دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

اگر قرار باشد در پایگاه‌های خارج از زمین بیشتر به خودمان تکیه داشته باشیم باید راهی برای کشت گیاهان خوراکی در آن جا پیدا کنیم و حالا ظاهرا  بیشتر از آن چه که فیلم مریخی مت دیمون امکان‌پذیر می‌داند توانمندی‌ داریم چون کاشت گیاه روی خاک‌های شبیه به خاک مریخ و ماه با موفقیت محصول داده است.

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

جالب است زمان مقایسه امکان رشد گیاه روی خاک معادل خاک مریخ در مقایسه با خاک شبیه به خاک ماه بهتر بوده است تا امید بشر برای کشاورزی در آینده روی سیاره سرخ بیشتر شود. گرچه باید همین ابتدا بگوییم طرفداران اسفناج باید قید آن را بزنند.

محققان از بازتولید رگولیت (سنگ پوشه یا regolith) فراهم شده توسط ناسا استفاده کردند، ترکیبی براساس خاک، غبار و سایر ذراتی که روی سطح سخت مریخ و ماه پیدا می‌شود.

این رگولیت شبیه سازی شده با مواد آلی ترکیب شد که فضانوردان باید از یک پایگاه فضایی از زمین بیاورند یا می‌تواند کامپوست باقیمانده از برداشت‌های زودتر باشد.

در تست کاشت ۱۰ گیاه متفاوت یعنی شاهی، گوجه‌فرنگی، تربچه، چاودار، کینوآ، اسفناج، پیازچه، تره فرنگی و شابانک، به جز اسفناج تمامی آن‌ها به خوبی به شکل گیاهان خوراکی رشد کردند.

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

Wieger Wamelink اکولوژیست دانشگاه و مرکز تحقیقاتی Wageningen در هلند گفت «ما زمانی که اولین گوجه‌فرنگی‌ها را دیدیم که در خاک شبیه به خاک مریخ قرمز رنگ شدند، هیجان‌زده شدیم. این موفقیت به معنای گام بعدی به سمت یک اکوسیستم کشاورزی بسته ماندگار است.»

زمان شروع انجام این آزمایش به چند سال قبل بر می‌گردد و حالا نتایج آن در مجله Open Agriculture چاپ شده است.

این محققان گزارش داده‌اند رشد این محصولات گیاهی در رگولیت مریخی در مقایسه با نمونه ماه بهتر بوده است و خاک مخلوط مریخی براساس مشاهدات راهیاب‌های وایکینگ و کاوش‌گر پث‌فایندر بوده است و به طوری کلی در آن از مواد خام یک منطقه آتش‌فشانی در هاوایی استفاده شده است.

در مورد رگولیت ماه، نمونه‌های واقعی از آن وجود دارد ولی برای رشد محصولات گیاهی در آن کافی نیست. ریگولت مورد تایید ناسا براساس مواد خامی است که از کویرهای اطراف Flagstaff در ایالات آریزونا ایالات متحده جمع‌آوری شده است.

دانشمندان علاوه بر رشد موفقیت‌آمیز ۹ گونه گیاهی بالا، توانستند از گیاهان تربچه، شاهی و چاودار سیاه به اندازه کافی برای شروع یک برداشت دوم بذر جمع‌آوری کنند.

هنوز پیش از افتتاح مزارع در مریخ و ماه کارهای زیادی باید انجام داد چون این تحقیق تنها به نوع خاک موجود در ماه و مریخ توجه داشته است بدون این که سایر عوامل سختی را که گیاهان با آن روبرو خواهند شد را در نظر بگیرد یعنی مواردی مانند تشعشعات خورشیدی و گرما و سرمای شدید (احتمالا کشاورزی در فضا در محیط داخل انجام شود).

با این وجود، این دستاورد جدید یک گام مثبت به جلو بزرگ است. پیشرفت همیشه زمانی که بحث کاشت گیاهان در سیاره‌های دیگر به میان می‌آید آهسته است ولی نشانه‌های مثبتی برای رسیدن به این هدف به چشم می‌خورد.

این تحقیق دنباله تحقیق قبلی است که در آن ۱۴ گونه گیاهی متفاوت در محیط شبیه به خاک کشت داده شده بودند. در مورد آن تحقیق نیز باید بگوییم عملکرد خاک شبیه به خاک محیط مریخ در مقایسه با نمونه ماه بهتر بوده است.

سایر احتمالات برای کشت محصولات غذایی در فضا شامل کشت بدون خاک به روش هیدروپونیک (آب‌کشت) می‌شود که در آن تنها از آب برای کشت استفاده می‌شود و همچنین تکنیک آیروپونیک (هواکشت) که محصولات عملا در هوا کشت داده می‌شوند و مواد مغذی لازم روی آن‌ها اسپری می‌شود. هر دو تکنیک چالش‌های خاص را دارند، بنابراین استفاده از راه‌های مختلف مهم است.

این محققان در مقاله خود این چنین نتیجه‌گیری کردند که «برای یافتن محتوای ماده آلی بهینه رگولیت‌های شبیه‌سازی شده و استفاده بهینه از آب به تحقیقات بیشتر نیاز است.»

منبع: sciencealert.com

مطالب مرتبط

تا سال ۲۰۵۰ چه تعداد انسان روی مریخ ساکن خواهند بود؟

محمد امین نعمتی

عمر کهکشان‌های اولیه احتمالا بسیار کوتاه است

محمد امین نعمتی

آیا دانشمندان به توانایی تولید اکسیژن روی سطح ماه رسیده‌اند؟

محمد امین نعمتی

آیا قدیمی‌ترین کپک لجنی کشف شده است؟

محمد آقاپور

ستاره‌شناسان چه نشانه‌های جدیدی از حیات در سیارات دیگر یافته‌اند؟

محمد آقاپور

غبار ستاره‌ای ۷ میلیارد ساله، قدیمی‌ترین ماده یافت شده بر روی زمین

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟