استراتژی کسب و کار دانش و فناوری گجت ها

تفاوت بین جوهر و تونر (تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری)

 

تکنولوژی کنونی چاپ، سریع‌تر و ارزان‌تر از گذشته پیشرفت می‌کند، اما همیشه فورا مشخص نمی‌شود که چه نوع چاپگری برای کارهای خاص مناسب است. اگر انتخاب اشتباهی در این زمینه داشته باشید، می‌تواند صدها دلار اضافی برای جوهر یا تونر چاپگر برایتان خرج داشته باشد.

تفاوت بین جوهر و تونر (پرینتر جوهر افشان و لیزری)
تفاوت بین جوهر و تونر (پرینتر جوهر افشان و لیزری)

جوهر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده می‌شود. در واقع یک مایع رنگی با رنگدانه‌های رنگ است. از سوی دیگر، تونر، پودری است که در چاپگرهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ظاهر داخلی پرینتر جوهر افشان
ظاهر داخلی پرینتر جوهر افشان

هر دو پرینتر جوهر افشان و لیزری برای اهداف خانگی و تجاری استفاده می‌شود، برای مثال برای پرینت گرفتن تصاویر دوربین دیجیتال یا ثبت هزاران صفحه دارای متن بکار گرفته می‌شوند. اما نحوه بکارگیری موارد بر روی قطعه کاغذ در این دو نوع پرینتر بسیار متفاوت است.

پرینترهای جوهر افشان، قطرات کوچک جوهر را از طریق دهانک باریک چاپگر بر روی کاغذ پرتاب می‌کند. برای فهم بهتر می‌توانید دهانک‌ها را به منزله شلنگ‌های باریک آب در نظر بگیرید، که طی هر ثانیه هزاران بار خاموش و روشن می‌شوند. نرم‌افزار پیچیده چاپگر، تمامی دهانک‌ها را کنترل می‌کند، تا جوهر در الگوهای دقیقی که متن یا تصویر مورد نظر شما را نمایش می‌دهد روی کاغذ قرار بگیرد.

تفاوت بین جوهر و تونر (پرینتر جوهر افشان و لیزری)
تفاوت بین جوهر و تونر (پرینتر جوهر افشان و لیزری)

دو دسته جوهر برای پرینترهای جوهر افشان وجود دارد: رنگینه (dye-based) یا رنگدانه (pigment-based). جوهرهای رنگینه شامل موادی رنگی هستند که در یک مایع حل می‌شوند. این در حالی است که جوهرهای رنگدانه از پودر بسیار خوبی استفاده می‌کند که در مایع معلق شده‌اند. کارتریج‌های جوهر افشان منبع درآمدی عظیم برای برای شرکت‌های پرینتر هستند، این شرکت‌ها با دقت از فرمول‌های جوهر خود محافظت می‌کنند.

تکنولوژی چاپ لیزری به این سادگی نیست. به این دلیل که، تونر همانند آنچه که در پرینترهای جوهر افشان عنوان شد به کاغذ تزریق نمی‌شود و در آن صورت بر روی کاغذ جایگیر نخواهند شد.

تفاوت بین جوهر و تونر (پرینتر جوهر افشان و لیزری)
تفاوت بین جوهر و تونر (پرینتر جوهر افشان و لیزری)

تونر عمدتا از پلی استری با زمینه ظریف تشکیل شده که نوعی پلاستیک است. همانند پارچه‌ای که به پا می‌چسبد، پودر پلی‌استر هم می‌تواند بار ثابتی را نگه دارد که به هر چیزی با بار مخالف چنگ می‌اندازد.

حتما بخوانید:
آزمایش جنین انسان-حیوان مجوز گرفت!

در این پرینترها، لیزر یک تمپلیت الکترواستاتیک از تصویر مورد نظر شما روی هر چیزی با بار مخالف ایجاد می‌کند. یک کارتریج، تونر را روی ظرفی استوانه‌ای می‌ریزد اما تونر تنها به قسمت‌های معینی از کاغذ می‌چسبد که استوانه بار الکتریکی آن را تغییر داده است.

به همین تناسب، پرینتر با گذر کردن ورقه کاغذ در دستگاه، به آن بار وارد می‌کند. وقتی ورقه از استوانه گذشته و پیچ می‌خورد تونر باردار را در اشکال دقیق تشکیل دهنده متن و تصویر می‌کشد. سپس یک فیوزر داغ، پلی‌استر را به موقع ذوب می‌کند و چاپی تمیز و بی‌عیب و نقص از خود به جای می‌گذارد.

 

دیدگاه شما چیست؟