زندگی

شبکه‌های اجتماعی چه مزایا و معایبی برای افراد یک جامعه دارند؟

شبکه اجتماعی

مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی کدام‌اند؟ این پرسش خصوصاً زمانی که مردم بیش از پیش، از شبکه‌هاd اجتماعی استفاده می‌کنند، برجسته می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی نیز، مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله هر دو جنبه بحث را بررسی کرده و مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی را بیان می‌کنیم تا به درک شما از هر دو موضوع، کمک کند.

مزایای شبکه‌های اجتماعی:

بیایید با بررسی برخی از مزایای شبکه‌های اجتماعی شروع کنیم.

در تماس ماندن

نقطه فروش اصلی برنامه‌هایی مثل فیسبوک و مای اسپیس، این بود که به شما این امکان را می‌داد تا در جریان زندگی دیگران قرار بگیرید. امروزه این مسئله مزیت اصلی شبکه‌های اجتماعی است.

استفاده از این شبکه‌ها برای ارتباط با دوستان و اعضای خانواده که ممکن است از آنها دور باشید، آسان است. این نکته درمورد کسانی که به شهر یا کشوری دیگر مهاجرت کرده اند، بیشتر صدق می‌کند.

دسترسی به اخبار

در دسترس بودن اخبار را نیز می‌توان به عنوان یکی از مزایا و معایب این شبکه‌ها عنوان کرد.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، به مطبوعات آزاد دسترسی ندارند. با توجه به اینکه همه شبکه‌های خبری بزرگ دارای پروفایل‌هایی در شبکه‌های اجتماعی هستند، برنامه‌هایی مثل فیسبوک و توئیتر، امکان دسترسی به گزارش‌های اتاق‌های بزرگ خبری را، برای این افراد می‌کند.

پیدا کردن شغل

کار پیدا کردن برای بسیاری از مردم دشوار است.

اگر از یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای، مانند لینکدین و یا ژینگ استفاده کنید، با توجه به توانایی‌های فردی که در پروفایل کاربری خود ثبت کرده‌اید، به فهرست مشاغل دسترسی پیدا کنید. این یکی از مزایای شبکه‌های اجتماعی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

برنامه ریزی رویدادها

سرویس های بسیار کمی در برنامه‌ریزی مهمانی‌ها، رویدادهای اجتماعی، جشن ها، کنفرانس‌ها و سایر تجمعات، توانایی رقابت با فیسبوک را دارند. با توجه به اینکه هر کسی یک اکانت فیسبوک دارد، دعوت کردن، انتشار جزئیات رویداد و اشتراک موارد مختلف مرتبط با آن، آسان است.

افزایش مشتری

اگر کسب‌وکار خود را شروع می‌کنید، یکی از بزرگ‌ترین مزایای شبکه‌های اجتماعی، قابلیت رشد دادن سریع تعداد مخاطب و افزایش مشتری است.

نه تنها جملات به سرعت شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شوند، بلکه همچنین می‌توانید تبلیغات هدفمند را به میزان قابل‌توجهی کم‌تر از مبلغی که برای تبلیغ در تلویزیون، رادیو و یا در تبلیغات چاپی هزینه دارد، اجرا کنید.

اجرای قانون و حفاظت شهری

هیچ‌کس نمی‌خواهد که دولت در پیام‌های خصوصی ما سرک بکشد. اما در عین حال، این واقعیت وجود دارد که شبکه‌های جنایی، گروه‌های تروریستی و حتی مجرمان مسلح به طور فزاینده‌ای از شبکه‌های اجتماعی برای برنامه‌ریزی و هماهنگی حملات خود استفاده می‌کنند.

پلیس نیازمند ابزاری است که چنین مسائلی را در نطفه خفه کند، که این نیز از مزیت های کلیدی شبکه‌های اجتماعی است.

سرگرمی

هنگام ارزیابی مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی، ماهیت سرگرم‌کنندگی این شبکه‌ها، به آسانی فراموش می‌شود. اگر اینطور نبود، فیسبوک نمی‌توانست حدود سه میلیارد کاربر جذب کند.

بازی‌ها، چت‌ها، مقالات جالب، فرهنگ‌های مختلف، ویدیوها و …، این شبکه‌ها دارای محتوایی هستند که فارغ از علایق شما ساعت‌ها می‌توانند شما را سرگرم کنند.

شبکه اجتماعی

معایب شبکه‌های اجتماعی:

افسوس که همه ماجرا زیبا نیست. جنبه‌های منفی زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید. در اینجا برخی از بزرگ‌ترین مضرات شبکه‌های اجتماعی آورده شده‌است.

حملات سایبری و سو استفاده آنلاین

یکی از بزرگترین اشکالات شبکه‌های اجتماعی گسترش حملات سایبری و سو استفاده آنلاین است. امروزه مورد هدف قرارگرفتن افراد براساس جنسیت، ظاهر، گرایش جنسی، مذهب، محدودیت‌ها، اعتقادات سیاسی و چیزهای دیگر، به طرز نگران کننده‌ای رواج یافته است. آسیب پذیرترین قشر نیز، کودکان هستند.

اعتیاد یک معضل رو به رشد است

وارد یک رستوران محلی شوید، صحنه‌ای که با آن مواجه می‌شوید چه خواهد بود؟ ده‌ها مراجعه کننده که به صفخۀ گوشی‌های هوشمند خود زل زده‌اند. احتمالا اکثر آن‌ها مشغول گردش در شبکه‌های اجتماعی هستند. متاسفانه بسیاری از مردم بیشتر نگران تعداد فالوورهای شبکه‌های اجتماعی خود هستند تا مشکلات واقعی زندگی‌شان.

این موضوع نه از لحاظ جسمی و نه از لحاظ روانی، مورد تأیید نیست. در واقع این یکی از مهم‌ترین اثرات منفی شبکه‌های اجتماعی بر جامعه است.

تنها یک چیز وجود دارد که می‌تواند اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را خنثی کند: نبود اینترنت.

عدم وجود حریم خصوصی

یکی دیگر از معایب اصلی شبکه‌های اجتماعی، نبودحریم خصوصی است. اگر فردی مکرراً از شبکه های اجتماعی استفاده کند، اغلب می‌توانید با کمی تحقیق و بررسی در حساب کاربری شخص، همه چیز را درباره او بفهمید (کتاب‌های مورد علاقه، کارفرما، شکل فرزند آن ها و …).

تبلیغات ترسناک هستند

همه قبول دارند که تبلیغات بخشی از دنیای مدرن هستند. با این حال تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، با تبلیغات روی بیلبورد در کنار جاده یا تبلیغات تلویزیونی در طی یک بازی ورزشی بسیار متفاوت است.

فرایندهایی که پشت پرده انجام می‌شوند تا آگهی را در فیسبوک  نمایش دهند (از فروش داده‌های کاربران گرفته تا آنالیز هر حرکت آنلاین شما) در اختیار مسئولین فیسبوک است و این باید همه ما را نگران کند.

داده شما غیر ممکن است حذف شود

شما نمی‌توانید در مورد مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی، بدون در نظر گرفتن سوابقی که در این فضا دارید، صحبت کنید. بله، می‌توانید حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را حذف کنید. اما چه اتفاقی برای داده‌های شما می‌افتد؟

البته ممکن است دیگر برای عموم قابل‌رویت نباشد. اما آیا توئیتر تمام توئیت‌های شما را از سرورهای خود پاک می‌کند؟ آیا اینستاگرام حتما عکس هایی که منتشر کرده‌اید را پاک می‌کند؟

پاسخ منفی است. همیشه این احتمال (البته کوچک) وجود دارد که داده‌ها ممکن است روزی دوباره ظاهر شده و علیه شما استفاده شوند.

رشد گرایشات ضد اجتماعی

آیا شبکه‌های اجتماعی، ما را از اجتماع دور می‌کنند؟ پاسخ بسیاری از مطالعات برای این پرسش، مثبت است.

دلایل متعددی برای این ادعا وجود دارد  (برخی مربوط به مسائلی هستند که قبلا درباره آن‌ها بحث کرده‌ایم، مانند اعتیاد). اما این مثال را در نظر بگیرید …

دوست شما به تعطیلات می‌رود. قبل از سفر، او همه چیز را در مورد برنامه‌ریزی خود پست می‌کند. در طی سفر، مرتباً عکس‌ها و احوالات خود را به اشتراک می‌گذارد. وقتی به خانه می‌رسد، روزهای زیادی را صرف این می‌کند تا به همه بگوید که چقدر به او خوش گذشته است.

آیا دیگر انگیزه‌ای برای بیرون رفتن با دوستان و صحبت کردن درباره تعطیلاتش وجود دارد؟ احتمالا نه.

نظر شما چیست؟

ما برخی از رایج‌ترین مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی را گردآوری کرده‌ایم، اما مطمئن هستیم که شما نیز می‌توانید چیزهای بیشتری به آن اضافه کنید. نظرات خود را با درمیان بگذارید.

 

منبع: makeuseof.com

مطالب مرتبط

چرا برای دستیابی و حفظ موفقیت باید همیشه در حال یادگیری باشید؟

محمد امین نعمتی

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

تصمیم جدید اینستاگرام برای دکمه IGTV چیست؟

محمد امین نعمتی

به‌روزرسانی جدید اینستاگرام چه تغییر خوبی به همراه دارد؟

محمد امین نعمتی

مارک زاکربرگ چگونه به شکار گراز وحشی می رود؟

محمد آقاپور

آیا فیس‌بوک سرانجام مسنجر خود را با رمزنگاری سرتاسری عرضه خواهد کرد؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟