مزیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B در سال ۲۰۲۰

زمان توضیح اهمیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی به مدیران شرکتی که یک کسب و کار از نوع B2B دارند، احتمالا با تکان دادن سر آن‌ها به نشانه مخالفت یا نیشخندشان مواجه می‌شوید.

یک پاسخ معمول آن‌ها این خواهد بود «متاسفم، این چیزی نیست که مشتریان ما بخواهند یا برایشان مهم باشد. استفاده از ویدئو برای شرکت‌های B2C فعال در فیس‌بوک و اینستاگرام خوب است ولی در جهان B2B امکان ندارد. هیچ‌کس به چنین چیزهایی علاقه ندارد.»

با آن که من متوجه شدم افراد زیادی چنین دیدگاهی دارند ولی این تفکر همچنین کاملا خطرناک است چون شرکت‌هایی B2B که از تست پتانسیل ویدئوهای رسانه اجتماعی در توسعه کسب و کار خودداری می‌کنند، تبعات خطرناک آن به جان می‌خرند.

مزیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B در سال 2020 - مزیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B در سال 2020 - کسب و کار, موفقیت در کسب و کار, مدیریت کسب و کار, شبکه‌ های اجتماعی, رسانه های اجتماعی

قبول داریم، نوع ویدئوهایی که در رسانه اجتماعی برای شرکت‌های B2B استفاده می‌شود از انواع ویدئوهای مفید برای شرکت‌های B2C متفاوت است. طبق تجربه من، ویدئوهای B2B که به بهترین شکل تاثیرگذار باشند و برای مشتریان B2B مفیدترین باشند عبارتند از:

  • داستان‌گویی عاطفی که روی فرهنگ شرکتی سازمان، رهبری و ماموریت آن تاکید کند.
  • تحقیقات پژوهشی در مورد داستان‌های خاص موفقیت شرکت
  • نشان دادن یا توضیح دادن منافعی که خدمات یا یک محصول دارند.
  • پیام مدیران ارشد شرکت در مورد تصمیم‌ها و اعمال کلیدی شرکت.
  • دیدگاه شخصی مدیران رده‌بالای شرکت در مورد موضوعات ترند حوزه فعالیت کسب و کار

برای افزایش آمار مربوط به نمایش‌ها، به اشتراک‌گذاری‌ها، لایک‌ها و نظرات، حداکثر طول این کلیپ‌ها باید ۶۰ یا ۹۰ تا ۱۸۰ ثانیه باشد.

در مورد پلت‌فرم‌های رسانه اجتماعی باید گفت با آن که شرکت‌های B2C در پین‌ترست، اینستاگرام و فیس‌بوک با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار می‌کنند، شرکت‌های B2B باید روی لینکدین، توئیتر و یوتیوب تمرکز کنند.

توجه کنید با آن که یوتیوب یک پلت‌فرم رسانه اجتماعی است، ولی همچنین دومین موتور جستجو محبوب جهان است که پشت آن شرکت گوگل قرار دارد، به عبارت دیگر ویدئوهای B2B فرستاده شده و به اشتراک ‌گذاشته روی آن که به همراه آن‌ها از کلمات کلیدی استراتژیکی استفاده شوند می‌توانند مزایای سئو مفیدی به همراه آورند.

بنابراین با آن که ممکن است محتوا و کانال‌های ارسال ویدئو در رسانه اجتماعی بین بازاریابی شرکت‌های B2C و B2B فرق داشته باشد، ولی به این معنا نیست که شرکت‌های B2B باید از استراتژی استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی خودداری کنند. مزایای این کار آن قدر زیاد است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت.

در ادامه مطلب به ۵ مزیت قابل توجه استفاده از ویدئوها در رسانه‌های اجتماعی اشاره می‌کنیم که شرکت‌های B2B در سال ۲۰۲۰ می‌توانند از آن استفاده کنند، چه ارائه‌دهنده خدمات یا تولیدکننده محصولات باشند.

۱. ویدئوهای شرکت B2B در رسانه اجتماعی یک استراتژی پیام‌رسانی به وجود می‌آورند که هدف آن‌ها آموزش است تا فروش

مدیران اجرایی همیشه به دنبال این قضیه هستند که از راه‌‎های ارتباطی و بازاریابی به عنوان راه جدیدی برای فروش خدمات یا محصول خود استفاده کنند. بلیر وادمن یکی از مشاوران استراتژی بازاریابی می‌گوید هنگام استفاده از ویدئوها در رسانه اجتماعی ذهنیت «این معامله را الان به اتمام برسان» جواب نمی‌دهد.

او می‌گوید «اگر بتوانید به مشتریان بالقوه خود کمک کنید نسخه بهتری از خودشان باشند و مطلب مفیدی به آن‌ها یاد دهید، احتمال این که (در نهایت) برای شما و خدمت‌تان اهمیت قائل شوند بیشتر می‌شود.» او چه پیشنهادی دارد؟

«از همان ابتدا خدمات یا محصولات خود را به مشتریان بالقوه‌تان نفروشید. به آن‌ها آموزش دهید. به آن‌ها در حل چالش‌هایشان کمک کنید.»

ویدئوها در رسانه اجتماعی رسانه عالی برای این شیوه بازی طولانی مدت هستند. آن‌ها این فرصت را به شرکت‌های B2B می‌دهند تا با فروختن محصولات یا خدمات خود مشتریان بالقوه را جذب نکنند، بلکه این کار را با نفروختن آن‌ها انجام دهند.

با ارائه مداوم این فرصت‌های آموزشی توسط ویدئوها در رسانه اجتماعی، مشتریان آگاهی بیشتری در مورد محصولات شما به دست می‌آورند و اعتماد آن‌ها به توانایی عرضه نتایجی که به دنبال آن هستند بیشتر می‌شود و زمانی که آماده باشند بیشتر مشتاق هستند کیف پول خود را در آورند و مشتری بلند مدت شما شوند.

۲. با ویدئوها از ارجحیت کاربران در تماشای ویدئو در دستگاه‌های موبایل در مقایسه با دستگاه‌های رومیزی حداکثر استفاده را می‌کنید

کاربران موبایل بیشتر از کاربران دستگاه‌های رومیزی ویدئو تماشا می‌‎کنند. در حقیقت، بیش از نیمی ویدئوهای تماشا شده روی دستگاه‌های موبایل بوده است که از سال ۲۰۱۳ یک رشد ۲۳۳ درصد داشته است.

این آمار را با داده‌های سایت Hootsuite در مورد لینکدین قرار دهید که همانطور که در بالا اشاره شد کانال رسانه اجتماعی است که باید ویدئوهای شما در آن جا استفاده شوند. براساس این داده‌ها:

  • ۵۷ درصد کاربران لینکدین از طریق دستگاه‌های موبایل خود به آن دسترسی دارند.
  • ۹۴ درصد بازاریاب‌های B2B محتوای خود را در این سایت منتشر می‌کنند.
  • انتشار ویدئو در لینکدین احتمال فرستادن نظرات از سوی کاربران برای پست‌ها را ۵ برابر بیشتر می‌کند.
  • ۸۰ درصد سرنخ‌های فروش B2B از ترافیک ورودی از سوی لینکدین به دست می‌آید.

اگر برای تایید اهمیت استراتژی استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی توسط شرکت‌های B2B به داده‌های قطعی نیاز دارید، اطلاعات بالا بسیار مفید است.

۳. ویدئوها از طریق هدف‌گذاری و ایجاد ارتباط‌های صادقانه با کاربران درگیر شده تولید سرنخ فروش را بیشتر می‌کنند

آیا می‌خواهید ویدئوهای خود در رسانه اجتماعی را براساس کاربران B2B در صنایع، دسته‌های شغلی یا نواحی جغرافیایی خاص با دقت هدف‌گذاری کنید؟ لینکدین اجازه این کار را به شما می‌دهد و اگر می‌خواهید با کاربرانی که در مورد ویدئوها نظر می‌دهند، آن را به اشتراک می‌گذارند یا لایک می‌کنند ارتباط برقرار کنید، چند کلیک سریع روابط کسب و کار جدید و بالقوه سودآور را ساده خواهد کرد.

مدیران اجرایی که در لینکدین با محتوای شما درگیر می‌شوند نشان می‌دهند که به آن علاقه دارند و پیام شما آن‌ها را کنجکاو کرده است. یک گام به جلو منطقی بردارید و درخواست ارتباط یا پیام دادن به آن‌ها داشته باشید چون آن‌ها عملا دارند داد می‌زنند «لطفا در مورد خدمات یا محصولی که ارائه می‌دهید، اطلاعات بیشتری در اختیارم بگذار!»

۴. ویدئوها یک حاشیه برتری در مقایسه با رقبا به شما می‌دهند

اگر شرکت‌های B2B که در حوزه شما فعالیت می‌کنند بخواهند فرصت‌هایی که ویدئوها در رسانه اجتماعی برای ایجاد کسب و کار فراهم می‌کنند را نادیده بگیرند، از صمیم دل این تصمیم را به آن‌ها اجازه دهید. می‌توانید به توصیه بیلی بین مدیر تیم بیسبال اوکلند اتلتیک در فیلم مانیبال عمل کنید «زمانی که دشمنانتان اشتباه می‌کنند، مزاحم آن‌ها نشوید».

۵. ویدئوها با ابزارهای جدید قدرت تیم‌های فروش را افزایش می‌دهند تا از آن در تبلیغات و پرزنتیشن‌های خود استفادهکنند

طبق بررسی من یک ویدئو دو دقیقه‌ای که به خوبی و با جذابیت ساخته شده باشد راهی متقاعده‌ کننده‌تر و به یادماندنی‌تر برای رساندن پیام شما در مقایسه با یک پرزنتیشن دو صفحه‌ای یا حتی یک ایمیل تبلیغاتی دو پاراگرافی است.

بنابراین برای این که از ویدئوهای شرکت B2B خود در رسانه‌های اجتماعی بیشتر استفاده کنید، تیم فروش‌تان می‌تواند با استفاده از ترفندهای طراحی جذاب‌تر ویدئوها، تاثیرگذاری آن‌‍‌ها را به حداکثر برساند.

نتیجه چنین کاری سریعا افزایش برگشت سرمایه از ویدئوها است و همچنین مدیران فروش شما راه‌های جدیدی برای تبدیل سرنخ‌های فروش به مشتری و عقد قرارداد با خریداران بالقوه در اختیار خواهند داشت.

زمانی که بحث افزایش فروش و سهم بازار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به میان می‌آید، مدیران ارشد اجرایی شرکت‌های B2B و مدیران اجرایی می‌دانند کدام ایده‌ها برای توسعه ارتباط با مشتریان جواب خواهد داد و چه تفکراتی را باید نادیده گرفت.

اگر آن‌ها از بررسی راه‌حلی که بتواند در سال ۲۰۲۰ و بعد از آن نتیجه عالی به همراه داشته باشد استقبال می‌کنند، باید بدون شک استراتژی استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی که فعالانه از تلاش‌های بازاریابی و فروش آن‌ها پشتیبانی کند را به بحث گذاشت.

منبع: entrepreneur.com