روکیدا
نجوم، هوا و فضا

رنگ پراکنده کننده بار الکتریکی ناسا به کمک فضانوردان می‌آید

روکیدا - رنگ پراکنده کننده بار الکتریکی ناسا به کمک فضانوردان می‌آید - آژانس فضایی اروپا, فضا

یک چالش برای فرود آمدن روی سطح ماه قضیه‌ای است که حتی ممکن است به فکر شما خطور پیدا نکند یعنی غبار ماه (moon dust). با وجود اندازه کوچک این غبار یا شاید به خاطر همین قضیه، غبارهای ریزی که سطح ماه را می‌پوشانند مشکلات فنی زیادی به وجود می‌آوردند از کار انداختن وسایل الکترونیکی گرفته تا چسبیدن به تقریبا تمامی چیزهایی که اطرافشان قرار می‌گیرد. آن‌ها حتی این پتانسیل را دارند به سلامت فضانوردان آسیب بزنند.

روکیدا - رنگ پراکنده کننده بار الکتریکی ناسا به کمک فضانوردان می‌آید - آژانس فضایی اروپا, فضا

حالا، ناسا به راه‌حلی دست پیدا کرده است که از شدت مشکل این غبارها می‌تواند کم کند. این سازمان به کمک فناوری به اسم ته‌نشینی لایه اتمی و با استفاده از یک لایه فوق‌العاده نازک از اکسید قلع ایندیم که باعث پراکنش بارهای الکتریکی می‌شود یک روکش جدید به شکل رنگدانه‌های رنگ خشک برای تجهیزات ماهواره‌ای ساخته است.

سپس از این رنگ می‌توان روی قطعات تجهیزات ماهواره‌ای استفاده کرد تا در برابر تجمع بارهای الکتریکی محافظت شوند.

برای تست این روکش، ویفرهای رنگ شده در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی با پلاسما بمباران می‌شوند تا مقاومت و عملکرد آن‌ها مشخص شود.

این تکنیک برای تجهیزات مختلف با هر گونه شکلی جواب می‌دهد و از آن می‌توان همچنین روی تجهیزات کاوش‌گر در سطح ماه استفاده کرد. مشکل غبار ماه تا حدی به علت پلاسما است، چون پلاسما تابش فرابنفش از سمت خورشید است که هر ذره غبار را به صورت مثبت باردار می‌کند و باعث می‌شود به هر چیزی بچسبند.

بنابراین محققان متوجه شده‌اند که از تکنیک خود می‌توانند روی کاوشگران ماه و لباس‌های فضانوردی نیز استفاده کنند.

بیل فارل یکی از دانشمندان مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا و رئیس سازمانی که در مورد محیط ماه تحقیق می‌کند طی بیانیه‌ای توضیح داد «یک نکته کلیدی که به آن پی بردیم این است که پوسته خارجی لباس فضانوردان و سایر سیستم‌های انسانی را به صورت هادی یا پرداکننده بار الکتریکی بسازیم. ما در حقیقت به علت وجود پلاسما پیش الزامات سختگیرانه‌ای در مورد قابلیت رسانایی داریم. از همین تفکر می‌توان برای لباس فضانوردان استفاده کرد. هدف ما در آینده دستیابی به فناوری است که مواد رسانایی پوستی بسازد و این فناوری در حال حاضر در مرحله توسعه قرار دارد.»

این تیم تحقیقاتی حالا یک آون بزرگ‌تر برای ایجاد مقادیر بیشتری از این رنگدانه پراکننده‌کننده بار الکتریکی خواهد ساخت و سپس آن‌ها برای تست بیشتر از این روکش در مواد لباس فضانوردان استفاده می‌کنند. در نهایت، آن‌ها ممکن است بتوانند از همین روکش در مساحت‌های بزرگ‌تری مانند سطوح کاوشگر نیز استفاده کنند.

منبع: digitaltrends.com

مطالب مرتبط

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

محمد امین نعمتی

آیا ناسا به کشت گیاهان خوراکی در فضا نزدیک‌تر شده است؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

محمد امین نعمتی

ناسا فضانورد پس از ۴ سال فضانورد جدید استخدام می‌کند

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟