اجازه دهید همین ابتدا بگوییم: اگر از ویدئو برای ایجاد یک تجربه مشتری بهتر استفاده نمی‌کنید، یک فرصت عظیم را از دست دادید و حتی اگر این کار را انجام می‌دهید، احتمالا به اندازه کافی نیست.

ویدئو به یکی از موثرترین راه‌ها برای تبلیغ، آموزش و پشتیبانی از مشتریان تبدیل شده است. استفاده از آن راهی برای حداکثر استفاده از روابط است تا یک رابطه احساسی با مشتریان خود شکل دهید. اگر از آن به درستی استفاده شود می‌تواند در وقت و پول شما صرفه‌جویی کند و برایتان درآمد داشته باشد.

کافی است از براینت گاروین (Bryant Garvin)، رئیس سابق بخش تبلیغات شرکت Purple بپرسید، یک شرکت فناوری که بیشتر از همه به خاطر تشک‌هایی که در اینترنت فروش بالایی دارند شناخته شده است. گاروین شرکت Purple را تنها در عرض دو سال تقریبا از صفر به ۱۶۹ میلیون دلار درآمد رساند.

تکنیک‌های استفاده از ویدئو برای بالا بردن کیفیت تجربه مشتری

راز او استفاده از ویدئو بود و در این مطلب به چندین نکته برای استفاده از ویدئو اشاره می‌کند.

یک ویدئوی تشکر بفرستید: گاروین به این نکته پی برد که مرحله پس از خرید فرصت بالقوه‌ای برای بهبود تجربه مشتری در خود دارد. از طریق یک ویدئو ساده که توسط فردی در شرکت درست شده است از مشتری به خاطر سفارش او تشکر کنید.

به مشتریان اجازه دهید متوجه شوند اگر مشکل یا سوالی دارند چطور می‌توانند با شما تماس بگیرند.

این ویدئو نباید عمومی باشد بلکه باید آن را به صورت شخصی و سفارشی برای هر فرد درست کنید. به هرحال، انجام این کار کمتر از نوشتن دستی یک یادداشت، گذاشتن در پاکت و فرستادن آن توسط پست زمان می‌برد.

به دنبال آن ویدئو به صورت تصویری دستورالعمل‌هایی در مورد بهترین نحوه استفاده از محصول خود قرار دهید یعنی به عنوان بخشی از آن ویدئوی تشکر به مشتری نشان دهید چطور در وب‌سایت شرکت یا یوتیوب راهنمای استفاده از محصول را پیدا کند. این کار مانند داشتن یک نسخه تصویری از صفحه همیشگی سوال‌های متداول و پاسخ آن‌ها در یک سایت است.

از ویدئو برای نشان دادن محصولات و خدمات جدید استفاده کنید: یک مشتری فعلی (راضی) بهترین فرصت شما برای تکرار معامله با او و رشد کسب و کار است. از ویدئو برای نشان دادن محصولات و خدمات جدید شرکت خود استفاده کنید. اگر این کار به درستی انجام شود، یعنی به نوعی که تحمیل‌کننده نباشد یا بیش از حد روی خرید تاکید نکند، ویدئوها می‌توانند آگاهی‌دهنده باشند و در مورد محصول یا خدمات جدید شرکت در مشتری هیجان به وجود آورند.

مجبور نیستید تنها از این ترفندها برای بالا بردن کیفیت تجربه مشتری استفاده کنید. ما نگاهی به سایر شرکت‌هایی که از ویدئو استفاده کردند انداختیم و فهرست ترفندهای خود را گسترش دادیم.

فروش و بازاریابی: اگر یک تصویر ارزش هزاران کلمه را دارد، یک ویدئو ارزش چند کلمه را دارد؟ برای یک شرکت که همه نوع فعالیت بازاریابی و تبلیغات دیجیتال انجام می‌دهد، استفاده از ویدئو ساده و اغلب اوقات از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است.

من اخیرا برای فرستادن پیام‌های ویدئویی به مشتریان خود از سایت vidREACH.io استفاده می‌کنم. با کمک این سایت می‌توانید به چندین نفر در آن واحد پیام بفرستید. ویدئو زمانی که به درستی استفاده شود می‌تواند یک احساس شخصی بیشتری به وجود آورد و سردی پیام‌های معمولی بازاریابی را از بین ببرد.

آشنایی با محصول: این تفکر در استراتژی «پس از خرید» گاروین جا می‌گیرد. آموزش‌های ویدئویی که پس از خرید محصول برای مشتری فرستاده می‌شوند برای ایجاد این اطمینان است که مشتریان نحوه استفاده صحیح از محصولی که تازه خریده‌اند را یاد بگیرند.

به عنوان مثال، اخیرا یک پایه دیواری برای تلویزیونم خریدم. برای فروشگاه خیلی ساده است یک لینک به ویدئویی که نحوه نصب صحیح و ایمن تلویزیونم را نشان دهد ایمیل کنند. دقیقا همین نکته را در مورد هر محصولی که تا حالا خریدید و نیاز به سرهم‌بندی یا دستورالعمل‌ خاص برای استفاده دارد در نظر بگیرید که شامل نرم‌افزار نیز می‌شود.

شیوه استفاده از ویدئو برای آشنا کردن مشتری با محصول بی پایان است. علاوه بر این، برای شرکت نیز ارزش افزوده‌ای دارد چون از حجم تماس‌های بخش خدمات مشتری کم می‌کند.

پشتیبانی از مشتری: در مورد خدمات مشتری صحبت کردیم، استفاده از آموزش‌های ویدئویی برای سوالاتی که به دفعات پرسیده شده است یک راه عالی است تا مشتریان حمایتی که نیاز دارند را دریافت کنند و از حجم فشار کارمندان بخش مرکز تماس‌های تلفنی که باید با مسائل فنی پیچیده‌تر مشتریان سر و کله بزنند کم کند.

آموزش ادامه‌دار: نیازی نیست پیش از این که ویدئو را در اختیار مشتریان خود قرار دهید منتظر تماس آن‌ها با پرسش‌های احتمالی‌شان باشید. ویدئوهای آموزشی ادامه‌دار برای انواع خاصی از محصولات و خدمات عالی هستند.

تماس خود را حفظ کنید: تقریبا هرگونه ارتباط کتبی که در نامه، ایمیل یا پیامک پیدا می‌شود را می‌توان به یک ویدئو شخصی تبدیل کرد.

در گذشته، درست کردن ویدئو هزینه‌بر بود و برای ساخت ویدئوهای زیبا باید از کمک ادیتورهای حرفه‌ای استفاده می‌کردید. دیگر مانند سابق نیست. برای اهدافی که در بالا اشاره کردیم، به یک دوربین گران‌قیمت یا بسته ویرایش ویدئو جذاب نیاز ندارید. هر فردی که یک گوشی هوشمند داشته باشد می‌تواند به یک فیلمبردار تبدیل شود.

ایده‌هایی که در این مقاله برای بهبود تجربه مشتری مطرح شدند تنها شروع کار هستند. به محض این که شروع به استفاده از ویدئو کنید، متوجه فرصت‌های حتی بیشتری خواهید شد که به شما امکان برقراری ارتباط و ایجاد روابط با مشتریان‌تان را می‌دهد.

ارتباط با مشتریان یک تجربه به مراتب بهتر برای همه به وجود خواهد آورد و منفعت آن تنها به کسب و کار شما بر می‌گردد.

منبع: Forbes.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید