روکیدا
عمومی پیشنهاد سردبیر

چرا اینستاگرام پست‌هایی که از سردار قاسم سلیمانی حمایت می‌کنند را حذف می‎کند؟

به نظر می رسد اینستاگرام در بحران سیاست های بین المللی گرفتار شده. فیس‌بوک به سی ان ان گفته که مجبور است پست ها و حساب های حامی سردار شهید و ترور شده ایرانی توسط امریکایی ها، قاسم سلیمانی را در راستای تحریم های ایالات متحده علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رهبران آن، حذف کند. اتحادیه بین المللی روزنامه نگاران خاطرنشان کرد: برخی از حساب ها بازگردانی شده اند، اما پست های حامی قاسم سلیمانی همگی حذف شده اند. برخی از حساب های آفلاین مربوط به آژانس های خبری هم حذف شده اند. از آنجا که اینستاگرام یکی از رسانه های اجتماعی است که در ایران مسدود نشده، این کار موجب می شود که جهانیان نتوانند از دیدگاه مردم ایران مطلع شوند. به همین شکل، اجازه نمی دهد که ایرانیان با دنیا در ارتباط باشند. و این سانسور اطلاعاتی غیر قابل قبول علیه آزادی بیان است.

البته به نظر می رسد حساب هایی که خارج از ایران ساخته شده حذف نشده اند.

جای تعجب نیست که دولت ایران و روزنامه نگاران ایرانی نسبت به این اقدام واکنش نشان دهند. اعضای انجمن روزنامه نگاران ایران در تهران مستقیماً به مدیرعامل اینستاگرام، آدام موسری، نامه نوشتند و از وی خواستار توقف این سانسور رسانه ای شدند. به گفته سخنگوی دولت، علی ربیعی، حذف این پست ها “حرکتی غیر دموکراتیک و بی شرمانه” است.

البته شاید این درخواست ها به جایی نرسد. تا زمانی که اینستاگرام از قوانین آمریکا در راستای افزایش تحریم ها علیه ایران پیروی کند، مجبور است تحت قوانین این کشور عمل کند. در غیر این صورت با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد. به نظر می رسد این روند به همین شکل ادامه داشته باشد، مگر اینکه تغییری در سیاست های آمریکا به وجود آید.

 

 

 

مطالب مرتبط

جدیدترین فیلتر واقعیت افزوده اسنپ‌چت چه قابلیتی دارد؟

محمد امین نعمتی

چطور برند خود را در صفحه اکسپلورر اینستاگرام قرار دهید؟

محمد امین نعمتی

چرا کشورها از تحریم های اقتصادی استفاده می کنند؟

محمد آقاپور

از جدیدترین قابلیت اینستاگرام چه اطلاعاتی دارید؟

محمد امین نعمتی

تصمیم جدید اینستاگرام برای دکمه IGTV چیست؟

محمد امین نعمتی

ابزار بومرنگ در اینستاگرام چه قابلیت هایی دارد؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟