روکیدا
استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار

چطور سطح نوآوری را در تیم خود افزایش دهید؟

گاهی اوقات برای متحول کردن ذهنیت افراد تیم خود تنها باید سوالات صحیح از آن‌ها بپرسید.

یکی از وظایف اصلی شما به عنوان یک رهبر الهام‌ بخشیدن نوآوری در بین اعضای تیم‌تان است. گفتن این جمله از انجام آن گاهی اوقات ساده‌تر است به ویژه اگر کارکنان شما اسیر روزمرگی شده‌اند. گرچه، پرسیدن سوالات صحیح برای متحول کردن الگوهای فکری همیشگی افراد ممکن است شرکت شما را به سمت ایده بزرگ بعدی هدایت کند.

برای این که متوجه شوید چطور سایر رهبران افراد را به سمت ایده‌ها و راه‌حل‌ها هدایت کنند، از تعدادی از کارآفرینان موفق خواستیم تا یک سوال مبتکرانه را با ما در میان بگذارند که آن‌ها از تیم خود برای تحول الگوی فکری آن‌ها می‌پرسند.

شما می‌توانید در جلسه طوفان ذهنی بعدی خود از این سوالات استفاده کنید تا ببینید چه ایده‌های نوآورانه‌ای در ذهن اعضای تیم جرقه خواهد زد.

چرا ما این کار را انجام می‌دهیم؟

در هر جلسه طوفان ذهنی، مهم است «دلیل» برگزاری این جلسه را بپرسید. اگر تیم شما هدف گفتگو را متوجه نمی‌شود یا این که چطور از ایده‌های آن‌ها استفاده خواهد شد، آن‌ها دلیلی برای تلاش کردن نمی‌بینند.

کلی ویور، مدیر ارشد اجرایی شرکت Melrose PR برای پایان دادن به این مشکل پیشنهاد می‌کند از تیم خود بپرسید توضیح دهند چرا کاری که انجام می‌دهند مهم است.

ویور می‌گوید «این سوالات می‌تواند توجه گفتگو را جلب ایده‌هایی کند که مستقیما به مشکل رسیدگی می‌کند و می‌تواند منجر به راه‌حل‌های خلاقانه‌تری شود.»

اگر شما رئیس بودید چکار می‌کردید؟

کارمندان رده پایین‌تر ممکن است به صورت ناخودآگاه جلوی ایده‌پردازی را بگیرند چون آن‌ها می‌دانند بله نهایی را نمی‌گویند. به همین دلیل است که مدیر ارشد اجرایی شرکت Rank Secure آقای باروخ لابونسکی می‌گوید رهبران باید کارمندان را تشویق به این تفکر کنند که انگار رئیس هستند یعنی سوالاتی مانند «شما چه تغییری در کسب و کار انجام خواهی داد؟» یا «شما چطور این مشکل را رفع خواهید کرد؟» بپرسند.

لابونسکی می‌گوید «این سوالات راهی عالی برای باز کردن یک در به سمت ایده‌‎‌‌پردازی و اجبار افراد به اشتراک‌گذاری مسائلی است که در ذهن به آن فکر کردند ولی احساس می‌کنند نمی‌توانند بگویند. مطمئن شوید که محیط امن است تا افراد برای به اشتراک‌گذاری ایده‌های خود احساس راحتی کنند. از یک صندوق ایده‌ها استفاده کنید تا افراد اگر ترجیح می‌دهند بتوانند نظرات خود را به صورت ناشناس مطرح کنند.»

اگر ما پول و وقت نامحدود داشتیم، چطور این مشکل را رفع می‌کردیم؟

راشل بایدر، مدیر ارشد اجرایی شرکت PRESS Modern Message می‌گوید تیم او اغلب اوقات به علت باورهای محدودکننده در مورد مشکلات زمانی یا مالی روی مشکلات مختلف گیر می‌کنند. او برای رفع این موضوع پیشنهاد می‌دهد بپرسید «اگر ما ۱۰۰ کارمند فعال روی این موضوع و صد میلیون تومان بودجه داشتیم، چطور این مشکل را رفع می‌کردیم؟»

بایدر اشاره می‌کند این سوال کمی فضای خلاقانه به وجود می‌آورد تا یک راه‌حل به شکل مهندسی معکوس شکل گیرد.

بایدر در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید «این سوال ما را از مشکل نجات می‌دهد.»

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر ما دقیقا عکس آن را انجام دهیم؟

گاهی اوقات  نگاه به یک مشکل از روی دیگر سکه می‌تواند مفید باشد. جارد وایتز، مدیر ارشد اجرایی شرکت United Capital Source Inc. به رهبران پیشنهاد می‌کند از تیم خود بپرسند چه اتفاقی خواهد افتاد اگر دقیقا عکس کار فعلی خود را انجام دهند؟

وایتز می‌گوید «زمانی که یک جلسه ایده‌پردازی برگزار می‌شود، معمولا همه به یک شکل تفکر بسیار ساده‌ای دارند. زمانی که ما در مورد انجام کارها به شکل مخالف سوال می‌کنیم، سریعا متوجه خواهیم شد چرا یک ایده جواب خواهد داد یا نمی‌دهد.»

چه چیزی این شرکت را به سمت تباهی پیش می‌برد؟

طبق گفته دیوید هانزل، مدیر ارشد اجرایی شرکت LTVPlus، «شرکت را به قتل برسانید» یک تمرین است که در آن کارمندان خودشان را به عنوان بزرگ‌ترین رقبای شرکت خود تصور می‌کنند. از تیم دعوت می‌شود تا نگاهی به حفره‌ها و مشکلات داخل شرکت داشته باشند و راه‌هایی را در نظر بگیرند که رقبا توسط آن باعث سرنگونی شرکت می‌شوند.

هانزل می‌گوید «این تمرین راهی عالی برای پی بردن به بخش‌هایی از شرکت است که تیم شما فکر می‌کند می‌توانند بهتر شوند و در همان حین ایده‌هایی را نمایان می‌کند که می‌توانند باعث جرقه‌زدن ایده‌های نوآورانه و موفقیت بیشتر شرکت‌تان شود.»

چطور می‌توانیم در این پروژه خلاقیت را افزایش دهیم؟

به گفته استفانی ولز بنیان‌گذار شرکت Formidable Forms خلاقیت برای نوآوری موفق الزامی است. رهبران باید آن را در هر جلسه طوفان ذهنی در راس اولویت‌های خود قرار دهند.

ولز می‌گوید «از تیم خود بپرسید چطور به نظر آن‌ها یک پروژه می‌تواند خلاقانه‌تر به جلو پیش برود. ممکن است از بعضی جواب‌هایی که می‌شنوید شگفت‌زده شوید.»

چه چیزی از من می‌خواهید؟

بلیر توماس، هم‌بنیان‌گذار eMerchantBroker می‌گوید یکی از بهترین سوالاتی که می‌توانید از تیم خود برای ایده‌پردازی و رسیدن به راه‌حل‌ها بپرسید این است که آن‌ها برای حل این مشکل یا رسیدن به یک هدف از شما به عنوان یک رهبر چه چیزی می‌خواهند.

توماس توضیح می‌دهد «پرسیدن این سوالات الهام‌بخش تیم شما خواهد بود و نوآوری را در ذهن آن‌ها جرقه می‌زند. فرصتی در اختیار آن‌ها قرار دهید تا توضیح دهند چرا خرید تجهیزات یا پیشنهاد جلسه آموزشی بیشتر به تیم در تکمیل پروژه‌ها و دستیابی به اهداف کمک خواهد کرد.»

منبع: inc.com

مطالب مرتبط

چطور برای کسب و کار مشاوره خود یک مدل کسب و کار تعیین کنید؟

محمد امین نعمتی

چرا در دنیای دیجیتال امروز منتورینگ مهم است؟

محمد امین نعمتی

در مورد تست بازار چه افسانه‌هایی وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

علت تجربه ضعیف مشتری چیست؟

محمد امین نعمتی

بازاریابی محتوا چه تاثیری روی فروش دارد؟

محمد امین نعمتی

چطور مشکلات را در تیم رهبری خود رفع کنید؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟