خمیر خام را چرا نباید خورد؟ خوردن خمیر خام چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

خمیر خام ممکن است عوارض گوارشی زیادی برای شما ایجاد کند. وسط تعطیلات قرار دارید و در حال خوشگذرانی هستید که ناگهان همه چیز برایتان تیره و تار می شود. شما ناگهان دچار بیماری شده‌اید که حتی علت آن‌را هم نمی‌دانید. اما تنها علت آن کار بنظر پیش پا افتاده اما به واقع خطر‌آفرینی است که انجام داده‌اید: خوردن خمیر خام تهیه کیک.

خوردن مواد غذایی خام حاوی آرد (مواد غذایی خام و خوشمزه‌ای مانند کلوچه‌های خام) می‌تواند شما را بطور جدی در معرض ابتلا به بیماری قرار دهد.

طبق  یک تحقیق تازه منتشر شده در نشریه پزشکی نیو اینگلند (The New England Journal of Medicine)، خوردن غذاهای حاوی آرد (مانند خمیر کلوچه) می تواند شما را به شدت بیمار کند. در حالیکه کارشناسان بهداشت و سلامت مدتهاست به‌وجود نوعی باکتری ای‌کلای (E.Coli) که معمولا در محیط‌های مرطوب مانند سبزیجات برگدار و گوشت خام زندگی می‌کند، پی‌برده‌اند، اما در این تحقیق ثابت شده که نوع مشابهی از باکتری نیز وجود دارد که در زیستگاه‌های خشکی همچون آردی که جهت پخت غذا بکار می‌رود، زیست می‌کنند.

این تحقیق در سال ۲۰۱۶ در خصوص ۴۵۳۵ تن آرد مرجوعی صورت گرفته است. در سال ۲۰۱۶ سازمان تحقیقات غذا و دارو امریکا (FDA) اعلام کرد که برخی از آردها فاسد هستند. در این بیانیه آمده است: آرد دارای عمری طولانی است و ممکن است مدت طولانی در خانه‌های مردم نگهداری شود. مصرف‌کنندگان ناآگاه از این موضوع به‌مصرف این نوع آرد ادامه داده و در نتیجه بیمار می‌شوند. چنانچه مصرف‌کنندگان از این نوع آردهای فاسد در خانه‌هایشان دارند، باید آنها را دور بریزند.

چرا نباید خمیر خام خورد؟

ساموئل جی کرو، اپیدمیولوژیست و نویسنده ارشد این تحقیق، گفت: ما نمی‌خواهیم تعطیلات مردم را خراب کنیم، سعی ما بر این است که آنها را از خطرات مصرف این نوع آرد آگاه سازیم. این باکتری در یک کیسه یک کیلوگرمی بطور یکسان پخش نمی‌شود، بلکه تنها مقدار اندکی از آن می تواند شما را بیمار کند. من دچار ای کولی و سالمونلا بودم و آنها بسیار آزاردهنده هستند.

گفته‌های کرو را جدی بگیرید. افراد بسیاری به همبن دلیل بیمار شدند. علائم برخی از آنها شامل تب خفیف، دردهای شکمی، استفراغ و اسهال خونی بود. این بیماران بین سنین ۱ تا ۹۵ سال بودند و با وجودی‌که همه آنها در نهایت بهبود یافتند اما برخی به نارسایی کلیه مبتلا شدند.

هشدارهایی که در مورد مصرف خمیر خام می‌شنوید احتمالا به این دلیل است که مدتهاست خطرات مصرف تخم مرغ خام نیز (یکی دیگر از مواد اصلی تهیه خمیر کیک) شناخته شده است. اما نتایج تحقیقات نشان داده که بسیاری از مواد غذایی حاوی خمیر مانند خمیر تورتیلا و حتی خمیرهای بازی دستساز خانگی (کودکان عادت دارند همه چیز را بخورند) نیز می‌توانند فاسد باشند. در نتیجه شیوع این بیماری در سال ۲۰۱۶ تعداد ۲۵۰ نوع محصول آلوده مرجوع شده و روابط عمومی کارخانه آردسازی میلز جنرال به مردم هشدار داد که از مصرف خمیر خام جدا پرهیز کنند چراکه این شرکت نمی‌تواند عملیات حرارتی بر روی این محصول انجام دهد چون این فرایند خواص آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

نگران نباشید! شما هنوز هم می‌توانید کیک و کلوچه بخورید، به شرط آنکه قبلا آن را خوب بپزید.

1 نظر
  1. سیمین می گوید

    لایک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.