روکیدا
مدیریت و موفقیت در کسب و کار زندگی

چطور از دام مقایسه فرار کنیم

روکیدا - چطور از دام مقایسه فرار کنیم - زندگی سالم, موفقیت, موفقیت در کسب و کار

«کسب و کار او رشد سریعی داشته است، او بسیار خوش‌ شانس است. چطور موفق به انجام آن شده است؟»

«آن‌‎ها همیشه در کنار یکدیگر بسیار شاد به نظر می‌رسند.»

«تناسب اندام او عالی است، من هرگز نمی‌توانم مثل او باشم.»

آیا تا حالا یکی یا تمامی جملات بالا به ذهن شما خطور کرده است؟ احتمالا آره و اگر جواب مثبت است، شما در یک حالت غیر آرامش‌بخش مقایسه قرار دارید یعنی چرخه هرگز تمام‌نشدنی نگاه به موفقیت‌های خود (یا نبود) آن در مقایسه با سایرین.

چطور از دام مقایسه فرار کنیم

این همه مقایسه از کجا می‌آید؟ نتیجه آن به هرحال ایجاد حس ناامیدی، ناراحتی و نارضایتی در شما است. می‌تواند باعث شود احساس کنید زندگی اشتباهی دارید یا از تلاش دائم برای زندگی طبق یک تصویر یا ایده‌آلی که بعید است حتی واقعی باشد، خسته شوید.

زمانی که بحث ساخت یک کسب و کار به میان می‌آید، مقایسه خودتان با سایرین مسیری است که سریعا در آن گیر می‌کنید و خسته می‌شوید. طبیعی است به رقبای خود برای درک موفقیت‌ها، شکست‌ها و موقعیت آن‌ها در بازار نگاه کنید ولی اجازه ندهید شما را تحت تاثیر قرار دهد. تعداد فرصت‌ها برای تمامی افراد بیشتر از حد کافی است. نگرانی در مورد چیزهایی که آن‌ها دارند و شما ندارید، تاثیری روی آن‌ها ندارد، بلکه تنها به شما صدمه خواهد زد.

خبر خوب این است که می‌توانید با طی روزانه گام‌های کوچک به سمت رشد، خود را از این چرخه نابودکننده  رها کنید و به مغزتان مجددا یاد دهید به زندگی از یک دیدگاه متفاوت نگاه کند یعنی کمتر روی بدی‌های زندگی‌تان و بیشتر روی خوبی‌های آن دقت داشته باشد.

در این مطلب به ۴ مرحله اشاره می‌کنیم که می‌توانید توسط آن‌ها جلوی مقایسه کردن خود با سایرین را بگیرید و یک زندگی و حرفه‌ سرشار از امید و لذت واقعی را تجربه کنید.

از عواملی که روی شما تاثیر می‌گذارند، به ویژه رسانه اجتماعی آگاه شوید

آگاهی نکته مهم ترک عادت مقایسه خود با سایرین است. یکی از بزرگ‌ترین عرصه‌های موفقیت خود با سایرین رسانه اجتماعی است که احتمالا از آن به عنوان یک حواس‌پرتی از تمرکز روی محرک‌های واقعی‌ مقایسه کردن‌های خود استفاده می‌کنید.

می‌توانید دقت کنید زمانی به سمت گوشی خود می‌روید که احساس تنهایی یا کسل بودن را دارید. آیا می‌‎خواهید از گفتگوی دردسرآفرین با کسی که دوستش دارید فرار کنید؟ رو آوردن به رسانه اجتماعی می‌تواند بهترین دوست شما در زمان رشد کسب و کار و برقراری ارتباط با جامعه هدفتان باشد یا می‌تواند بدترین دشمن شما لقب گیرد تا احساس بدتری در مورد خود داشته باشید. همه چیز به نحوه استفاده شما بستگی دارد.

زمانی را مشخص کنید که کاملا وقف رسانه اجتماعی در حین حفظ یک ذهنیت مثبت شود. از بررسی تصادفی این پلت‌فرم‌ها در طی روز یعنی زمانی که در صف یک کافی شاپ یا پشت چراغ قرمز هستید خودداری کنید. پیش از ورود به شبکه‌های اجتماعی به خودتان بگویید «من در این محیط از سایرین الهام می‌گیرم.»

زمانی که تناسب اندام شخصیت‌های دنیای مدلینگ و موفقیت کارآفرینان را در حین سفر به نقاط مختلف دنیا می‌بینید، تصمیم بگیرید از آن به عنوان منبعی از انگیزه استفاده کنید تا در مسیر موفقیت قرار گیرید، نه این که شما را از آن دور کند.

هرگز فراموش نکنید که رسانه اجتماعی یک تصویر فوری از زندگی افراد است. شما یک لحظه کامل را نگاه می‌کنید که در یک روز غیر کامل گرفته شده است. پشت تمامی آن‌ها داستان و سفری وجود دارد.

در ناحیه نبوغ خود بمانید

نمی‌توانید روز خود را با روز سایرین و نکات ضعف خود را با نکات قوت آن‌ها مقایسه کنید. بدون شک قدرت آشپزی شما در حد سامان گلریز یا مهارت وزنه‌برداری شما در حد قهرمانان المپیک نیست و نباید هم باشد.

توجه‌تان را روی ناحیه نبوغ خود نگه دارید. به جنبه‌های خاصی از کسب و کار و تجربه خود دقت کنید که واقعا باعث درخشان بودن شما می‌شود و سپس تلاش کنید آن‌ها را روزانه یک درصد کامل‌تر کنید.

تمامی انسان‌ها استعدادهای خاص و طبیعی خود را دارند. نکته کلیدی این است که ویژگی‌های بی همتا خود را درک کنید.

اگر از ناحیه نبوغ خود مطمئن نیستید، از خودتان بپرسید «چه کاری انجام می‌دهم که هرگز احساس یک کار را ندارد؟» اغلب اوقات، کاری که طبیعتا در آن بهترین هستید چیزی است که ساده احساس می‌شود، آن قدر ساده که حتی متوجه نشوید یک استعداد درونی در شما است.

از دوستان نزدیک، خانواده و همکاران خود نظرشان را بخواهید، چون این اطلاعات می‌توانند بزرگ‌ترین دارایی شما باشند.

دست به عمل بزنید، حتی اگر کامل نیست

مقایسه‌ها می‌تواند یک جاده سراشیبی سریع به سمت فلج شدن باشد. پیش از این که بدانید، ساعت‌ها گذشته است و روی مبل کز کردید و در مورد این فکر می‌کنید که انجام فلان کار چقدر برای سایرین ساده است. زمانی که متوجه چنین الگوی رفتاری در خود می‌شوید، بلند شوید و دست به عمل بزنید.

حرکت انرژی را درون و اطراف شما به جریان در می‌آورد و حتی الگوهای فکری‌تان را تغییر می‌دهد.

عالی بودن در یک کسب و کار یک شبه رخ نمی‌دهد. نیازمند حجم زیادی از تعهد، فداکاری و میل به رسیدن به سطح بالایی از استانداردهایی است که احتمالا برای خودتان در نظر گرفتید. به همین دلیل است که همه چیز در مورد اعمال کوچکی است که یک روز اجازه خواهند داد به عقب برگردید و متوجه شوید چه مسیر طولانی طی کردید.

بین خودتان و دنیای فناوری وقفه بیاندازید

کاملا در لحظه زندگی کنید، چون بیشترین سطح لذت و قدردانی در آن وجود دارد. حتی با آن که برخی از افراد یک جامعه آنلاین از طرفداران دارند ولی عاشق این هستند روزهایی را کاملا به دور از فناوری باشند و کاملا خود را وقف خانواده، دوستان نزدیک و سرگرمی‌هایشان کنند. یک روز در ماه را برای خاموش کردن گوشی همراهتان و آزاد کردن کامل خودتان از دنیای فناوری اختصاص دهید.

اگر نمی‌توانید از این تفکر دست بکشید که «من نمی‌توانم با آنلاین نبودن خودم جامعه طرفدارانم را مایوس کنم. نمی‌توانم یک روز کامل از کسب و کارم دور باشم.» در نظر بگیرید زمانی که پس از یک روز وقفه به پیش آن‌ها می‌گردید چقدر احساس شادابی و تمرکز بالا می‌کنید.

زمانی که از خودتان مراقبت کنید، بهتر برای مراقبت از سایرین آماده هستید. می‌توانید فهرستی از تمامی افراد و چیزهایی که در زندگی دوست دارید به همراه ویژگی‌های ممتاز شخصیتی‌تان درست کنید. سعی کنید این فهرست را با صدای خود ضبط کنید و هر روز تا انتهای ماه به آن گوش کنید.

مقایسه یکی از رفتارهای طبیعی انسانی است و اشکالی نیز ندارد ولی می‌توانید به کمک مراحل بالا از سطح مقایسه زندگی خود با سایرین بکاهید و زمانی که این کار را انجام دادید در موردتان خودتان بد قضاوت نکنید چون ویژگی‌های بی همتای شما باعث می‌شود فوق‌العاده باشید.

درک این موضوع شما را به سمت مسیری سوق می‌دهد که برای موفقیت الزامی است.

منبع: entrepreneur.com

مطالب مرتبط

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part 2: یک شاهکار تاریک

محمد آقاپور

چگونه وسایل آتش بازی، به شکل های خاص منفجر می شوند؟

محمد آقاپور

کدام بازی های PS5 و ایکس باکس سری ایکس در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد؟

محمد آقاپور

ربات Erica چگونه قرار است به یک بازیگر در فیلم های علمی تخیلی تبدیل شود؟

محمد آقاپور

دیابلو ۴ رسماً معرفی شد: از این بازی چه می‌دانیم؟

محمد آقاپور

۷ اولویت اصلی در زندگی کدام است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟