت آنر می‌گوید طراحی Sport Pro نیازمند منابع زیادی بوده است و ظاهر این هدفون به خوبی این گفته را نشان می‌دهد. بخشی از این هدفون‌ها که داخل گوش می‌رود ظاهر استاندارد ندارد، طراحی آن‌ها شبیه به ایرپاد اپل است ولی در بالای آن یک سری سیلیکونی قرار گرفته است.

در جعبه فروش تعداد سری‌ها به اندازه‌ها و اشکال متنوع دیده می‌شود و اگر بخواهید آن‌ها را عوض کنید به دردسر می‌افتید چون کمی بیش از حد به خود هدفون چسبیده هستند. گرچه زمانی که به درستی آن‌ها را قرار دهید، زمان استفاده از آن‌ها کاملا راحت خواهید بود.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

زمانی که اندازه درست را انتخاب کردید و محکم سر جای خود قرار دادید، بادها هنگام ورزش از گوشتان بیرون نخواهد آمد. برای این که به درستی آن‌ها را در گوشتان محکم کنید باید داخل گوش بگذارید و در خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید.

همه ممکن است این نوع طراحی را نسبت به قرار دادن معمولی هدفون‌ها در گوش ترجیح ندهند ولی از نظر ما این کار فشار کمتری به گوش وارد می‌کند چون نیازی نیست بادها را در عمق کانال گوش قرار دارد و همچنان آن‌ها در جای خود محکم می‌کنید.

اما از سوی دیگر باید دقت کنید مانند طراحی‌های سنتی صدای اطراف را جدا نمی‌کند.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

همچنین باید بگوییم واقعا از این که طول سیم‌های هدفون الکی دراز نبود خوشمان آمد چون زمان ورزش در باشگاه مزاحم شما نخواهند شد. طول آن‌ها ایده‌آل بوده و به عنوان مثال از هدفون‌های بی‌سیم Bullets Wireless وان‌پلاس به مراتب بهتر است.

در مورد سیم‌ها همچنین باید بگوییم مانند مدل FreeLace هوآوی ظاهر بافته‌شده دارند که همیشه خوشایند است.

این سیم‌ها به آسانی به یکدیگر گره نمی‌خورند و دوام این نوع طراحی در دراز مدت بیشتر است و صحبت از ماندگاری شد باید بگوییم هدفون‌های Sport Pro گواهینامه IPX5 دارند یعنی در برابر پاشیدن آب مقاوم هستند و عرق به آن‌ها آسیب نخواهد زد و این قابلیت برای این نوع محصولات به یک استاندارد صنعتی تبدیل شده است.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

ویژگی باحال دیگری که Sport Pro از همتای خود در شرکت هوآوی قرض گرفته است کنترلرهای دکمه‌ای و نحوه شارژ هدفون است. دکمه‌ها در سمت راست قرار گرفتند و طراحی آن‌ها به نحوی است که کاربر به سادگی به آن‌ها دسترسی دارد و حتی به راحتی می‌توانید کلید فعالسازی با دکمه‌های تنظیم حجم صدا را تشخیص دهید.

در رابطه با شارژ باید بگوییم که فشار دادن بالای ماژول دکمه درگاه یواس‌بی تایپ C را باز خواهد کرد که مستقیما می‌توانید به یک شارژر یواس‌بی تایپ C متصل کنید یا می‌توانید از رابط یواس‌بی تایپ C به تایپ A داخل جعبه فروش استفاده کنید تا یک شارژر استاندارد یواس‌بی A نیز قابل استفاده باشد.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

به کنترلرها برگردیم، واقعا نمی‌توانیم به قابلیت جفت شدن آهن‌ربایی اشاره نکنیم. قضیه این جا است که این اولین مرتبه نیست که چنین ویژگی‌را در ایربادها می‌بینیم یعنی جفت کردن آن‌ها به یکدیگر پخش تراک موسیقی را متوقف و هدفون‌ها را خاموش خواهد کرد، در حالی که جدا کردن آن‌ها، هدفون را فعال می‌کند و بازپخش موسیقی را روی گوشی شما ادامه خواهد داد.

مشکل این طراحی فقط این است اگر هدفون‌ها را داخل کیف یا جیب خود قرار دهید و چیزهای دیگری نیز آن جا داشته باشید، آن‌ها بعد از مدت زمانی ممکن است از یکدیگر جدا شوند، با گوشی شما در ارتباط قرار گیرند و پخش موسیقی را شروع کنند.

این قابلیت به ویژه زمانی آزاردهنده است که یک تماس می‌گیرید و پی می‌برید صدایی را نمی‌شنوید چون تماس به ایرفون‌های شما فوروارد می‌شود که یا در کیف یا اتاق‌تان قرار دارند.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

خوشبختانه Honor Sport Pro از این مشکل رنج نمی‌برد چون زمانی که لذت‌تان از موسیقی تمام شد، با نگه داشتن کلید فعالسازی به سمت پایین هدفون‌ها را کاملا می‌توانید خاموش کنید. در ظاهر تغییر کوچکی است ولی در بسیاری از موارد کاربردی تاثیرات قابل توجهی می‌گذارد.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

کیفیت صدا

ابتدا، همین ابتدا باید بگوییم با نوع درایورهایی که در هدفو‌ن‌هایی با این طراحی و اندازه جا می‌گیرد، کیفیت صدا در سطح هدفون‌های روی گوش (on ear) و اطراف گوش (over ear) نیست، بنابراین انتظار معجزه نداشته باشید.

ولی در مقایسه با جفت بادهای حتی گران‌قیمت‌تر به این اندازه، هدفون‌های Sport Pro آنر کیفیت صدای قابل توجهی دارند.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

شاید اکثر شما علاقه داشته باشید بدانید که چطور درایورهای ۱۳ میلی‌متری کیفیت صدای باس را مدیریت می‌کنند و خوشبختانه می‌توانیم بگوییم عملکردشان بسیار خوب است.

در حقیقت، می‌توانیم بگوییم باس در حجم‌های پایین صدا بیش از حد بالا می‌رود و بعضی از اصوات اندکی صدای خفه در خود دارند. بالا بردن حجم صدا منجر به اندکی تحریف در اصوات و صداهای زیر می‌شود ولی یقینا صدای باس را متعادل‌تر خواهد کرد.

احتمالا به عنوان مثال متوجه خواهید شد کیفیت نهایی صدا قابل مقایسه با مدل‌های بسیار گران‌قیمت‌تر مانند OnePlus Bullet Wireless 2 است. با این حال، هدفون‌های وان‌پلاس هنگام بالاتر رفتن صدا کیفیت بهتری دارند و باس الزاما افزایش یافته حس نمی‌شود.

از سوی دیگر اگر به موسیقی رقص الکترونیک یا انواع دیگر موسیقی‌های الکترونیک با باس بالا گوش می‌دهید، از Sport Pro واقعا به مقدار زیادی لذت می‌برید.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

گرچه باید توجه کنید به علت تنوع شکل گوش‌ انسان‌ها، این بادها روی گوش افراد متفاوت به شکل گوناگونی جا خواهند گرفت، بنابراین تجربه صوتی ممکن است تا حدی فرق داشته باشد.

این ایربدها در بعضی از گوش‌ها کیفیت صدای بهتر و کامل‌تر دارند و ممکن است به علت توانایی متفاوت در جداسازی صدا در گوش‌های دیگر از این کیفیت به دور باشند.

به همین دلیل است که شدیدا توصیه می‌کنیم تمامی سری‌های موجود در جعبه فروش را تست کنید تا ببینید کدام یکی برایتان بهترین گزینه است.

عمر باتری و شارژ

اما کیفیت صدا تنها ویژگی مثبت Honor Sport Pro نیست بلکه باید عمر باتری را نیز در کنار آن قرار دهیم. آنر در تبلیغات خود گفته بود با یک مرتبه شارژ می‌توانید ۱۸ ساعت موسیقی گوش کنید و ما به آماری تقریبا نزدیک به آن رسیدیم.

ما از این ایرفون‌ها در محیط کار، باشگاه و زمان گردش در شهر استفاده کردیم و متوجه شدیم شارژ باتری  پیش از نیاز به شارژ مجدد می‌تواند چند روز دوام آورد.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

از طرف دیگر باید بگوییم اگر کاربری با حجم استفاده بالا هستید، قابلیت شارژ سریع یقینا مفید خواهد بود. کافی است هدفون خود را تنها ۵ دقیقه شارژ کنید تا بتوانید به مدت ۴ ساعت موسیقی گوشی کنید.

رای نهایی

هدفون Honor Sport Pro انتخاب عالی برای طیف وسیعی از کاربران است. قیمت آن با توجه به مجموعه قابلیت‌های هدفون جدید آنر بسیار زیاد نیست. به ویژه زمانی که قیمت محصول FreeLace هوآوی را در نظر می‌گیرید که ۱۰ یورو بیشتر است.

Sport Pro یقینا کاری می‌کند تا FreeLace قدیمی به نظر برسد.

بررسی و نقد هدفون بلوتوثی Honor Sport Pro

به هرحال، عمر باتری واقعا خوب و کیفیت صدا دلپسند است، گرچه از نظر برخی از افراد باس ممکن است کمی سنگین باشد و یک اعوجاج قابل توجه در حجم‌های بالای صدا دیده شود.

علت مشکل دوم می‌تواند محدودیت‌های فیزیکی درایورها باشد، بنابراین آن را بی‌خیال می‌شویم و همچنین به یاد داشته باشید که جداسازی نویز از محیط بیرون کیفیت عالی ندارد.

از نظر ارگونومیک این هدفون در دسته بهترین‌ها قرار می‌گیرد و کیفیت ساخت حس ماندگاری زیاد به آن می‌دهد. به طور کلی به راحتی می‌توانیم این هدفون را به همه پیشنهاد کنیم.

منبع: gsmarena.com

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به گوشی Honor V30 Pro

محمد امین نعمتی

نقد و بررسی تخصصی ساعت هوشمند آنر Honor MagicWatch 2

محمد امین نعمتی

بررسی و نقد دستبند Honor Band 5 Sport چه چیزی شگفت انگیز است؟

محمد امین نعمتی

نقد و بررسی کامل گوشی Honor 9X

محمد امین نعمتی

دسبتند هوشمند Honor Band 5i درگاه شارژ داخلی USB-A خواهد داشت

محمد امین نعمتی

۳۰ مهرماه گوشی Honor 20 Lite رونمایی می‌شود

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟