استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار

دانش طالع‌بینی در کسب و کار واقعا مهم است!

برای سومین مرتبه در سال جاری سیاره عطارد حالت عقب‌گرد دارد (زمانی که سیاره‌ای در نزدیک‌ترین مقدار فاصله خود با خورشید در حالت عقب‌گرد است یعنی اینطور به نظر می‌رسد که به سمت عقب حرکت می‌کند (از شرق به غرب به جای غرب به شرق)).

عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است و مدار آن در مقایسه با مدار زمین به مراتب کوتاه‌تر است. به عبارت دیگر سیاره عطارد چندین مرتبه در سال از طولانی‌ترین مدار زمین عبور می‌کند. اگر از سطح زمین به این اتفاق نگاه کنید، در طول این بازه‌های زمانی اینطور به نظر می‌رسد که مسیر حرکت عطارد به سمت عقب است. ولی در واقع اینطور نیست و این اتفاق تنها یک خطای چشمی است ولی طالع‌بینان اتفاق‌های زیادی را به این پدیده ربط می‌دهند.

دانش طالع‌بینی در کسب و کار واقعا مهم است!

طبق گفته طالع‌بینان، عطارد روی ارتباط‌ها تاثیر می‌گذارد. آن‌ها هشدار می‌دهند در زمان عقب‌‎گردهای عطارد با احتیاط روابط خود را پیش ببرید. خواه روابط شخصی، مذاکره‌های تجاری، مکتوب یا هر نمونه دیگری باشد، باید انتظار اتفاق‌های غیرمنتظره را داشته باشید.

زمانی که شرایط به شکل غیرقابل درک پیش می‌روند یا زمانی که سایرین حرف‌های شما را اشتباه برداشت می‌‌کنند، تعجب نکنید. چون عطارد همچنین روی نقل و انتقالات نیز تاثیر می‌گذارد، انتظار داشته باشید سفر نیز ممکن است اتفاق‌هایی اشتباهی در خود داشته باشد.

حالا شاید به طالع‌بینی اعتقاد نداشته باشید یا داشته باشید. من افراد کاملا تحصیل ‌کرده‌ای را می‌شناسم که هنوز در رابطه با طالع‌بینی بحث می‌کنند. ولی در نهایت به عنوان یک رهبر کسب و کار مهم نیست در کدام دسته از این معتقدان یا بی ایمانان قرار می‌گیرید و این موضوع حقیقت دارد یا نه.

موضوعی که اهمیت دارد این است که آیا کارمندان یا مشتریان شما به آن عقیده دارند یا نه، چون اگر جواب مثبت باشد احتمالا روی کسب و کار شما تاثیر می‌گذارد.

بنابراین باید عقب‌گرد عطارد در این بازه زمانی سال را در نظر بگیرید. اگر این کار را نکنید برای نحوه واکنش و رفتار افراد آماده نخواهید بود. در این مطلب قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که در زمان عقب‌گرد عطارد با رعایت آن‌ها می‌توانید ارتباط موثرتری با افراد برقرار کنید.

با افراد صحبت کنید

اولین گام مشخص کردن این قضیه است که آیا همکاران یا مشتریان شما به طالع‌بینی عقیده دارند یا نه. به یاد داشته باشید هر فردی عقاید شخصی خود را در رابطه با چنین موضوعاتی دارد بنابراین به خاطر باورهای دیگری که می‌دانید آن‌ها یا دوستانشان دارند فرضیه‌سازی نکنید.

همچنین باید مراقب باشید سریعا قضاوت نکنید. به جای آن با دقت به چیزی که دیگران می‌گویند یا کاری که انجام می‌دهند دقت کنید و این که چطور آن‌ها نسبت به اتفاق‌‎هایی که در زندگی‌شان رخ می‌دهد واکنش نشان می‌دهند. آیا می‌توانید براساس صحبت‌هایی که می‌کنند به نتیجه‌ای برسید؟

از طرفی نباید از مطرح کردن این موضوع توسط خودتان بترسید، البته تا زمانی که بتوانید این کار را بدون جبهه گرفتن یا نگاه متعصبانه انجام دهید.

برای تغییر استراتژیک شرایط به حالت قبل وقت بگذارید

اگر فکر می‌کنید افراد در ارتباط با شرکت شما به تاثیر طالع‌بینی عقیده ندارند، بهترین راه‌حل این است که طوری کسب و کارتان را پیش ببرید که چنین اعتقادی وجود دارد. از همان ابتدا، انتظارات معقولی نسبت به اتفاق‌هایی داشته باشید که در این بازه زمانی ممکن است رخ دهند و افراد را از آن‌ها آگاه کنید.

علاوه بر این، در این بازه زمانی در تقویم خود وقت آزاد بیشتری در نظر بگیرید. در این مواقع بررسی کنید چطور سیاره عطارد ممکن است روی ارتباط‌ها و سفر شما تاثیر بگذارد و آن را با افراد مختلف بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچکس نکته مهمی را از قلم ننداخته است. فراموش نکنید، نمی‌توانید در این مواقع بیش از حد احتیاط نکنید!

واکنش نشان ندهید، در مورد آن بحث و صحبت کنید

زمانی که عطارد در حالت عقب‌گرد است، فرض کنید این قضیه روی ارتباط‌ها و سفر تاثیر خواهد گذاشت. زمانی که در اینطور موارد اتفاق بدی رخ می‌دهد سعی نکنید با خشم نسبت به آن واکنش دهید.

فردی که به طالع‌بینی عقیده دارد ممکن است احساس کند اتفاقی که افتاده است تقصیر او نیست، بنابراین واکنش نشان دادن با خشم یا سرزنش خود فایده نخواهد داشت و حتی ممکن است تاثیر منفی به جا بگذارد.

به جای این رفتار، مشکلات را بپذیرید و آشفته نشوید. بدون توجه به این که چه کسی مقصر است با فرد مسئول صحبت کرده و به آرامی نحوه رفع مشکل را مشخص کنید.

از آن به عنوان یک بهانه خوب استفاده کنید

بدون توجه به احساسات و باورهای شخصی که نسبت به طالع‌بینی دارید، اقدام هوشمندانه در کسب کار این است که از عقب‌گرد عطارد به عنوان یک بهانه برای رفتار ارتباطی و کسب و کار خود استفاده کنید.

شاید فرصت ارتباط با یکی از همکاران خود را نداشتید. از نظر او در مورد طالع‌بینی با خبر شوید و ببینید عطارد روی زندگی یا کار او تاثیر گذاشته است یا نه. اگر آن‌ها به این موضوع عقیده دارند، ببینید چکار می‌توانید برای تقویت تلاش‌های آن‌ها در برخورد با اثرات منفی عطارد انجام دهید.

علاوه بر این، از آن به عنوان دلیلی برای احتیاط بیشتر در روابط خود و دقت بیشتر در برنامه‌ریزی استفاده کنید و سایرین را نیز به انجام کار مشابه تشویق کنید. با کمی تلاش بیشتر، ممکن است متوجه شوید عقب‌گرد عطارد (برخلاف عقیده عموم) یک بازه زمانی مناسب برای ایجاد روابط با کیفیت بالا است!

منبع: inc.com

مطالب مرتبط

چطور رفتار کارمندان و مصرف‌کنندگان را به صورت ماندگار تغییر دهیم؟

محمد امین نعمتی

با چه تکنیک‌هایی می‌توانید از کارمندان خود قدردانی کنید؟

محمد امین نعمتی

چرا همیشه حق با مشتری نیست؟ ولی باید این حس را داشته باشند؟

محمد امین نعمتی

سه راه حل ساده برای افزایش متانت و وقار

عباس رهامی

به چه طریق از تیم رهبری شرکت خود تشکر کنید؟

محمد امین نعمتی

چطور به کارمندان انگیزه داریم بهترین عملکرد خود را نشان دهند؟

محمد امین نعمتی

سال ۲۰۱۹ چه درس‌هایی برای رهبران داشته است؟

محمد امین نعمتی

چطور حتی اگر سرتان خیلی شلوغ است بهره‌وری‌ بالا داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

چطور در محیط کار تمرکز خود را حفظ کنیم؟

محمد امین نعمتی

چه درس‌های رهبری و مدیریت از شامپانزه‌ها و بابون ها می آموزیم؟

عباس رهامی

چطور جلسات شغلی خلاقانه‌تر داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

مزیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B در سال ۲۰۲۰

محمد امین نعمتی

چگونه با پیروی از این نکات برای فروشگاه اینترنتی خود مشتریان وفاداری داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

۵ روند که خدمات مشتری را طی ۵ سال آینده متحول می‌کنند کدام هستند؟

محمد امین نعمتی

۱۱ راز برای ایجاد یک برند شخصی قدرتمند چه هستند؟

محمد امین نعمتی

چطور یک بیانیه شرکتی برای ایجاد یک فرهنگ شرکتی بهتر بنویسیم؟

محمد امین نعمتی

۱۰ ترند کسب و کار که در ده سال اخیر معنا پیدا کردند

محمد امین نعمتی

زمان را به مهم‌ترین منبع کسب و کار خود تبدیل کنید

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟