روکیدا
انرژی و محیط زیست پیشنهاد سردبیر

آتش سوزی گسترده استرالیا که از فضا هم قابل مشاهده است

آتش سوزی گسترده در استرالیا

استرالیا این روزها به هیچ وجه حال و روز خوشی ندارد. آتش سوزی عظیم استرالیا تا کنون خسارات زیادی به بار آورده و آسیب‌های جبران ناپذیری به محیط زیست این قاره بکر و دست نخورده وارد کرده است. در حال حاضر زبانه‌های آتش که استرالیا را در خود می‌بلعند و تصاویر آن، در کنار شعله‌های خشمی که در روابط ایران و آمریکا شکل گرفته، به داغ ترین بحث های روزها ابتدایی دهه ۲۰۲۰ میلادی تبدیل شده‌اند.

تصاویر پر از دود و انعکاس نور قرمز و زرد آتش که در رویارویی با این فاجعه عظیم ثبت شده، تا حدی وسعت این بحران را به نمایش می‌گذارد. ولی شاید درک درست از گستردگی آتش سوزی فقط از فواصل دور امکان پذیر باشد. آتش سوزی در استرالیا چنان شدید است که حتی با نگاه از خارج از جو کره زمین هم می‌توان آن را تشخیص داد.

روز جمعه، تعدادی تصاویر و ویدیو که مربوط به آتش سوزی در حال پیش روی استرالیا از فضا بود منتشر شد. تعدادی از این تصاویر متعلق به ماهواره هیماواری ۸ ژاپن بود که هر ۱۰ دقیقه یک بار تصویر جدیدی از زمین ثبت می‌کرد. به این ترتیب ژاپنی‌ها توانستند با به هم متصل کردن تصاویر یک روز کامل، ویدیویی از وضعیت استرالیا در آن روز به دست آورند. در این ویدیو وسعت آتش و دود ناشی از آتش سوزی در حال گسترش استرالیا قابل مشاهده است.

یکی دیگر از تصاویر جالب توجه از استرالیا مربوط به ماهواره سنتینل، متعلق به آژانس فضایی اروپا است. این تصاویر ۳۱ ام دسامبر، ۴ دی ثبت شده‌اند که زبانه‌های آتش در خلیج بیتمن (Bateman) را نشان می‌دهد. آتش و دود چنان این منطقه را پوشانده که در بخش‌های از آن حتی مشاهده کردن خود زمین دشوار است.

در حالی که سال نوی میلادی به‌تازگی آغاز شده، بیشتر مردم استرالیا بحرانی بی‌سابقه را تجربه می‌کنند. آتش نشان‌ها، گروه‌های امدادی، بیمارستان‌ها، پزشکان و … همگی به‌شدت درگیر این ماجرا هستند ولی آتش در استرالیا هم چنان به گسترش ادامه می‌دهد.

در اثر این آتش سوزی تا کنون حداقل ۲۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند و تخمین زده می‌شود که بیش از ۴۸۰ میلیون حیوان طعمه حریق شده‌اند. آتش سوزی گسترده قاره استرالیا باعث شده تمام این قاره دستخوش تغییرات اساسی شود. حتی آب و هوای بخش بزرگی از استرالیا تحت تأثیر این آتش سوزی قرار گرفته و پدیده‌های جوی مخصوص به خود را ایجاد کرده است. متأسفانه طبق تخمین متخصصین، این پایان ماجرا نیست و هنوز اوج آتش سوزی در راه است. بنابراین پیش از اینکه روند نزولی در گسترش آتش را ببینیم، باید منتظر ثبت رکورد بزرگ‌ترین آتش سوزی باشیم.

معمولاً در ماه‌های ژانویه و فوریه چنین آتش سوزی‌هایی اتفاق نمی‌افتد. این آتش سوزی در حقیقت از بهار گذشته باقی مانده است و در حال حاضر به وخیم‌ترین وضعیت ممکن رسیده است. تا همین جا هم استرالیا بدترین فصل گرم تاریخ خود را ثبت کرده است. با توجه به این که استرالیا در حال حاضر اولین ماه از فصل گرم تابستانش را می‌گذراند، تصور شکل نهایی استرالیا پس از گذر از این جهنم، دشوار است!

منبع: futurism

مطالب مرتبط

پنج نکته مهم برای بهینه‌سازی یک سایت تجاری و افزایش فروش آنلاین!

محمد آقاپور

آیا واقعا راهی برای توقف کرونا ویروس وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

تغییرات اقلیمی پنگوئن امپراتور را به کام مرگ می‌کشاند

عباس رهامی

چطور کسب و کار سبز و موفق داشته باشیم؟

عباس رهامی

بین سامورایی و نینجا چه تفاوتی وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

کد مورس به چه شکل کار می کند و چگونه هنوز در عصر دیجیتال زنده است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟