موبایل و تبلت گجت ها

آیا گوشی آیفون ۱۱ پرو می‌تواند جای یک دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای را بگیرد؟

اپل امسال سه گوشی جدید آیفون خود به اسم آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و ۱۱ پرو مکس را مجهز به دوربین‌های عالی در عقب وارد بازار کرد و تصاویری که آن‌ها می‌گیرند در تست‌های مختلف عکاسی توانستند امتیاز بالایی به دست آورند.

قدرت عکاسی این پرچم‌دارها باعث شده است بعضی از افراد حتی به جای دوربین‌های DSLR تصمیم به استفاده از آیفون ۱۱ پرو بگیرند. ولی آیا این گوشی می‌تواند همچنین جایگزین خوبی برای یک دوربین حرفه‌ای فیلمبرداری باشد؟

سایت CNET تصمیم گرفته است برای بررسی این سوال از کمک شرکتی به اسم Cafection استفاده کند تا با ضبط کامل یک ویدئو به کمک آیفون ۱۱ پرو قدرت فیلمبرداری این گوشی را بسنجند.

شرکت مذکور جوایز متعددی به خاطر خلاقیت بالا در جلوه‌های سینمایی، استعداد فیلمبرداری فوق‌العاده و ارزش تولید محصولات خود برده است. اجازه دهید در ادامه بررسی کنیم این تیم آیا توانسته است با استفاده از آیفون یک فیلم با استاندارد بالا تولید کند یا نه.

سوژه فیلمبرداری این فیلم ماشین فورد موستانگ بولیت بود، یک خودرو V8 به رنگ سبز که ویدئو آن را در لینک منبع می‌توانید ببینید.

پس از فیلمبرداری فیلمبردار این فیلم مشاهدات خود از قدرت آیفون و همچنین فرآیند فیلمبرداری با آن را بیان کرده است که در قالب پرسش و پاسخ در زیر می‌توانید بخوانید.

به طور کلی، از نظر شما آیفون ۱۱ پرو چطور گوشی بود؟

واقعا خارق‌العاده بود. این اولین مرتبه‌ای است که من از آیفون ۱۱ پرو استفاده می‌کنم و سعی کردم فیلمی با این عمق میدان با چنین گوشی بگیریم. سه دوربین آن انعطاف‌پذیری زیادی به من در حین کار دارند.

کار با آن گاهی اوقات چالش‌برانگیز بود چون من عادت به فیلمبرداری با محصولی به این اندازه ندارم و معمولا از دوربین‌های به مراتب بزرگ‌تر استفاده می‌کنم یعنی دوربین‌های DSLR مانند Panasonic GH5 یا حتی دوربین‌های بزرگ‌تر مانند Sony FS7. ما اغلب اوقات از سر صحنه فیلمبرداری از تجهیزاتی با قیمت بالاتر از ۲۶ هزار دلار آمریکا استفاده می‌کنیم.

از چه سخت‌افزار دیگری استفاده کردید؟

ما از لنزهای شرکت Moment و همچنین تعدادی از فیلترهای این شرکت استفاده کردیم که داخل پنل جلو توسط یک رابط پیچ می‌شوند. همچنین از اسلایدرها، سه‌ پایه‌ها و گیمبال‌های لرزشگیری استفاده کردیم که معمولا به کار می‌بریم و تمامی این‌ها به ما اجازه داد به همان قدرت فیلمبرداری سینمایی هنگام استفاده از تجهیزات سینمایی معمولی‌مان برسیم.

من مجبور شدم از یک نگهدارنده کوچک برای قرارگیری لنزها در وسط سه‌پایه استفاده کنم چون همیشه اگر در حال فیلمبرداری باشید و لنزها خارج از مرکز باشند با مشکل روبرو می‌شوید. ولی نگهدارنده کوچک من مستقیما لنزها را بالای سه پایه محکم کرد.

ما صدا را از طریق خود گوشی ضبط نکردیم و برای این کار یک میکروفن و ضبط‌کننده صدا مجزا را استفاده کردیم.

بزرگ‌ترین مشکلی که با این سخت‌افزار هنگام کار داشتید چی بود؟

ما مشکلاتی در بحث کاربردپذیری اپلیکیشن دوربین این گوشی داشتیم. من به استفاده از دکمه‌های مختلف برای هر عملکردی یا یک چرخ فوکوس بزرگ برای جابه‌جا کردن نقطه فوکوس عادت کردم.

در آیفون فقط یک صفحه لمسی بزرگ در اختیار دارید و با ضربه زدن روی یک آیکون کوچک روی صفحه عملا همه چیز را تغییر می‌دهید. این قضیه به ویژه زمان فیلمبرداری از یک زاویه پست چالش‌آفرین بود و به سختی می‌توانستیم صفحه را ببینیم.

ما سعی کردیم از یک آیفون ثانویه (یک آیفون XS مکس) به عنوان یک نمایشگر دوم برای بررسی صحنه به کمک اپلیکیشن Filmic استفاده کنیم. استفاده از این آیفون دوم فید دریافتی از اپلیکیشن را روی گوشی اصلی منعکس می‌کند. ولی بین دو گوشی تاخیر قابل توجهی وجود داشت که استفاده از آن را بسیار مشکل کرد.

از نظر شما کار کردن با اپلیکیشن Filmic Pro در آیفون چطور بود؟

به طور کلی چشمگیر است. این حقیقت که در آیفون می‌توانید تمامی تنظیمات فیلمبرداری مانند ایزو، تعادل سفید، سرعت شاتر، فوکوس دستی را تغییر دهید واقعا خارق‌العاده است. من هرگز انتظار نداشتم بتوانم روی یک گوشی قادر به انجام چنین کارهایی باشیم.

همچنین مشکلات کوچکی برای رفع لرزش داشتیم که آزاردهنده بود. چندین مرتبه در زمان فیلمبرداری از زوایای گوناگون مجبور به استفاده از اپلیکیشن نمایشگر ثانویه شدیم چون نمی‌توانستیم در گوشی اصلی به بخش تنظیمات دسترسی داشته باشیم و موارد دلخواه را تغییر دهیم.

ولی هر مرتبه که برای تغییر ایزو تلاش کردیم، اپلیکیشن در گوشی اصلی هنگ می‌کرد. زمانی که اپلیکیشن را مجددا راه‌اندازی می‌کردیم، تنها بعضی از تنظیمات مانند قبل بود ولی سایرین از جمله تعادل سفید تغییر کرده بودند. این اتفاق در حدود ۶ مرتبه رخ داد.

اگر تغییر تنظیمات به حالت قبل را فراموش کنید واقعا فیلم‌تان را خراب می‌کند. در بعضی از صحنه‌ها زمان واقعا محدودی با خودرو داشتیم، گاهی اوقات تنها چند ساعت، بنابراین اگر چنین اشتباهاتی داشته باشیم که در فیلمبرداری ما تاخیر ایجاد کند، واقعا یک مشکل رخ می‌دهد.

پس از دیدن فیلم‌هایی که این گوشی گرفته است، به نظر شما در مقایسه با فیلم‌هایی که در حالت معمولی می‌گیرید چطور هستند؟

نظر من در مورد کیفیت فیلم بسته به شرایط فیلمبرداری است. در شرایط نوردهی عالی، مانند شرایطی که در اکثر ساعات روز جاری داشتیم، کیفیت فیلم عالی به نظر رسید. واقعا نمی‌توانید تشخیص دهید این فیلم با یک آیفون گرفته شده است.

به عنوان فیلم ماشین به ماشین (فیلمی که در آن موستانگ پشت ماشین عوامل فیلمبرداری ما حرکت می‌کند) دامنه دینامیک با توجه به این که خروجی یک دوربین گوشی است، بی نظیر است. اما به محض این که به بعضی از جزئیات نزدیک‌تر شدیم، پارازیت ناشی از پردازش فیلم در نواحی سایه‌دار قابل توجه‌تر می‌شوند.

از طرفی همچنین نمی‌توانید مانند یک حسگر بزرگ تصویر به عمق میدان مشابهی دست پیدا کنید. نتیجه این است که به سختی می‌توانید فیلمی با ظاهر سینمایی بگیرید.

آیا اصلا انتظار دارید در روند معمولی کارهای حرفه‌ای خود از آیفون ۱۱ پرو استفاده کنید؟

در حال حاضر فکر نمی‌کنم بتوانم از آن به صورت منظم در فیلمبرداری استفاده کنم. به آن به چشم یک برنامه جایگزین اضطراری در زمانی که تجهیزات اصلی از کار بیافتند نگاه می‌کنم. آیفون ۱۱ پرو بدون شک نمی‌تواند جای دوربین‌های رده‌بالاتر ما که حسگرهای بزرگ‌تر دارند را بگیرد.

از طرفی مطمئن نیستم اصلا یک گوشی همراه چنین قابلیتی را داشته باشد مگر این که آن‌ها از یک حسگر فوق‌العاده بزرگ استفاده کنند که به ویدئو عمق میدان بیشتری دهد.

به آیفون ۱۱ پرو به عنوان دوربینی نگاه می‌کنم که ۱۰۰ درصد در مواقع اضطراری استفاده خواهم کرد یعنی شرایطی که تجهیزات جمع شده‌اند و فقط باید یک صحنه را بگیریم و زمان نداریم. من کاملا برای ضبط این صحنه پایانی از آیفون استفاده می‌کنم و مشکلی با استفاده از آن در فیلم نهایی ندارم.

تست این گوشی جالب بود و به نظر من افراد زیادی به هرحال این فیلم را روی یک نمایشگر کوچک‌تر خواهند دید، بنابراین آن‌ها جزئیات ریز را نخواهند دید و متوجه فیلمبرداری آن با یک گوشی نمی‌شوند. همچنین، نباید از این حقیقت غافل شویم که من قادر به پردازش فیلم بودم تا از مقدار پارازیت کم کرده و از بعضی از صحنه‌ها لرزش را حذف کنم که به افزایش کیفیت فیلم نهایی کمک زیادی کردند.

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

به‌روزرسانی‌های جدید iOS 13.3 چه تغییراتی کرده است؟

محمد امین نعمتی

برای خرید بهترین مدل مک‌ بوک پرو ۲۰۲۰ اپل چقدر باید هزینه کنید؟

محمد امین نعمتی

محصول جدید ریلمی برای رقابت با سامسونگ، اپل و هوآوی چیست؟

محمد امین نعمتی

اندروید ۱۰ چه زمانی برای گوشی نوکیا ۷.۲ منتشر خواهد شد؟

محمد امین نعمتی

ظرفیت باتری گوشی گلکسی اس ۱۱ چقدر است؟

محمد امین نعمتی

فلاش بک به نوستالژی: داستان گوشی نوکیا N9

محمد امین نعمتی

کدام گوشی‌های اندرویدی در ماه نوامبر از نظر قدرت و عملکرد بهترین بودند؟

محمد امین نعمتی

هوآوی تعداد دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل هارمونی را در سال بعد افزایش خواهد داد

محمد امین نعمتی

سامسونگ در گوشی‌های رده‌پایین خود از چیپست‌های ۵G مدیاتک استفاده خواهد کرد

محمد امین نعمتی

آیا با مشخصات گوشی سونی اکسپریا ۳ آشنا هستید؟

محمد امین نعمتی

حالت ناشناس چه امکاناتی را به گوگل مپ iOS اضافه می کند؟

محمد امین نعمتی

چرا چین تمام سازمان‌های دولتی را از استفاده از فناور‌ی‌های آمریکایی محروم کرد؟

محمد امین نعمتی

چرا وان‌پلاس ۷ پرو یک گوشی هوشمند با ارزش است؟ با نظرات سایر کاربران آشنا شوید

محمد امین نعمتی

گوشی گلکسی S11e سامسونگ از ۵G و شارژ سریع پشتیبانی خواهد کرد

محمد امین نعمتی

به‌روزرسانی بعدی اندروید ۱۰ بتا برای گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ منتشر شد

محمد امین نعمتی

گوشی تاشو بعدی سامسونگ دوربین ۱۰۸ مگاپیکسل و لنز پریسکوپ با زوم ۵ برابر دارد

محمد امین نعمتی

تصاویر جدید دو گوشی گلکسی Note 10 Lite و S10 Lite منتشر شدند

محمد امین نعمتی

تصاویر گلکسی A71 ظاهر شبیه به گوشی نوت ۱۰ را نشان می‌دهند

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟