پیشنهاد سردبیر

پروژه امنیت سایبری کرونیکل گوگل با دردسر روبرو شده است

کرونیکل (Chronicle) گوگل به عنوان یک پروژه در کارخانه X که مالکیت آن بر عهده شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت است شروع شد تا این که تحت مدیریت شرکت مادر خود یعنی گوگل به یک شرکت امنیت سایبری مستقل تبدیل شد.

پروژه امنیت سایبری کرونیکل گوگل با دردسر روبرو شده است

ابتدا قرار بود کرونیکل یک استارتاپ مستقل با قراردادها و سیاست‌های خود باشد، حداقل این حرف‌هایی است که استفان گیلت مدیر ارشد اجرایی این شرکت در زمان راه‌اندازی این کسب و کار گفت. اما در ماه ژوئن امسال، کرونیکل موقعیت خود به عنوان یک مجموعه مستقل را از دست داد، یعنی زمانی که رسما به گوگل پیوست تا به امنیت سرویس‌های ابری آن کمک کند و حالا براساس گزارشی که سایت Motherboard منتشر کرده است، الحاق کرونیکل به گوگل یکی از بزرگ‌ترین دلایل فروپاشی فعلی آن است.

ظاهرا بسیاری از کارمندان کرونیکل تنها در روز جلسه اعلام خبر پیوستن به گوگل متوجه این قضیه شده‌اند. برخی احساس کردند این اقدام خیانت به رویاهای ابتدایی این استارتاپ بوده است. پاداش کارمندان نیز به یک دردسر تبدیل شده است چون غول دنیای فناوری ظاهرا حقوق و بسته‌های سهام کارمندان کرونیکل را تنظیم نکرده است که در مقایسه با سایر کارمندان گوگل پایین‌تر بوده است.

اما تنها این نیست بلکه کارمندانی که با سایت مادربورد صحبت کردند گفته‌اند ترک این شرکت از سوی افراد به علت «یک مدیر ارشد اجرایی سرد» و «نبود شفافیت در مورد آینده کرونیکل» است.

یکی از کارمندان سابق گیلت را به عنوان یک رئیس دست‌نشانده خطاب قرار داده است که اهمیتی جدا از مسائل مالی برای افراد قائل نمی‌شود. کارمندان بخش فروش و مهندسی ظاهرا در گوگل به وظایف دیگری مشغول شدند یا کلا این شرکت را به این علت ترک کردند چون هیچ نقشه راه محصولی ندارند.

خود گیلت در گوگل مشغول به انجام کار دیگری شده است، در حالی که هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد امنیتی این شرکت یعنی مایک ویاکک گوگل را ترک کرده است.

او در یک یادداشت خداحافظی نوشت «کرونیکل یکی از سالم‌ترین و شفاف‌ترین فرهنگ‌های شرکتی که می‌توانستم تصور کنم را داشت. همه چیز هرگز کامل نبود ولی مهم فرهنگ شرکتی است.»

سایت مادربورد می‌گوید ویل رابینسون مدیر ارشد فناوری کرونیکل نیز اعلام کرده است که قصد ترک این شرکت را دارد.

کاملا مشخص نیست سرنوشت بعدی کرونیکل چه چیزی خواهد بود. این شرکت پیش از ادغام با گوگل اولین محصول تجاری خود به اسم Backstory را معرفی کرد که گیلت آن را با سرویس گوگل فوتوز مقایسه کرده بود.

شرکت‌ها می‌توانند به عنوان مثال داده‌های دستگاه‌های کارمندان یا سرورها را درون آن قرار دهند تا اطلاعات را خودکار تحلیل و سریعا تهدیدهای امنیتی را شناسایی کند.

مادربورد موفق به صحبت با حداقل یکی از کارمندان شده است که می‌گوید آن‌ها از کار در کرونیکل راضی بودند و این تیم در حال کار روی محصولات دیگری جدا از Backstory است.

سانیل پوتی معاون رئیس بخش مهندسی گوگل در واکنش به این اتفاقات به سایت Engadget گفته است کرونیکل برای اهداف کسب و کار امنیتی گوگل «بسیار مهم» بوده است و این شرکت «سرمایه‌گذاری قابل توجهی» در این تیم کرده بود.

توضیح کامل او به شرح زیر است:

«ایجاد روابط کسب و کار در حوزه امنیت با شرکت‌های فناوری در سطح جهان و کمک به مشتریان‌مان برای حفاظت از داده‌های آن‌ها اولویت اصلی ما است. کرونیکل برای رسیدن به این ماموریت بسیار مهم است و ما سرمایه‌گذاری قابل توجهی در کسب و کار کرونیکل کردیم تا نقشه راه محصول جذابی در اختیار مشتریانمان قرار دهیم.»

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

تغییرات جدید کروم برای بالا بردن امنیت گردش در اینترنت چیست؟

محمد امین نعمتی

جیمیل در به‌روزرسانی جدید خود چه تغییری می‌کند؟

محمد امین نعمتی

هوآوی تعداد دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل هارمونی را در سال بعد افزایش خواهد داد

محمد امین نعمتی

قابلیت جدید گوگل برای واقع‌گرایانه‌تر تجربه‌‎های واقعیت افزوده چیست؟

محمد امین نعمتی

حالت ناشناس چه امکاناتی را به گوگل مپ iOS اضافه می کند؟

محمد امین نعمتی

چرا گوگل ادعا می‌کند به برتری کوآنتومی رسیده است؟

محمد امین نعمتی

ساندار پیچای مدیریت آلفابت و گوگل را بر عهده گرفت

محمد امین نعمتی

قابلیت گفتگو با سایرین به سرویس گوگل فوتوز اضافه شد

محمد امین نعمتی

خرید فیت‌بیت از سوی گوگل برای این شرکت خوب است اما برای کاربران نه

محمد امین نعمتی

فیس‌بوک سیستم جدید شناسایی هویت کاربر را راه‌اندازی می‌کند

محمد امین نعمتی

دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین را در iOS متوقف کنید؛ جاسوسی احتمالی فیس‌بوک

محمد امین نعمتی

گوگل مپ حالا نام مکان‌ها را ترجمه می‌کند

محمد امین نعمتی

اپلیکیشن‌های تحت وب کروم به زودی سرعتی مانند اپلیکیشن‌های کامپیوتر خواهند داشت

محمد امین نعمتی

کروم سایت‌های با سرعت بارگذاری آهسته را علامت‌گذاری می‌کند

محمد امین نعمتی

نحوه فعالسازی قابلیت‌های مخفی رمز عبور امن و حالت تیره در نسخه کروم ۷۸

محمد امین نعمتی

نسخه مرورگر کروم ۷۹ چه تغییراتی خواهد داشت؟

محمد امین نعمتی

بررسی و نقد تخصصی لپ‌تاپ Pixelbook Go گوگل: کارکرد برتر از فرم

محمد امین نعمتی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

دیدگاه شما چیست؟