دانش و فناوری زندگی

کوسه‌ای هولناک با ۳۰۰ دندان و سری مار مانند

شاید زمان آن رسیده باشد که ما انسان‌ها، روابطمان با دنیای اقیانوس‌ها را دوباره ارزیابی کنیم.

این روابط در طی چندین هزار سال خوب بوده است؛ اما شاید در اشتیاقمان نسبت به اقیانوس کمی عجولانه رفتار کرده باشیم. گذشته از همه این‌ها، دانسته‌های ما درباره اقیانوس‌ها واقعا چقدر است؟ تقریبا ۹۵ درصد این اطلاعات هنوز کشف نشده‌اند، و به نظر می‌رسد که ما هر روز چیزی جدید و ناخوشایند درباره این موضوع پیدا می‌کنیم.

احساسات قدیمی می‌توانند به کل از بین بروند. جهت اطلاع افرادی که متقاعد نشده‌اند و به سخنان ما اعتماد ندارند باید بگوییم: یک کوسه ماقبل تاریخی متعلق به دوران دایناسورها و با دندان‌هایی خصمانه، در حال شنا در ساحل پرتغال کشف شد.

کوسه چین دار - کوسه‌ای هولناک با 300 دندان و سری مار مانند
کوسه چین دار – کوسه‌ای هولناک با ۳۰۰ دندان و سری مار مانند

این موجود هولناک دریایی غول پیکر و مار مانند، کوسه چین‌دار (frilled) است، و یکی از قدیمی‌ترین و در زمره وحشت‌آورترین گونه‌های زنده در سیاره زمین محسوب می‌شود.

دانشمندان می‌گویند هم‌دوره‌های ماقبل تاریخ آن، مانند تیرانوساروس رکس (Tyrannosaurus rex) و تریسراتاپس (Triceratops) مدت‌ها پیش از بین رفته‌اند اما کوسه چین‌دار همچنان در اعماق اقیانوس‌های جهان به گشت و گذار و شنا مشغول است.

آنها این اطلاعات را تصادفا در واقعه‌ای کشف کردند که همچون پلات فیلم‌های ترسناک مبهم به نظر می‌رسد.

طبق گزارش بی‌بی‌سی، گروهی از دانشمندان اتحادیه اروپا، در حال تور کشیدن در اعماق دریای اطلس بودند؛ آنها سعی داشتند برای مقاصد ماهیگیری تجاری، راهی پیدا کنند که به آن وسیله، به دام افتادن انواع گونه‌های ناخواسته در تور ماهیگیری را به حداقل برسانند.

در عوض، یکی از عجیب‌ترین و قدیمی‌ترین موجودات روی این سیاره در دام آنها اسیر شد، شاید این موجود، خود الهام بخش داستان‌های قرن نوزدهم درباره مارهای دریایی باشد.

نقاشی آرون جان گرگوری از کوسه چین دار
نقاشی آرون جان گرگوری از کوسه چین دار

آنچه که ملوانان آن زمان نمی‌دانستند این است که ظاهر کوسه چین‌دار از زمان تجزیه قاره پانگه‌آ (Pangea) تاکنون تغییری نکرده است. در کل، ظاهر این کوسه وحشت‌آور است.

اندازه این نوع کوسه می‌تواند به ۶ فوت برسد – درست به اندازه طول یک مرد قدبلند. نام این کوسه به خاطر آبشش‌های چین‌دار آن انتخاب شده است، لبه این چین‌ها دارای پف است. فاجعه نیز از همینجا آغاز می‌شود.

حتما بخوانید:
هشدار فرماندهی سایبری آمریکا در مورد حمله هکرهای احتمالا ایرانی به برنامه Outlook

داخل این سر کوچک پوزه‌دار، ۳۰۰ دلیل دیگر وجود دارد که این موجود، به موجب آن هرگز از ساحل دور نخواهد شد: صدها دندان تیز رشته مانند که به طور مرتب در ۲۵ ردیف چیده شده‌اند همان دلیلی است که از آن سخن گفتیم.

کشف کوسه چین دار در ساحل استرالیا
کشف کوسه چین دار در ساحل استرالیا

با یک خیز سریع این دندان‌ها در جسم کوسه‌ها، ماهی‌ها، اختاپوس‌ها و ماهی‌های مرکب فرو می‌روند.

اطلاعات انسان‌ها درباره کوسه چین‌دار بسیار اندک است، زیرا این موجود در اعماق اقیانوس، سواحل ژاپن، نیوزیلند و استرالیا زندگی می‌کند.

این موجودات در طی ۸۰ میلیون سال زندگی بر روی این سیاره، به ندرت با انسان‌ها روبرو شده‌اند و کمتر پیش آمده که انسانی بتواند آنها را در زیست بوم اصلی‌اش مشاهده کرده یا از آن فیلم گرفته باشد. به نظر می‌رسد ملوانان وحشت زده قرن نوزدهم اولین کسانی بوده‌اند که مشاهدات خود در این زمینه را نوشته‌اند.

این ماهی چین‌دار، آناتومی بسیار ساده‌ای دارد، شاید دلیل این امر، فقدان مواد مغذی در محیط این آبزی بوده است. اما هیچ پاسخ قاطعی وجود ندارد که نشان دهد چرا این کوسه همچون موجودات معاصر خود در زمان کرتاسه (یک دوره زمین شناسی) از بین نرفته است.

این موضوع در حال حاضر واقعیتی را به ما یاداوری می‌کند و آن اینکه در زیر سطح آرام آب‌های اقیانوس، برخی از وحشت‌آورترین موجودات این سیاره در حال شنا هستند.

دانشمندان هر از چند گاه، به اکتشاف در مورد آبزیان مناطق کشف نشده دریاها می‌پردازند، سپس از اینترنت استفاده می‌کنند تا به دنیا نشان دهند چه موجودات ترسناکی در تورشان به دام افتاده‌اند.

کوسه‌ای هولناک با 300 دندان و سری مار مانند
کوسه‌ای هولناک با ۳۰۰ دندان و سری مار مانند

برای مثال، در اوایل امسال، یک تیم بین‌المللی از دانشمندان که توسط موزه‌های استرالیایی مورد حمایت قرار می‌گرفتند، در عمق دو مایلی از سطح دریا موجوداتی را بیرون کشیدند.

آنها می‌خواستند ببینند در قسمت تاریک، دارای فشار خرد کننده و دمای نامطلوب چه نوع حیواناتی زندگی می‌کنند.

آنها چیزهایی مانند خرچنگ قرمز پیدا کردند که با هزاران خار پوشانده شده بودند و سریعا آنها را برای مدیر رستوران Red Lobster فرستادند.

حتما بخوانید:
دلیل صدای مفاصل و قرچ و قروچ زانو چیست؟

آنها یک تابوت ماهی با چشم‌های آبی و پولک‌های قرمز فریبنده کشف کردند که “از یک میله نوک‌دار با طعمه‌ای پف‌دار در بالای سرش” استفاده می‌کرد تا به کمک آن طعمه را جذب کند.

تابوت ماهی- کوسه‌ای هولناک با 300 دندان و سری مار مانند
تابوت ماهی- کوسه‌ای هولناک با ۳۰۰ دندان و سری مار مانند

بله، تا زمانی که اطلاعات بیشتری درباره موجودات دریایی فرای دسترسمان نیافته‌ایم، شاید ساحل امن‌ترن مکان دریا محسوب شود.اگر بیشتر فکر کنید، شاید ما بیش از آنچه که باید به ساحل نزدیک می‌شویم.

لینزی بور (Lindsey Bever) از واشنگتون پست در گزارش خود عنوان کرده که بادهای بلند و باران سنگین طوفان دریایی هاروی،  یک موجود دریایی مرموز دندان‌دار و بدون صورت را به ساحل تگزاس کشانده است.

اما آنچه روشن است: زمان آن رسیده که ما در مورد روابط خود با ساحل تجدید نظر کرده و آن را بار دیگر مورد ارزیابی قرار دهیم.

مطالب مرتبط

با این ۴ ترفند عکس هایی حرفه‌ای و زیباتر از همیشه داشته باشید

ممنوعیت دائمی بنزین و گازوئیل در هلند برای هوای پاک!

عباس رهامی

خواب عجیب دلفین‌ها و یک نیمه مغز همیشه بیدار

زهرا چنگیز

بهترین عکس‌های حیات وحش سال ۲۰۱۹

عباس رهامی

۳۶ تصویر جذاب از کلیسای نتردام پاریس در طول تاریخ تا روز آتش‌سوزی

عباس رهامی

راز دریاچه صورتی هیلیر (Hillier) استرالیا

عباس رهامی

رنگین کمان یک حلقه کامل است یا نیم دایره؟

عباس رهامی

دوست دارید به‌عنوان حیوان خانگی، از اژدهای ریش دار نگهداری کنید؟!

عباس رهامی

۱۰ سوال بسیار مهم که علم هنوز نمی تواند پاسخ دهد + توضیح سوال ها

فاطمه غفاری

۱۰ اصطلاح کاملا اشتباه درباره حیوانات

فاطمه غفاری

بوی سبزه و عطر بی‌نظیر چمن چرا این‌قدر خوب است؟!

عباس رهامی

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟