دانش و فناوری

چگونه یک لیزر انداز می تواند باعث سقوط هواپیما شود؟!

چگونه یک لیزر انداز می تواند باعث سقوط هواپیما شود؟!

شاید به داستان بیشتر شبیه باشد، اما واقعیت دارد. همان لیزر انداز ساده ای که شما بار ها هنگام جشن ها یا بازی کردن با یک گربه (یا در استادیوم های فوتبال) استفاده کرده اید، می تواند باعث سقوط یک هواپیما شود. اما چه طور چنین چیزی ممکن است؟

به گفته کمیته تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) پرتو نور ساطع شده از یک لیزر انداز دستی به سمت کابین خلبان یک هواپیما میتواند بیشتر از یک مایل طول داشته باشد[منبع]. خلبان هایی که این گونه حملات را تجربه کرده اند، تجربه خود را با فلاش زدن ناگهانی دوربین عکاسی در یک ماشین تاریک در شب مقایسه می کنند [منبع].

یک لیزر انداز معمولی از انواعی که ستاره شناسان آماتور برای مشخص کردن صور فلکی و استاتید دانشگاه در حین سخنرانی استفاده می کنند، خروجی در حدود ۵ میلی وات دارد. این مقدار برای پایین کشیدن یک هواپیما کافی به نظر نمی رسد اما برخلاف لامپ ها رشته ای که برای روشن کردن فضاهای بزرگ طراحی شده اند، نور لیزر انداز در پرتو نازکی که بسیار آرام گسترش پیدا می کند، متمرکز شده است.

چگونه یک لیزر انداز می تواند باعث سقوط هواپیما شود؟

 

طبق یافته های اداره هوانوردی فدرال آمریکا لیزر افکن های استاندارد ۵ میلی واتی می توانند تا فاصله ۱۵ متری باعث آسیب به شبکیه چشم و تا فاصله ۳۵۰ متری باعث کوری موقت شوند. در فاصله ۳ کیلومتری یک لیزر انداز ۵ میلی واتی توانست به اندازه ای مزاحم دید خلبان شود که باعث کنسل شدن فرود هواپیما شد [منبع].

تا اواخر ۲۰۱۳ هیچ یک از حوادث هوانوردی به یک لیزر انداز نسبت داده نشده است، اما احتمال وقوع حادثه بسیار زیاد است[منبع]. از آن جایی که احتمال وقوع  حملات لیزری در هنگام فرود و بر خاست هواپیما (که هواپیما نزدیک تر به زمین است) بیش از هر وقت دیگر است، کوچک ترین حواس پرتی خلبان می تواند خطرناک باشد. خلبانان در تعدادی از حملات لیزری دچار کوری موقت شده اند و بعضی موارد شدید تر باعث بستری شدن خلبانان در بیمارستان به علت سوختگی در شبکیه شده است[منبع].

حتما بخوانید:
گوگل امکان حذف خودکار تاریخچه مکانی را برای شما فراهم می‌کند؟

 

در ایالات متحده انداختن آگاهانه لیزر به سمت هواپیما جرم محسوب می شود و گناهکار احتمالا با مجازات زندان رو به رو می شود. از سال ۲۰۰۵، FBI و سازمان هوانوردی آمریکا با هم کاری هم تلاشی برای جلو گیری از این دست حملات را شروع کرده اند. اکنون در آمریکا برای ارائه اطلاعاتی که منجر به دستگیری اشخاصی که آگاهانه لیزر را به سمت هواپیما ها می گیرند، جایزه ای ۱۰۰۰۰ دلاری وجود دارد[منبع].

 

 

 

 

 

 

 

۲ دیدگاه

Avatar
کاوه پنجشنبه , ۳۰ آذر ۱۳۹۶ at ۰۸:۳۲

مثل همیشه عالی

پاسخ
Avatar
محمد پنجشنبه , ۳۰ آذر ۱۳۹۶ at ۰۸:۳۹

این مطلب خیلی جالب بود مرسی

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟