نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل: بهترین ایربادهای موجود در بازار

ما نمی‌توانیم آخرین مرتبه‌ای که یک محصول اپل در عرض تنها سه هفته از یک شایعه معتبر به محصول واقعی در فروشگاه‌ها تبدیل شد را به یاد آوریم ولی این اتفاقی است که با ایربادهای جدید این شرکت یعنی ایرپاد پرو افتاد.

زمانی که اپل وجود، اسم صحیح و تاریخ ورود آن‌ها به بازار را تایید کرد، بسیاری از افراد در دنیای فناوری شگفت‌زده شدند. حالا به عنوان علاقه‌مند به ایربادهای بی‌سیم داخل گوش می‌توانید محصول جدید اپل را که قابلیت لغو نویز فعال را نیز دارد به قیمت ۲۵۰ دلار بخرید.

در این مطلب قصد داریم ایرباد بی‌سیم اپل را بررسی کنیم، تا انتها همراه روکیدا باشید.

من انتظار زیادی از AirPods Pro نداشتم به جز این حقیقت که تقریبا مطمئن بودم فروش بالا و سریعی خواهند داشت. مدل استاندارد ایرپادهای اپل هرگز من را تحت تاثیر قرار نداده بودند، گرچه باید بپذیرم دلیل این که ده‌ها میلیون کاربر از آن‌ها استفاده می‌کنند را درک می‌کنم.

AirPods بیشتر از این که راهی برای گوش دادن به موسیقی و فیلم‌ها باشند یک ابزار برقراری ارتباط هستند. ولی در کمال شگفتی من، اپل این مرتبه واقعا یک جفت ایرباد عالی طراحی کرده است.

همچنان با طراحی شاخص، تنها در اندازه کوچک‌تر

اپل برای AirPods Pro همچنان از طراحی مانند پایه شروع بازی گلف استفاده کرده است با این تفاوت که حالا این پایه اندکی کوتاه‌تر است. به جای استفاده از یک صفحه بزرگ یا شکل بیضوی که در ایربادهای بی‌سیم رقیب زیادی می‌بینیم، ایرپاد پرو در مقایسه با رقبای غیر پرو خود یک شکل پوشیده‌تر و زیباتر دارد. چه این طراحی را دوست داشته باشید یا نه، به یک طراحی شاخص و حتی به نوعی به یک نشان شرافت برای وفاداری اپل تبدیل شده است.

نقد و بررسی ایرپاد پرو 1 - نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل: بهترین ایربادهای موجود در بازار - نقد و بررسی گوشی موبایل, اپل

ساقه‌های کوتاه‌تر تنها نگرانی اصلی من یعنی عمر باتری را به وجود می‌آورند. مدت ماندگاری باتری به شکل نودل و فوق‎‌العاده کوچک ایرپادها محدود به ۲ تا ۳ سال چرخه شارژ است. در مورد ایرپاد پرو من می‌ترسم این مشکل به علت اندازه کوچک‌تر آن‌ها بدتر باشد.

اما در کمال شگفتی من، عملکرد باتری مدل پرو با مدل استاندارد AirPods فرق ندارد و هر مرتبه شارژ آن در حدود ۴.۵ تا ۵ ساعت پس از گوش کردن موسیقی یا ۳.۵ ساعت تماس دوام آورد و بیش از ۲۴ ساعت ظرفیت شارژ که توسط قاب شارژ بی‌سیم آن فراهم می‌شود (این قاب شارژ بی‌سیم یک مزیت افزوده در مقایسه با ایرپادهای استاندارد است).

جدا از ساقه کوتاه‌تر، آشکارترین تغییر بصری در مقایسه با مدل استاندارد اضافه شدن یک سرگوشی (eartip) سیلیکونی است.

نقد و بررسی ایرپاد پرو 2 - نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل: بهترین ایربادهای موجود در بازار - نقد و بررسی گوشی موبایل, اپل

AirPods Pro به جای این که خارج از گوش شما قرار بگیرند و به اندازه کافی صدای مزاحم بیرون را به داخل آن هدایت کنند، از یک طراحی درون گوشی استفاده می‌کنند که باعث انسداد ورودی کانال می‌شوند و صدا را مستقیما به درون پرده گوش هدایت کنند. این مسدود کردن کانال گوش برای جلوگیری از صدای مزاحم بیرون الزامی است و در نتیجه یک پاسخ باس بهتر فراهم می‌کند.

سیری همیشه گوش به زنگ است

همانطور که انتظار می‌رود، سیری گوش به زنگ کاربران iOS است و دائما به فرامین صوتی مانند «با مادرم تماس بگیر»، «پخش موزیک را متوقف کن»، «از چه مسیری به باشگاه بروم؟» و غیره گوش می‌کند.

اگر می‌خواهید بازپخش موزیک را کنترل کنید، به یک تماس تلفنی پاسخ دهید یا قابلیت لغو نویز را بدون گفتن یک کلمه یا بیرون آوردن گوشی‌ از جیب‌تان کنترل کنید، می‌توانید از کنترل‌های لمسی استفاده کنید که داخل هر کدام از ساقه‌های دو ایرباد قرار گرفته‌اند.

بهتر است این کنترل‌ها را به جای لمسی «فشاری» نام‌گذاری کنیم چون باید ساقه‌ها را بگیرید و فشار دهید.

اگر کاربر اندروید هستید و می‌خواهید گوگل اسیستنت را فرا بخوانید، باید به پلی‌استور گوگل بروید و یکی از اپلیکیشن‌های متعددی که برای کار کردن ایرپادها با یک گوشی آیفون طراحی شده‌اند را دانلود کنید.

یا اجازه به ورود نویز دهید یا جلوی آن را بگیرید

همانند با اکثر هدفون‌های با لغو نویز فعال، AirPods Pro گزینه‌ای برای اجازه به ورود یا جلوگیری از ورود نویز دارند.

اپل اسم این قابلیت را «حالت شفافیت» گذاشته است. همانطور که در مورد هدفون‌های Solo Pro بیتس تجربه کردیم، صدای خفه شده از محیط بیرون به شکل شگفت‌انگیزی طبیعی است.

ای کاش شدت این قابلیت مانند Echo Buds آمازون قابل تنظیم بود که در آن می‌توانید مقدار صدای ورودی دنیای خارج به داخل را تنظیم کنید.

نقد و بررسی ایرپاد پرو 3 - نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل: بهترین ایربادهای موجود در بازار - نقد و بررسی گوشی موبایل, اپل

نکته قابل توجه‌تر از حالت شفافیت اپل عملکرد بسیار خوب فناوری لغو نویز این ایربادها است. حقیقت را بخواهید واقعا شوکه شدم.

من از آن جایی که اپل شرکت بیتس را خریده است تحت تاثیر قابلیت لغو نویز این شرکت قرار نمی‌گیرم، بنابراین انتظار زیادی از ایرپاد پرو در این بخش نداشتم ولی اولین تلاش اپل در ساخت یک محصول با چنین قابلیتی آن را در حد محصولات شرکت‌های سونی و Bose قرار داد.

در حقیقت، زمانی که دومین AirPod Pro را داخل گوشم قرار دادم (که باعث فعال کردن قابلیت لغو نویز می‌شود، زمانی که یکی از بادها را بردارید این قابلیت حذف می‌شود)، همان تجربه شگفت‌انگیزی را داشتم که سال‌ها قبل برای اولین مرتبه هدفون Bose QC 35II را تست کردم. قابلیت مسدودسازی صدای مزاحم بیرون قابل توجه و بسیار چشم‌گیر بود.

من AirPods Pro را با هدفون‌های لغو نویز WH-1000XM3 سونی در هر محیط بسیار شلوغ یعنی اداره، خیابان‌های شلوغ با اتوبوس‌هایی که رد می‌شوند و تقریبا هر جایی به جز در یک هواپیما مقایسه کردم و متوجه شدم بین این دو عملا افکت لغو نویز غیر قابل تشخیص است.

من هنوز فرصت نداشتم که محصول اپل را با Bose Soundsport Free مقایسه کنم ولی پیش‌بینی‌ام یک تجربه مشابه است.

همچنین در مورد کیفیت صدا باید بگوییم AirPods Pro اپل محصول سونی را در کیفیت صدای تماس‌های تلفنی مثل آب خوردن شکست می‌دهد. نه تنها آن‌ها در شرایطی که باد می‌وزید کیفیت صدای بهتری داشتند بلکه همچنین نویز پس‌زمینه را حذف کردند.

من زمان صحبت کردن کنار یک اتوبوس ایستادم و در این حالت صدا تقریبا غیرقابل شنیدن بود. بدون شک Bose محصول جدیدی خواهد ساخت که از نظر کیفیت صدا بهترین خواهد بود ولی کیفیت صدای ایرپاد پرو اپل باید برای اکثر کاربران بیشتر از حد کافی باشد.

کیفیت صدای تمیز، کامل و با جزئیات

درست همانطور که قابلیت لغو نویز ایرپاد پرو من را شگفت‌زده کرد، تحت تاثیر کیفیت صدای آن قرار گرفتم. یقینا، من محصول WF-1000XM3  سونی یا ایربادهای Sennheiser Momentum True Wireless را مقایسه نظیر به نظیر خواهم کرد ولی این که AirPods Pro حتی در حد آن‌ها است کاملا شوک برانگیز است.

به نظر من اکثر صاحبان ایرباد جدید اپل تحت تایر کیفیت صدای شگفت‌انگیز آن قرار می‌گیرند. خریداران آن محصولی بیشتر از حد رضایت خواهند خرید. ولی این حقیقت که ایرپاد پرو می‌تواند جزئیات ریز صدا را به گوش کاربر برساند، یک کیفیت صدای باس کامل به همراه یک کیفیت صدای محدوده متوسط شفاف و یک صدای زیر عالی دارد، با توجه به تاریخچه نه چندان درخشان اپل در بخش کیفیت صدا، باعث شگفتی می‌شود.

به احترام اپل باید دست بزنید، عملکرد خوبی داشته است

جمع‌بندی

AirPods Pro اپل برای این که مردم آن‌ها را بخرند نیازی نیست عالی باشند. ظاهر ساده آن‌ها به صورت پیش‌فرض باعث خواهد شد کاربران آیفون آن‌ها را انتخاب کنند. بنابراین، این حقیقت که آن‌ها عالی هستند به طور کلی شگفت‌انگیزتر است. حتی کاربران اندروید ممکن است تصمیم بگیرند محصول جدید اپل را تست کنند.

آیا مدل‌های جایگزین بهتر وجود دارند؟

مدل WH-1000XM3 سونی که در بالا اشاره کردیم اندکی کیفیت صدای بالاتر دارد ولی بهای آن افت کیفیت صدا در زمان تماس تلفنی و ظاهر است. Echo Buds آمازون اندکی قیمت کمتری دارند ولی از نظر کیفیت صدا و کارآمدی لغو صدا در حد محصول اپل نیستند.

AirPods Pro چقدر دوام خواهند داشت؟

براساس گزارش‌های مربوط به نسل ابتدایی AirPods آن‌ها پس از ۲ تا ۳ سال ماندگاری خود را از دست می‌دهند. به نظر من ایرپاد پرو نیز پس از همان مدت زمان سرنوشت مشابهی را به علت از کار افتادن باتری خواهند داشت.

آیا ایرپاد پرو اپل برای خرید پیشنهاد می‌شوند؟

بله. آن‌ها یک جفت ایرباد جمع‌و‌جور، راحت و به شکل قابل توجهی ایربادهای بی‌سیم واقعی کارآمد هستند.

مزایا:

  • کیفیت صدای شفاف و درگیرکننده
  • لغو نویز عالی
  • راحت
  • کیفیت صدای برتر
  • قاب شارژ بی‌سیم

معایب:

  • عمر باتری نه چندان مناسب در دراز مدت

منبع: digitaltrends.com