مرکز کنترل بیماری آمریکا (CDC) طی اظهارنظری اعلام کرده است تعداد پرونده‌های آسیب به ریه ناشی از ویپینگ (vaping- استفاده از سیگارهای الکترونیکی که مایعی دارند که تا زمان تبدیل به بخار گرم می‌شود و سپس فرد آن را استنشاق می‌کند) به ۲۰۵۱ عدد افزایش پیدا کرده است.

مرکز کنترل بیماری آمریکا 2051 پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

مقامات سلامت آمریکا حالا به بیماری مرموزی به اسم EVALI اشاره می‌کنند که مخفف آسیب ریوی مرتبط با استفاده از سیگار الکترونیکی یا ویپینگ است. پرونده‌های مربوط به EVALI در ۴۹ ایالت آمریکا (همه ایالت‌ها به جز آلاسکا) و منطقه کلمبیا گزارش شده است و تعداد مرگ‌های تایید شده به ۳۹ نفر می‌رسد.

در ماه سپتامبر، این مرکز به افراد نسبت به استفاده از محصولات ویپینگ یا سیگار الکترونیکی پیش از این که این نهاد پی به دلیل EVALI ببرد هشدار داد و سازمان غذا و دارو آمریکا شروع به بررسی علت این بیماری کرده است. هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث بیماری EVALI می‌شود و آیا محصولات ویپ THC یا طعم‌دار نقشی در بروز آن دارند یا نه.

مقامات ماساچوست در پاسخ به بحران سلامت ویپینگ موقتا فروش تمامی محصولات مربوطه را ممنوع کرده است. ایالت‌های میشیگان و نیویورک محصولات طعم‌دار را تحریم کردند. سان‌فرانسیسکو اوایل تابستان امسال فروش محصولات ویپینگ را تحریم کرد.

دولت ترامپ منع فروش سیگارهای طعم‌دار الکترونیکی را جدی نگرفته است، گرچه نگرانی‌ها در مورد تعداد روز افزون نوجوان‌هایی که به آن رو می‌آورند بیشتر شده است.

هر فردی که از محصولات سیگار الکترونیکی استفاده می‌کند باید به علایمی مانند سرفه، کم آوردن نفس، درد در قفسه سینه، حالت تهوع، درد در شکم یا تب دقت کند.

همچنین همانطور که سازمان CDC گفته است «هرگز نباید این محصولات را از دست فروش‌ها بخرید.»

منبع: engadget.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید