دانش و فناوری زندگی سلامت و تندرستی

هفت دلیل علمی که نشان می دهد قهوه برای شما فوق العاده مفید است

کافئین پر مصرف ترین ماده روان گردان در جهان است. کافئین ما را بیدار نگه می دارد، به ما در تمرکز کردن روی کارمان کمک می کند و انرژی ما را در طول روز بالا نگه می دارد. بسیاری از ما کافئین مورد نیاز خود را از راه نوشیدن قهوه تامین می کنیم.

اما مردم در بسیاری موارد نگران بالا بودن مصرف قهوه خود هستند و تعداد زیادی از آن ها به دنبال این هستند که مصرف قهوه خود را محدود کرده یا کاملا قطع کنند. این به این خاطر است که قهوه می تواند یک شمشیر دو لبه باشد.

ممکن است که در مصرف قهوه زیاده روی کنید. بسیاری از مصرف کنندگان قهوه مقدار کافئین بیشتری از ۴۰۰ میلی گرم در روز (که حد توصیه شده مصرف کافئین می باشد) دریافت می کنند. این مقدار اضافی، مخصوصا اگر در مدت کوتاهی مصرف شود، می تواند باعث بی خوابی، بی حوصلگی و افزایش ضربان قلب شود.

اما اکثر تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که مصرف قهوه برای ما مضر نیست. در واقع مصرف قهوه می تواند فواید قابل توجهی برای سلامتی ما داشته باشد.

غذا ها و نوشیدنی های زیادی وجود دارند که اکثر ما باید کم تر مصرف کنیم. اما در ادامه به دلایل نبودن قهوه در بین آن ها می پردازیم.

۱- سلامت کبد

یک بررسی که نتایج حاصل از ۹ تحقیق را در بر داشت، نشان داد که نوشیدن بیشتر قهوه خطر ابتلا به سیروز (یک بیماری کبدی که معمولا ناشی از مصرف زیاد الکل می باشد) را کاهش می دهد.

در این بررسی، نشان داده شده بود که مصرف روزانه یک فنجان قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به سیروز  را تا ۲۲ درصد کاهش دهد. همچنین نشان داده شده بود که مصرف دو فنجان در روز باعث ۴۳ درصد کاهش، سه فنجان باعث ۵۷ درصد کاهش و ۴ فنجان باعث ۶۵ درصد کاهش خطر ابتلا به سیروز می شوند.

منبع: Alimentary Pharmacology and Therapeutics

 ۲- بیماری های قلبی

بررسی بیش از ۲۰۰ تحقیق نشان داده است که احتمال مرگ به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افرادی که روزانه سه تا چهار فنجان قهوه می نوشند، ۱۹ درصد کم تر از دیگر افراد است.

منبع: BMJ

3- دیابت نوع دو

یک بررسی جامع از تحقیقات موجود نشان داده است که نوشیدن هر فنجان قهوه در روز با کاهش ۷ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع دو ارتباط دارد.

منبع:  JAMA Internal Medicine

4- سرطان

یک مطالعه ثابت کرده است که افرادی که مصرف قهوه بالایی دارند (حداقل ۳ فنجان در روز)، ۱۸ درصد کم تر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان قرار دارد.

بررسی دیگری نشان داد که مصرف حداقل یک فنجان قهوه در روز، با کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد و کاهش ۸ درصدی خطر ابتلا به سرطان رحم همراه است.

برخی از داده ها نیز نشان میدهند که مصرف کنندگان قهوه ممکن است که کم تر از دیگران به سرطان دهان/حنجره و سرطان پیشرفته پروستات مبتلا شوند.

منابع: European Journal of Cancer PreventionBMJ

گیاه قهوه پیش از برداشت
گیاه قهوه پیش از برداشت

5- آلزایمر و زوال عقل

یک تجزیه و تحلیل کلی از تحقیقات مربوط به مصرف قهوه و سلامت قلب محاسبه کرده است که مصرف منظم قهوه تا ۱۶ درصد خطر کاهش قدرت شناخت، زوال عقل و ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد.

تحقیقات محدود تری انجام شده است که نشان می دهد مصرف قهوه می تواند در کاهش ابتلا به آلزایمر حتی موثر تر نیز باشد.

منابع: Journal of Alzheimer’s DiseaseEuropean Journal of Neurology

6- افسردگی

مطالعه ای گسترده که بر روی بیشتر از ۵۰,۰۰۰ زن انجام شده بود، نشان داد که نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه در هفته با کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به افسردگی همراه است. همچنین نوشیدن دو یا سه فنجان در روز منجر به کاهش ۲۰ درصدی خطر نشان داده شد.

مطالعه دیگری که بیشتر از ۱۰۰,۰۰۰ مرد و زن را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که احتمال مرگ ناشی از خودکشی در مصرف کنندگان قهوه ۴۵ درصد کم تر از دیگران است. همچنین مشخص شد که مصرف بالای قهوه (۴ فنجان در روز یا بیشتر) احتمال مرگ ناشی از خودکشی را ۵۳ درصد کاهش می دهد.

منابع: JAMA Internal MedicineThe World Journal of Biological Psychiatry

7- مرگ و میر کلی

مطالعه ای بزرگ بر روی بییشتر از ۵۰۰,۰۰۰ نفر از مردم اروپا نشان داد که در یک دوره ۱۶ ساله، احتمال مرگ مردانی که روزانه سه فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند، ۱۲ درصد کمتر از دیگران است.این آمار در مورد زنان ۷ درصد بود.

به طور کلی مصرف کنندگان قهوه کمتر از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های مربوط به گوارش و گردش خونهستند. همچنین مصرف زیاد قهوه منجر به داشتن کبد سالم می شود.

مطالعه ای دیگر بر روی ۱۸۵,۸۵۵ آمریکایی این نتایج را تایید کرد. افرادی که روزانه یک فنجان می نوشیدند ۱۲ درصد کمتر از دیگران در معرض مرگ قرار داشتند. دو تا سه فنجان نیز همراه ۱۸ درصد کاهش در خطر مرگ زودرس نشان داده شد.

مطالب مرتبط

با تیغ ماهی در گلو چه کنیم؟

کیوان

خواص زردچوبه و تاثیر آن بر درمان آب سیاه (گلوکوم)

راهله نجاریان

افرادی که هرگز ازدواج نمی کنند ۴۲ درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به زوال عقل هستند

آرمان شریعتی

چرا تحلیل عضلات اتفاق می افتد؟

کیوان

چرا مردان علاقه ای به محافظت از محیط زیست ندارند؟

مهرناز شهریاری

تنفس سرطان در خواب کودکان

کیوان

طراحی سیستم تزریق جدید با الهام از نیش مار!

کیوان

آمار استفاده از موبایل حین رانندگی در اروپا و امریکا چقدر است؟!

فاطمه غفاری

تاثیر دیابت بر بیماری‌های عروقی

کیوان

با چند روش خانگی جانی دوباره به مو‌های نازکتان ببخشید

کیوان

پوست دوم که مانند دستکش به پوست شما می چسبد و شما را ارتقا می دهد!

کیوان

نخستین نوزاد از رحم پیوندی به دنیا آمد

کیوان

وقتی می‌فهمید شغل جدیدتان مطلوب نیست چه باید کرد؟

فاطمه غفاری

۳۶ تصویر جذاب از کلیسای نتردام پاریس در طول تاریخ تا روز آتش‌سوزی

عباس رهامی

واقعیت مجازی به کمک آموزش جراحی می آید

کیوان

دی‌اکسید کربن به کمک درمان سرطان پستان می آید

کیوان

مهارت نه گفتن: آیا شما هم نمی توانید بگویید نه؟

هدی سعدونی

بهتریت رژیم غذایی مناسب دوران بارداری چیست؟

کیوان

۱ comment

روکیدا - جنگ علیه قهوه: آیا فنجان های قهوه باید هشدار ابتلا به سرطان داشته باشند؟! شنبه , ۷ مهر ۱۳۹۷ at ۱۱:۰۶

[…] نشده است. همچنین آن‌ها به اسنادی علمی که نشان می‌داد قهوه حتی تأثیرات مثبتی بر روی بدن می‌گذارد اشاره […]

Reply

Leave a Comment