روکیدا
استراتژی کسب و کار کسب و کار اینترنتی

نوشتن محتوای جذاب به سبک ارنست همینگوی

ارنست همینگوی محتوای جذاب

از آنجا که در سالهای اخیر که فضای مجازی، وب سایت‌ها و فعالیت در اینترنت به بخشی ضروری از هر کسب و کاری تبدیل شده است، دغدغه تعداد زیادی از مردم، نوشتن محتوای جذاب و مناسب است. چه این محتوا باهدف جذب مخاطب برای فروش باشد و چه صرفاً جهت اطلاع رسانی و …، به هر حال سبک نوشتار در جذب مخاطب همیشه حرف اول را می‌زند. ولی این فقط ما نیستیم که با چالش همیشگی داشتن قلمی جذاب و گیرا دست و پنجه نرم می‌کنیم. این چالشی است که تمام نویسندگان تاریخ آن را تجربه کرده‌اند. به نظر می‌رسد افرادی مثل ارنست همینگوی، نویسنده بزرگ روسی، پاسخ خوبی برای این مشکل پیدا کرده باشد. خوشبختانه پیروی از سبک همینگوی چندان کار دشواری نیست.

شاید در همین ابتدای کار فکر کنید این کار نشدنی است! ما کجا و همینگوی کجا!؟ اصلاً همینگوی چه ربطی به تولید محتوا دارد؟  اگر کمی شناخت از همینگوی داشته باشید دقیقاً می‌دانید منظورمان چیست و می‌فهمید که این مقایسه چندان هم بی‌راه نیست.

سبک نوشتاری همینگوی دقیقاً همان چیزی است که ما در دنیای امروز برای نوشتن یک محتوای جذاب نیاز داریم. پس بگذارید با قوانین کلی سبک همینگوی آشنا شویم

 

جملات کوتاه

یکی از ویژگی‌های اصلی سبک نوشتاری همینگوی، استفاده از جملات کوتاه بود. داستان‌های همینگوی به‌خوبی به ما می‌آموزند که یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مخاطب و انتقال هر چه ساده‌تر مفهوم، کوتاه و شفاف کردن جملات است. در واقع این یکی از ویژگی‌های بارز نوشته‌های همینگوی است. ساده نویسی و شفافیت. شاید همین جملات ساده و قدرتمند راز اصلی خلق یک متن جذاب و یا جمله تبلیغاتی مؤثر باشند. مثلاً به‌جای توضیح در مورد فروش کفش‌های بچه‌گانه دست دوم، خیلی ساده می‌توان نوشت: «کفش بچه‌گانه، برای فروش، کاملاً نو».

 

محتوای جذاب با پاراگراف‌های کوتاه

توضیح خاصی در این مورد نمی‌توان داد. فقط اینکه سعی کنید پاراگراف‌های اولیه هر متنی که می‌نویسید کوتاه، خلاصه و شفاف باشد. این پاراگراف‌ها معرف تمام آن چه در ادامه می‌گویید خواهند بود.

 

متن پر انرژی

متنی که می‌نویسید باید پر از انرژی، شور و حرارت باشد. همان طور که تلاش برای حرکت دادن یک جسم سنگین باانرژی واقعی و هیجانی که نهایتاً به‌جا شدن آن می‌انجامد متفاوت است، انرژی و هیجان متن شما هم باید در حدی باشد که خواننده را از جا حرکت دهد نه اینکه فقط باهدف انگیزش او نوشته شود. پس طوری بنویسید که خواننده واقعاً تحت تأثیر قرار بگیرد.

 

محتوای جذاب محتوای مثبت است

در این مورد به‌خصوص شاید نتوان به همینگوی استناد کرد! همینگوی از آن دسته افرادی نبود که او را شاد و سر زنده و خوشحال بدانیم. پس دقیقاً چه چیزی از متون همینگوی با مثبت نوشتن یک متن تطابق دارد؟ بیشتر آن بخشی که مربوط به کار نبردن کلماتی با بار منفی می‌شود! در واقع منظورمان همان جملات با ساختار منفی است! جملاتی که در نهایت چیزی را نفی یا انکار یا تکذیب می‌کنند، به‌طور کلی و به‌طور ناخودآگاه انرژی منفی به خواننده می‌دهند. به‌علاوه آن چه ذهن ما در لحظه اول از یک جمله یا یک فعل دریافت می‌کند، مفهوم مثبت آن است. مثلاً وقتی گفته می‌شود که کشیدن دندان دردی ندارد، شما قبل از هر چیز این تصور را دارید که دندان کشیدن درد دارد و بعد سعی می‌کنید به خودتان بگویید این درد کم یا در حد ناچیز است. استفاده از جایگزین ساده‌ای مثل «بدون درد» به‌جای عبارت «درد نداشتن» می‌تواند تا حدی این تأثیر منفی را کاهش دهد.

مثال عملی‌تر آن که در تبلیغات زیاد شاهد آن هستید، استفاده از کلمه «راحت» به‌جای «بی‌دردسر» یا «بدون مشکل» است.

با رعایت کردن این قوانین کلی سبک نوشتاری همینگوی، به‌طور خودکار سبک نوشتاری‌تان تقویت می‌شود و پس از کمی تمرین خواهید دید که تا چه حد نوشته‌هایتان بهتر و جذاب‌تر خواهد شد و به سادگی محتوای جذاب به قلم خودتان تولید خواهید کرد.

منبع: copyblogger

مطالب مرتبط

چطور برند خود را در صفحه اکسپلورر اینستاگرام قرار دهید؟

محمد امین نعمتی

۵ تصور اشتباه رایج که باعث می‌شود یک استارت آپ، از پوشش رسانه‌ای محروم شود!

محمد آقاپور

۴۰ آمار مربوط به تجارت الکترونیک که می‌تواند باعث افزایش فروش آنلاین شما در سال ۲۰۲۰ شود.

محمد آقاپور

هفت روش طلایی برای اینکه سبد‌های خرید نیمه کاره وبسایت خود را کاهش دهید!

محمد آقاپور

شش نکته ساده برای افزایش فروش آنلاین

محمد آقاپور

بهترین روش‌ها برای تقویت روحیه و تعهد شغلی در محل کار کدامند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟