روکیدا
سلامت و تندرستی دانش و فناوری

دانشمندان چگونه موفق شدند طول عمر کرم‌ها را تا ۵۰۰ درصد افزایش دهند؟

روکیدا - دانشمندان چگونه موفق شدند طول عمر کرم‌ها را تا 500 درصد افزایش دهند؟ - جانوران

با طول عمر متوسط تنها سه تا چهار هفته، احتمال اینکه شیر در یخچال شما بیشتر از کرم سی الگانس عمر کند وجود دارد.

اما اکنون، در مطالعه ای که در ماه ژوئیه در مجله Cell Reports منتشر شده است، تیمی بین المللی از محققان راهی پیدا کرده اند که طول عمر کرم ها را پنج برابر بیش تر کنند. این افزایش طول عمر معادل آن است که یک انسان بتواند تولد ۴۰۰ سالگی خود را جشن بگیرد. دانشمندان تصور می کنند مطالعه جدید می تواند یک گام مهم در مسیر تحقق این هدف باشد.

ابتدا اجازه دهید کمی در مورد پیشینه زیست شناختی این موضوع توضیح دهیم: مولکولهای موجود در سلول، مسیرهایی را برای انجام کارکردهای مختلف سلولی تشکیل می دهند. یک مولکول می تواند یک سیگنال برای انجام کاری دریافت کند (مثلاً سلول را تقسیم کند) و سپس آن سیگنال را به مولکول بعدی در مسیر منتقل می کند. آن مولکول نیز این سیگنال را به مولکول بعدی منتقل می کند و این چرخه به همین شکل ادامه می یابد.

تحقیقات گذشته ارتباطی بین دو مسیر سیگنالینگ در کرم سی الگانس (مسیر سیگنالینگ انسولین و هدف راپامایسین) و پیری پیدا کرده بودند. به طور دقیق، دانشمندان دریافتند که تغییر مسیر اول طول عمر یک کرم را تا دو برابر افزایش می دهد، در حالی که تغییر مسیر دوم ۳۰ درصد آن را افزایش می دهد.

به طور منطقی، این بدان معنی است که تغییر هر دو مسیر باید طول عمر کرمها را ۱۳۰ درصد افزایش دهد. اما همانطور که محققان این کرم سی الگانس جدید کشف کردند، در حقیقت طول عمر آنها تا بیش از ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

جارود رولینز از آزمایشگاه بیولوژیک MDI در بیانیه مطبوعاتی اخیر خود گفت: “گسترش هم افزایی واقعاً مهار نشدنی است. اثر آن به شکل یک به علاوه یک مساوی است با دو نیست، بلکه یک به علاوه یک مساوی است با پنج.”

البته این کرم ها تفاوت زیادی با انسان دارند. اما آنها ژنهای زیادی مشابه با انسان ها دارند. این یکی از دلایلی است که اهمیت آن ها را برای تحقیقات مربوط به سالخوردگی بالا می برد. حالا که دانشمندان راهی برای افزایش چشمگیر طول عمر کرم ها یافته اند، ممکن است بتوانند این دانش را برای انسان نیز به کار گیرند.

هرمان هالر، رئیس آزمایشگاه زیست شناسی MDI در بیانیه مطبوعاتی گفت: “با وجود کشف مسیرهای سلولی حاکم بر پیری در کرم سی الگانس، هنوز مشخص نیست که چگونه این مسیرها با هم تعامل دارند. با توصیف این فعل و انفعالات، دانشمندان ما در حال فراهم کردن راه های درمانی مهم برای افزایش طول عمر سالم برای جمعیتی است که به سرعت به سمت پیری در حرکت است.”

مطالب مرتبط

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟