روکیدا
دانش و فناوری زندگی

نگرانی بزرگان ، جنگ جهانی پهنای باند !

نگرانی بزرگان ، جنگ جهانی پهنای باند !

در ۵ سال گذشته و با رشد وب و رسانه های اجتماعی ، شبکه اینترنت رشد خیره کننده ای داشته است .

هر روز تعداد بیشتری از تصاویر ، فیلم ها و رسانه ها از طریق اینترنت مبادله می شوند .

محققان بزرگ در حوزه شبکه و اینترنت در کنفرانس مشترکی که با یکدیگر در لندن داشتند از نگرانی فزاینده خود در مورد محدودیت فیزیکی کابل ها ، فیبرهای نوری و همه خطوط ارتباطی اینترنتی خبر دادند و تاکید داشتند که همه راه های بزرگ ارتباطات اینترنتی به زودی به محدودیتی انتقال داده های فیزیکی خود می رسند و دیگر پاسخگوی این حجم عظیم تبادل داده های اینترنتی نخواهند بود .

یکی از متخصصان حوزه شبکه آلکاتل تاکید نمودن که ما با رسیدن به محدودیت انتقال ۱۰۰ ترابیت بر ثانیه در هر بک بون اینترنتی ، ظرف ۵ سال آینده به محدودیت پهنای باند خواهیم رسید .

خبرهای ناخوشایند در این مورد زمانی حاد تر می شوند که از هم اکنون ویدئو های ۸K و سایر داده های تشنه ی تکنولوژی و فناوری های بسیار پیشرفته با سرعت تمام در راه هستند و پهنای باند تبدیل به بزرگ ترین محدودیت ارتباطات اینترنتی خواهد شد .

پهنای باند در کشورهای مختلف از بک بون ها متفوات است و عطش کشورهای مختلف روز به روز بیشتر می شود .

internet-marketing-sat

تنها راه حل عملی و متعارف ، اضافه کردن تعداد کابل ها و فیبرهای نوری است که این راه هم همیشه عملی نیست و محدودیت های اجرایی فراوانی دارد .

یکی از راه هایی که برای رفع نسبی این محدودیت پیشنهاد شده است ، استفاده از شیب های مهندسی شده در فیبرهای نوری است که از این سطح شیب دار و محاسبات مربوط به آن می توان بهره انتقال سگنال ها را به حداکثر رساند و اتلاف ناشی از بازتابش نور در هسته و پوسته فیبر را به صفر نزدیک نمود .

تنها چالش برای این روش ، مبحث زمان و عملیات آن است که می بایست خیلی زود همه مطالعات این روش نهایی شده و قبل از اینکه خیلی دیر شود به مرحله اجرا برسد .

۱ دیدگاه

چرا هنوز اینترنت 5G نداریم؟ مشکلات اصلی سر راه 5G - روکیدا شنبه , ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۹:۱۳

[…] است که فناوری جدید سرعت و پهنای باند بسیار بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد ولی از […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟