تجارت الکترونیک: ۴ راهکار کاربردی برای برندسازی

برند شما در تجارت الکترونیک مانند نیروی حیات کسب و کارتان است. شهرتی که دارید، تجربه‌‌هایی که به دست می‌آورید، تفاوت شما با سایرین همه چیز در برند خلاصه می‌شود.

آیا می‌توانید بدون یک برند جاافتاده محصولات خود را در محیط آنلاین بفروشید؟ بدون شک آره، ولی شاید تنها برای یک مدت بسیار کوتاه. ولی آیا می‌توانید بدون یک برند یک کسب کار تجارت الکترونیک سودآور و ماندگار را بسازید و توسعه دهید؟ خدا به همراهتان!

آیا می‌توانید با سایر شرکت‌هایی که همان محصول را در همان گروه خدماتی به همان مردم در بازار می‌فروشند رقابت کنید؟ شک داریم. آیا می‌توانید محصول ماندگاری بدون برند بسازید که مردم در مورد آن صحبت کنند و برای خرید بیشتر آن برگردند؟ امکان ندارد.

بدون وجود یک برند جا افتاده، در بازار دوام نخواهید آورد. برای رسیدن به چنین موفقیتی باید محصولی بی همتا بسازید و مدیریت کنید که مشتریان بتوانند آن را تجربه کرده و با آن تعامل برقرار کنند. به چیزی نیاز دارید که افراد بتوانند در مورد آن با دوستان خود صحبت کنند. باید یک برند بسازید.

4 راهکار کاربردی برای برندسازی - تجارت الکترونیک: 4 راهکار کاربردی برای برندسازی - کسب و کار اینترنتی, کسب و کار, موفقیت در کسب و کار, مدیریت کسب و کار, توسعه کسب و کار, برندینگ

در این مطلب می‌خواهیم به نحوه شروع ساخت یک برند برای کسب و کار تجارت الکترونیکتان اشاره کنیم.

برای برند خود یک ظاهر به وجود آورید

برای این که برای کسب و کار تجارت الکترونیک خود یک برند قوی به وجود آورید، مکان عالی برای شروع ایجاد یک ظاهر برند است که تمامی کارمندان، پیمان‌کاران و سازمان‌ها بتوانند زمان تجربه‌سازی برای مشتریان به آن تکیه کنند.

ظاهر برند تنها منبع حقیقت شما است. یک سند زنده است که تمامی افراد بتوانند کسب و کار را به آن ارجاع دهند و از آن زمانی استفاده کنند که می‌خواهند صدای برند، شخصیت و سبک برند شما را درک کنند و به نمایش بگذارند.

ظاهر برند باید حاوی اطلاعاتی باشد که برای توسعه مداوم و حفظ برند شما مهم است مانند وعده برند، اظهار ماموریت برند، ارزش‌های کلیدی، پیام‌رسانی کلیدی و بیانیه‌های جایگاه‌یابی در مورد محصولات‌تان، پرسونای مشتریان، راهنمای سبک بصری و اصول ارتباط برای هر کانال و رسانه‌ای که زمان تعامل با مشتریان استفاده می‌کنید.

ظاهر یک برند می‌تواند به سادگی یک فایل اسناد گوگل باشد که توسط تمام اعضای تیم شما به اشتراک گذاشته می‌شود یا می‌تواند یک منبع چاپی و به شکل حرفه‌ای طراحی شده باشد که به هر کارمند یا سازمانی که برای شما کار می‌کنند می‌دهید. چیزی که در انتها اهمیت دارد ظاهر آن نیست، بلکه ارزش و مفید بودن محتوای داخلی‌اش است.

مشتریان را به ریز تاثیرگذاران تبدیل کنید

امسال صحبت‌های زیادی در مورد بازاریابی تاثیرگذار یا اینفلوئنسر مارکتینگ (influencer marketing) شده است. در حقیقت، احتمالا به عنوان یکی از بیش از حد استفاده شده‌ترین و به اشتباه درک‌ شده‌ترین مفاهیم سال ۲۰۱۹ نام گیرد.

آیا ارزش این همه هیاهو (و سرمایه‌گذاری) را دارد. جواب من مثبت است، البته تا زمانی که یک حقیقت ساده را درک کنید: نیازی نیست برای رسیدن به بازگشت سرمایه‌ای که به دنبال آن هستید کیم کارداشیان را استخدام کنید.

در حقیقت، احتمالا بهتر است به طور کلی از افراد بسیار مشهور و تاثیرگذاران (اینفلوئنسر) شناخته شده دوری کنید. در عوض، باید با ریز تاثیرگذاران همکاری کنید.

تفاوت ریز تاثیرگذاران با تاثیرگذاران در این است که دسته دوم یک شخصیت شناخته شده در رسانه اجتماعی یا یک فرد مشهور در دنیای واقعی با طیف وسیعی از مخاطبان یا تعقیب‌کنندگان در حد میلیون نفر هستند. شما می‌توانید آن‌ها را استخدام کنید ولی راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی توسط این افراد هزینه‌بر است و ممکن است آن سطح درگیری و تعاملی که با مشتری به دنبال آن هستید را به دست نیاورید.

اما در سوی دیگر ماجرا ریز تاثیرگذاران قرار دارند یعنی فردی که کمتر شناخته شده است ولی با وجود این مقدار قابل توجهی تعقیب‌کننده در حد ۵ یا ۱۰ هزار نفر دارد و روی یک صنعت خاص تاثیر می‌گذارد.

تعداد برندهایی که رو به ریز تاثیرگذاران می‌آورند به دو دلیل رو به افزایش است: استفاده از آن‌ها هزینه کمتری دارد و پست‌های آن‌ها منجر به شکل‌گیری سطح تعامل بیشتری می‌شود. در حقیقت، سایت Buffer در تحقیقی که اخیرا انجام داده است متوجه شد هر چه تعداد تعقیب‌کنندگان یک تاثیرگذار کمتر باشد، سطح مشارکت مشتری که ایجاد می‌کنند بهتر خواهد بود.

بنابراین از کجا باید این اینفلوئنسرها را پیدا کنید؟ پیش از این که درگیر ماموریت کشف آن‌ها شوید، بهتر است با یک غریبه کاملا ناآشنا با محصول‌تان مذاکره کنید و او را به مشتریان فعلی خود اضافه کنید. بهترین تاثیرگذاران احتمالا از قبل با دوستان خود در مورد محصول شما صحبت کردند.

یک کتابخانه عکاسی برند بسازید

وقت خداحافظی با تصاویر استوک‌تان فرا رسیده است. برند شما شایسته تصاویر بهتر، مشتریان شما شایسته تصاویر بهتر و خود شما شایسته تصاویر بهتر هستید. سخت باید تلاش کنید تا محصولاتی برای حل مشکلات بسازید و راحتی را برای مشتریان خود فراهم کنید.

تصاویر سبک زندگی که در کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده می‌کنید باید در راستای استانداردهایی باشند که برای تمامی جوانب دیگر برند خود تعیین می‌کنید یعنی کیفیت محصول، پیام‌رسانی، خدمات پشتیبانی از مشتری و غیره.

تصاویر استوک آسودگی به همراه دارند ولی به ندرت به شما اجازه می‌دهند واکنش احساسی به وجود آورید که برای تبدیل یک خریدار بالقوه به یک مشتری وفادار نیاز دارید.

برای ساخت یک برند قدرتمند و قابل شناخت‌تر برای کسب و کار تجارت الکترونیک خود باید برای ساخت یک کتابخانه از تصاویر برند زمان صرف کنید که به شما در برقراری ارتباط با مشتریان، به نمایش گذاشتن محصولات و متمایزسازی آن از رقبا کمک کند.

به این کتابخانه تصویر به عنوان یک راهی برای گسترش برند خود نگاه کنید. زمانی که بحث لوگو، فونت‌ و متن توضیح محصولات شما به میان می‌آید، استانداردهایی در نظر می‌گیرید. تصاویر شما نیز باید یک سبک متفاوت داشته باشند که مشتریان فورا در زمان گردش در فیس‌بوک و اینستاگرام برندتان را با کمک آن‌ها بشناسند.

نقش یک ناشر و داستانگو را داشته باشید

بازاریاب‌ها به دفعات و سال‌ها است این را می‌گویند و امروزه هنوز صحت آن دیده می‌شود: محتوا پادشاه است. اگر می‌خواهید با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید، باید در بین مردم اعتماد و اعتبار به دست آورید. سریع‌ترین راه برای انجام این کار تولید محتوا و قرار دادن خودتان در حوزه فعالیت‌تان در موقعیت یک رهبر اندیشه آگاه است.

در سال‌های گذشته، مفهوم این جمله ساخت یک سایت و به اشتراک‌گذاری مقالات بود یا اگر واقعا از زمانه جلو بودید، می‌توانستید کلیپ ویدئویی درست کنید. اما امروزه، محتوایی که برنده باشد تنها مختص به نوشتن مقاله یا ساخت یک سایت نیست، بلکه در مورد ایجاد یک بازوی کامل از انتشار محتوا برای برندتان است که به شما اجازه دهد شکل‌های متفاوتی از محتوا را تولید کنید از پادکست‌ها و پرزنتیشن‌های تعاملی گرفته تا مصاحبه‌های طولانی با مشتریان.

اگر می‌خواهید با دو نمونه از برندهای تجارت الکترونیک که مانند یک ناشر عمل می‌کنند آشنا شوید می‌توانید برندهای Filson و YETI را بررسی کنید.

جمع‌بندی

برای رقابت در دنیای تجارت الکترونیک باید یک برند جا افتاده داشته باشید. برای برنده شدن نیاز به برندی دارید که در ذهن مشتریان شما فراموش‌نشدنی و متفاوت از سایرین باشد.

نمی‌توانید در عرض تنها یک شب به این هدف برسید، ولی هر روز با توجه بسیار زیاد در مورد نحوه تجربه برندتان از سوی افراد در رسانه اجتماعی، در سایت‌تان، در آمازون، در ایمیل و زندگی واقعی، یک گام به آن نزدیک‌تر می‌شوید.

منبع: entrepreneur.com