دانش عمومی و مهندسی دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر

آیا به لحظه اختراع ماشین زمان نزدیک شده ایم؟

ماشین زمان و سفر در زمان همیشه جزء موضوعات داغ فیلم های علمی تخیلی بوده است. هنوز هم بسیاری از دانشمندان معتقدند که ساختن چنین وسیله ای امکان پذیر است. حالا یک اخترفیزیکدان ادعا می کند که می داند چگونه می توان یک ماشین زمان درست کرد. 

یک اخترفیزیکدان به نام ران مالت می گوید که راهی پیدا کرده تا بتوان از طریق آن به گذشته سفر کرد. این استاد فیزیک دانشگاه کنکتیکوت اخیراً در مصاحبه با سی ان ان گفته که در حال نوشتن معادله علمی است که می تواند پایه و اساس یک ماشین زمان واقعی باشد. او حتی یک نمونه اولیه برای نشان دادن مؤلفه اصلی نظریه خود ساخته است. البته همکاران مالت باور ندارند که ماشین زمان او هیچ وقت به نتیجه قابل قبولی برسد.

برای درک ماشین مالت، باید با مبانی نظریه نسبیت آلبرت انیشتین آشنایی داشته باشید. بر اساس این نظریه، زمان ممکن است بسته به سرعت حرکت یک شیء کاهش یا افزایش یابد.

بر اساس این نظریه، اگر شخصی در یک سفینه فضایی سفر کند و به سرعت نور برسد، زمان برای او کندتر از سرعتی که برای مردم روی زمین جریان دارد، سپری خواهد شد. در حقیقت، فضانورد می تواند کمتر از یک هفته در فضا پیمایش کند و هنگامی که به زمین باز می گردد، ۱۰ سال برای افراد روی زمین سپری شده است. مردم روی زمین گمان می کنند این فضانورد به آینده سفر کرده است.

گرچه اکثر فیزیکدانان قبول دارند که حرکت سریع به جلو در زمان به این روش ممکن است، اما سفر به گذشته موضوع دیگری است. مالت تصور می کند که می تواند با استفاده از لیزر مشکل را حل کند.

همانطور که این اخترفیزیکدان به سی ان ان توضیح داده، ایده او برای ساخت ماشین زمان به نظریه دیگری از انیشتین به نام نظریه نسبیت عام وابسته است. طبق این نظریه، اجسام بزرگ می توانند فضا-زمان را در هم شکنند. اثری که ما آن را تحت عنوان نیروى جاذبه می شناسیم. هرچه نیروى جاذبه قوی تر باشد، زمان دیرتر سپری خواهد شد.

مالت به سی ان ان گفت: “اگر بتوانید فضا را خم کنید، احتمال  دارد بتوانید فضا را دستکارى کنید. در نظریه انیشتین، آن چیزی که ما به آن فضا می گوییم شامل زمان نیز می شود. به همین دلیل به آن فضا-زمان گفته می شود. هر اتفاقی که در فضا رخ دهد، در زمان هم رخ می دهد.”

از نظر وی، به طور نظری این امکان وجود دارد که زمان را خم کرد تا به حلقه ای که امکان سفر به گذشته را فراهم می کند دست یافت. او حتی یک نمونه اولیه ساخته است که نشان می دهد چگونه لیزر می تواند به این هدف کمک کند.

مالت به سی ان ان گفت: “با مطالعه نوع میدان گرانشی تولید شده توسط یک لیزر حلقوى، می توان به یک روش جدید برای  ساخت ماشین زمان بر اساس پرتو در گردش دست یافت.

گرچه ممکن است مالت نسبت به کارهایش خوشبین باشد، اما همکاران وی نسبت به ساخت یک ماشین زمان که واقعاً بتواند سفر در زمان را ممکن سازد تردید دارند.

یک از همکاران وی به نام پل سوتر به سی ان ان گفت: “من فکر نمی کنم که کار او لزوماً مثمر ثمر باشد، زیرا فکر می کنم نقص های عمیقی در ریاضیات و نظریه او وجود دارد. بنابراین دست یافتن به چنین ماشینی عملاً غیر ممکن است.”

حتی خود مالت هم اذعان دارد که ایده او در این مرحله کاملاً نظری است. او تأیید می کند که حتی اگر ماشین زمان کار خود را درست انجام دهد، با محدودیت شدید مواجه خواهد بود. این مانع می شود که کسی بتواند مثلاً با بازگشت به گذشته، آدولف هیتلر را در سنین کودکی به درک واصل کند.

وی به سی ان ان گفت: “شما می توانید اطلاعات را به گذشته ارسال کنید. البته شما فقط می توانید آن را به لحظه ای که دستگاه را روشن کردید ارسال کنید.”

 

مطالب مرتبط

آیا ممکن است بیگ بنگ هرگز رخ نداده باشد؟

محمد آقاپور

چرا وجود این سیاه چاله غول پیکر نزدیک زمین غیرممکن است؟

عباس رهامی

دو ابر سیاه چاله در مرکز کهکشان راه شیری چه می‌کنند؟

عباس رهامی

آیا با تکنیک توقف سخت برای استفاده بیشتر از زمان آشنا هستید؟

محمد امین نعمتی

زمان را به مهم‌ترین منبع کسب و کار خود تبدیل کنید

محمد امین نعمتی

طرح باتری کوانتومی با بدون ذره‌ای نشت شارژ

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟