طرفدار موسیقی فصل تعطیلات، جمعیت بزرگی از خریداران یا به طور کلی مصرف افراطی نیستید؟

من نیز عقیده‌ای مانند شما دارم.

ولی تمامی این مناسب‌های فروش تعطیلات، به ویژه جمعه سیاه می‌توانند به ما درس‌های ارزشمندی در زمینه فروش و بازاریابی دهند و این درس‌ها فقط برای شرکت‌های تولیدکننده محصولات مصرف‌کننده نیستند، بلکه حتی شرکت‌های B2B (دارای مدل کسب و کار تجارت به تجارت) یا استارتاپ‌های SaaS می‌توانند برای افزایش درآمد از تکنیک‌هایی به سبک جمعه سیاه استفاده کنند.

بنابراین در ادامه مطلب ۵ نکته کاربردی برای این منظور مطرح می‌کنیم.

هیاهو به وجود آورید

بخشی از جواب دادن جمعه سیاه به این علت است که مشتریان می‌دانند در پیش رو است. اگر می‌خواهید یک رویداد خاص یا تبلیغات بزرگ جواب دهد، باید آن را پیشاپیش اعلام و به مرور زمان تبلیغ کنید. بدین طریق می‌توانید در مورد آن هیجان به وجود آورید و به افراد زمان دهید تا خود را برای آن آماده کنند و همچنین مطمئن می‌شوید مشتریان در دسترس شما قرار دارند.

یک حس فوریت را خلق کنید

این نکته یکی از ساده‌ترین ولی موثرترین تاکتیک‌های فروش و بازاریابی است. فروشندگان B2B اغلب اوقات سعی می‌کنند به این شکل این کار را انجام دهند که می‌گویند قیمت‌ها تا یک زمان خاصی در این حد خواهد بود، ولی اکثر خریداران زرنگ می‌دادند این یک تهدید تو خالی است.

برای این که واقعا یک حس فوریت خلق کنید، به اعتبارپذیری نیاز دارید. مشتریان باید باور کنند واقعا اگر دست به کار نشوند فروش بزرگ را از دست می‌دهند.

یک راه خوب برای انجام این کار اعطای امتیازهای خاص به آن‌ها است که اگر در بازه زمانی مشخص خرید نکنند آن را از دست بدهند. این امتیاز می‌تواند استفاده از یک قابلیت پرمیموم یا شاید حتی یک ویژگی جدید باشد که هنوز در مرحله مخفی و بتا قرار دارد و در اختیار همگان قرار ندادید.

هیجان را با کمیاب بودن کالا افزایش دهید

کمیاب بودن به خوبی در کنار ایجاد حس فوریت جواب می‌دهد. این دو در کنار یکدیگر یک ترکیب بازاریابی جادویی یعنی انحصاری بودن را به وجود می‌آورند. یک راه ساده برای به وجود آوردن حس فوریت قابل باور داشتن یک مقدار محدود یا کم از کالایی است که قصد دارید بفروشید یا به صورت آفر ارائه دهید.

انجام این کار کمی برای نرم‌افزارها در مقایسه با کالاهای فیزیکی سخت‌تر است. اما حتی شرکت‌های SaaS می‌توانند یک آفر مخصوص فصل تعطیلات با این پیام داشته باشند «اولین ۵۰ مشتری که فلان محصول را بخرند فلان امتیاز را به دست می‌آورند و این امتیاز تنها به صورت انحصاری و محدود است.»

این امتیاز می‌تواند به سادگی یک پیراهن با حک اسم مشتری روی آن باشد یا یک گجت که طرفدار زیادی دارد. فقط باید حواستان به مشتریان بزرگ فعلی‌تان که به چنین آفری علاقه نشان می‌دهند نیز باشد!

مشتریانتان را به حامیان شرکت خود تبدیل کنید

اکثر شرکت‌های موفق در بازار مصرف‌کنندگان از قدرت مدرک اجتماعی و حمایت مشتریان آگاه هستند. بسیاری از آن‌ها حتی مطالب داخل رسانه‌های اجتماعی در مورد محصولاتشان را در وب‌سایت خود قرار می‌دهند تا یک مدرک اجتماعی به سایرین نشان دهند و همچنین از طریق طرح‌های وفاداری به کمک مشتریان وفادار خود در رسانه‌های اجتماعی فروش بالایی داشته باشند یعنی تاکتیک‌هایی مانند لینک‌های همکاری در فروش و غیره.

اما اگر سود کمی از فروش‌تان می‌کنید یا نگران بی ارزش کردن محصول خود هستید، نیازی نیست به آن‌ها خدمات دهید، فقط یک پست تشکر ساده برای بهترین حامیان خود بفرستید تا تاثیر قابل توجه آن را ببینید.

همچنین، می‌توانید یک مکانیسم داخلی برای تشویق مشتریان برای به اشتراک‌گذاری تجربیات خود در رسانه اجتماعی داشته باشید.

اگر نگران نقدهای منفی هستید، می‌توانید با درخواست از آن‌ها برای دادن یک امتیاز ۵ ستاره شروع کنید. اگر مشتریانتان به شما یک امتیاز خوب دهند، سپس می‌توانید آن‌ها را به یک لینک هدایت کنید تا آن را روی رسانه‌های اجتماعی یا تعدادی سایت‌های مروری دیگر به اشتراک بگذارند. ولی اگر امتیازشان بد است، می‌توانید آن‌ها را به یک لینک هدایت کنید که به صفحه تیم محصول یا خدمات پشتیبانی شما می‌رود تا دلیل این انتقاد را جویا شوید.

 تست‌های A/B را انجام دهید

تست کردن یک نکته کلیدی برای پیشرفت و موفقیت در هر زمینه‌ای است، خواه فروش، بازاریابی، محصول یا حتی سرگرمی باشد. نیازی نیست برای انجام تست‌های A/B برای یک آفر تعطیلات صبر کنید.

سعی کنید تست‌های خود را برای انواع دیگر آفرها، مدل‌های قیمت‌گذاری، تکنیک‌های ارائه فروش (sales pitches) انجام دهید تا نرخ تبدیل مشتری بالقوه خود به خریدار را بالا ببرید و به طور کلی باعث افزایش فروش شوید.

داده‌هایی که از این کار به دست می‌آورید به شما کمک خواهد کرد بهترین راه برای فروش و بازاریابی را حدس بزنید ولی از طرفی از تفسیر درست داده‌ها اطمینان داشته باشید و زمان اجرای تست‌ها از اهمیت آمار غافل نشوید.

منبع: inc.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید