اپل سیستم عامل iOS 13 را با بهبود بیشتر تنظیمات حریم خصوصی معرفی کرد ولی ظاهرا این سیستم‌ عامل حتی زمانی که گزینه Location Services را برای تمامی امکانات و اپلیکیشن‌ها خاموش می‌کنید، موقعیت شما را پیگیری می‌کند.

طبق گفته یکی از اشخاص برجسته در زمینه امنیت سایبری به اسم «برایان کربس»، آیفون ۱۱ پرو به صورت منظم برای جمع‌آوری داده‌ها ماژول جی‌پی‌اس گوشی را پینگ می‌کند و حتی این کار مخفی انجام نیست و در نوار نوتیفیکیشن پیکان آن دیده می‌شود.

براساس مفاد سیاست حریم خصوصی اپل، این گوشی به صورت دوره‌ای موقعیت کاربر را به هات اسپات‌ها و برجک‌های مخابراتی مجاور به شکل ناشناس و رمزنگاری شده می‌فرستد. گرچه، این شرکت اظهار می‌کند این قابلیت را می‌توان برای هر اپلیکیشن غیر فعال کرد.

متاسفانه، ویدئویی که کربس به اشتراک گذاشته است نشان می‌دهد با وجود خاموش کردن این سرویس برای تمامی اپلیکیشن‌ و سپس ارسال داده‌ها، جی‌پی‌اس همچنان زمانی که آنلاین می‌شود یک سرور مرموز را پینگ می‌کند.

یک مهندس شرکت اپل طی بیانیه‌ای گفته است از نظر اپل این مشکل واقعا خطر امنیتی نیست. به گفته او ظاهر شدن این پیکان یک رفتار طبیعی است، گرچه این آیکون برای سرویس‌های سیستمی ظاهر می‌شود که در بخش تنظیمات سوئیچ مخصوص به خود را ندارند.

گوشی آیفون 11 پرو حتی برخلاف میل کاربران داده‌های موقعیت آن‌‌ها را جمع‌آوری می‌کند

اما انتشار این ویدئو سوالات مهمی را به وجود می‌‎آورد که اپل چیزی را از کاربران خود مخفی می‌کند چون قابلیت‌هایی وجود دارد که کاربر نمی‌تواند آن‌ها را خاموش کند.

منبع: gsmarena.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید