دانش و فناوری

کشف اسکلت عظیم و بدون سر گاو دریایی در سیبری

شاید سر نداشته باشد، اما اسکلتی که اخیرا در سواحل سیبری کشف شده یکی از کامل ترین نمونه ها در نوع خود است.

این استخوان های عظیم که در جزیره برینگ از دل خاک بیرون آمده اند، متعلق به «گاو دریایی استلر» می باشند که حدود ۲۵۰ سال پیش منقرض شده است. وضعیت بسار عالی این اسکلت محققان را برای یادگیری بیشتر در مورد این گونه از دست رفته هیجان‌زده کرده است.

در نگاه اول استخوان‌های دنده بیرون زده از ماسه، انسان را به یاد حصارهای رنگ و رو رفته قدیمی می‌اندازد. تیمی از دانشمندان به رهبری ماریانا شیتووا از اداره ذخایر طبیعی و زیست‌کره جزایر کمندر، برای یافتن تمام اسکلت، تنها نیاز به حفر ۷۰ سانتی‌متر از ماسه داشتند.

گاوهای دریایی استلر (Hydrodamalis gigas) یکی از آخرین گونه‌های Pleistocene megafauna  بودند و جمعیتشان در هنگام کشف در سال ۱۷۴۱ نیز رو به کاهش می‌رفت. آخرین پناهگاه این جانوران مناطق اطراف جزایر کمندر (که در آن تاریخ خالی از سکنه بودند) در دریای برینگ بود.

گاوهای دریایی استلر از پسرعمو‌های امروزی خود بسیار بزرگ‌تر بودند. به طوری که تصور می شود آن‌ها توانایی رشد تا طول ۱۰ متر و وزن ۵ تن را داشته اند.

 

این حیوان برای اولین بار توسط جرج ولیهلم استلر آلمانی که به همراه هیئت اعزامی به رهبری کاشف مشهور ویتوس برینگ سفر می‌کرده، کشف شده است. به روایت خاطرات استلر هیئت اکتشافی در نزدیکی جزیره برینگ دچار کشتی شکستگی شد و آن‌ها مجبور به گذراندن زمستان در جزیره شدند.

در این زمان بود که استلر موفق به کشف، مطالعه جزئیات و رفتار این جانوران و کالبد شکافی یک نمونه شده است. گروه گرسنه همچنین به سختی موفق به کشتن تعدادی از گاوهای دریایی برای غذا شدند. حتی محتمل است که اسکلت یافت شده در روسیه بقایای یکی از همین شکارها باشد.

اسکلت یافت شده، سر و تعدادی استخوان دیگر را نداشت، اما تیم کاوش موفق به یافتن ۴۵ استخوان ستون فقرات، ۲۷ دنده، کتف چپ، استخوان های ساعد و بازو و تعدادی استخوان مچ شدند.

طول کلی اسکلت این گاو دریایی ۵.۲ متر است که به باور گروه، طول جانور به همراه سر تا ۶ متر می‌رسیده است.

اسکلت‌های گاوهای دریایی استلر در موزه‌هایی در سراسر دنیا یافت می شوند. ولی واقعیت این است که بسیاری از این اسکلت‌های «کامل» از در کنار هم قرار دادن چند اسکلت مختلف ساخته شده اند!

تازه ترین کشف یک نمونه کامل اسکلت گاو دریایی  پیش از این در سال ۱۹۸۷ در جزیره برینگ اتفاق افتاده بود. اسکلتی ۳ متری کشف شد که بخش‌هایی از آن هم‌اکنون در موزه آلوات سیبری در معرض نمایش قرار دارد.

نمونه کشف شده جدید به دقت تمیز و سرهم خواهد شد و در مرکز بازدید اداره ذخایر طبیعی روسیه به نمایش گذاشته خواهد شد.

۱ comment

Avatar
سپهر سه شنبه , ۲۸ آذر ۱۳۹۶ at ۰۵:۳۸

مثل همیشه عالی

Reply

Leave a Comment