اکثر افراد دودل هستند. آن‌ها به سختی یک رستوران را برای شام انتخاب می‎کنند و ترجیح می‌دهند سایرین رنگ اتاق نشیمن آن‌ها را انتخاب کنند و فکر تصمیم‌گیری‌های بزرگ با عواقب بزرگ آن‌ها را آشفته می‌کند.

اگر یکی از این افراد هستید، ناتوانی شما در تصمیم‌گیری تنها یک ویژگی شخصیتی عجیب نیست. ویژگی است که وقت، فرصت و هزینه شما را هدر می‌دهد. به همین دلیل است که همیشه احساس آشفتگی می‌کنید.

باور ندارید؟ به اطراف نگاه کنید. چه کسی در حال تغییر جهان، ارتقاء کسب و کار خود و درآمدزایی هنگفت است؟ چه کسی ظاهرا اکثر اوقات همسو با تغییرات جهان و زندگی‌اش است؟ افراد قاطع که می‌توانند با دیدن یک فرصت آن را بقاپند.

پول جذب سرعت می‌شود

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بتوانید یک بازار خاص که نادیده گرفته شده است را پیدا کنید. ممکن است چند سال دیگر انجام تست‌ها و تحقیقات طول بکشد و اگر خوش شانس باشید، هیچ کس نتواند شما را در بازار شکست دهد.

بنابراین شما از همان مراحل اولیه با یک برد شروع کردید و انتظار داشتید با همین شیوه متفکرانه و آهسته در انجام کسب و کار به برتری خود ادامه می‌دهید.

اما روزی که محصول یا خدمات خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهید چه اتفاق می‌افتد؟

رقبا ظاهر می‌شوند. برخلاف شما، این افراد سال‌ها صرف تفکر و تحقیق نکردند. آن‌ها درآمدزایی شما را دیدند و همین کافی بوده است. آن‌ها گرسنه بودند و بخشی از چیزی که شما داشتید را می‌خواستند.

بنابراین کاری که شما انجام می‌دادید را در پیش گرفتند و به سطح دیگری رسانند. این افراد که اسم آن‌ها را مزدور می‌گذارید در عرض چند هفته محصولی بزرگ‌تر و بهتر از تصور شما طراحی کردند، چون آن‌ها می‌دانند سریعا به دنبال آن درآمدزایی رخ می‌دهد.

این قضیه در دنیای کسب و کار و همچنین زندگی صحت دارد که اگر آهسته حرکت کنید، خواهید باخت و اگر فکر می‌کنید رتبه دوم جایگاه بدی نیست، به یاد داشته باشید کسانی که به این رتبه می‌رسند خیلی سریع فراموش می‌شوند.

بنابراین اگر تصمیم‌گیری در زمان آنی را یاد نگیرید، فرد دیگری کسب و کار شما را بر عهده خواهد گرفت و با آن درآمدزایی می‌کند که نتیجه آن فراموش شدن و پشت سر گذاشتن شما است.

باید در مورد آن چکار کنید؟

غلبه به دودلی علم هوافضا نیست. با یک فرصت برخورد کردید؟ همین الان به آن حمله کنید! فرصت در پیش روی خود را بقاپید یا یک تصمیم قاطع برای استفاده نکردن از آن بگیرید، حداقل یک تصمیم بگیرید! کسب و کار فضای راحت و آهسته حرکت کردن را در اختیار افراد قرار نمی‌دهد، یا دست به عمل می‌زنید یا نظاره‌گر عمل سایرین خواهید بود.

بخشی از دلیل این که نمی‌توانید تصمیم بگیرید ترس است. اکثر افراد به دلیل ترسیدن وقت‌گذرانی می‌کنند و دائما در مورد اما و اگرها فکر می‌کنند. آن‌ها بیش از حد وقت صرف پرسیدن نظرات افراد می‌کنند و بیش از حد برای حرف آن‌ها اهمیت قائل می‌شوند.

این افراد دودل امن بازی می‌کنند، انتظار بدترین سناریو ممکن را دارند و تمام زندگی خود اسیر ترس هستند.

اما اجازه دهید مطلبی را به شما بگویم که بزرگ‌ترین ذهن‌های دنیای کسب و کار می‌دانند. هر زمان از تصمیم‌گیری و عمل براساس آن صرف‌نظر کنید، یک تصمیم برای شما به شکلی گرفته می‌شود که معنای آن هدر رفتن وقت، هزینه و فرصتتان است.

ایده‌ای که دارید می‌تواند فوق‌العاده موفق باشد؟ امکان آن وجود دارد ولی تا زمانی که دست به تلاش نزنید نخواهید دانست.

به مدرسه تصمیم‌ها خوش آمدید

اجازه دهید نکته‌ای را بگویم که والدین و معلمان مدرسه به شما یاد ندادند. به جز مرگ، می‌توانید از هر تصمیمی مجددا به زندگی برگردید. این نکته‌ای است که افراد معمولی نمی‌دانند.

چنین افرادی به شما یاد دادند زمان مواجه شدن با یک تصمیم آهسته عمل کنید. آن‌ها شما را تشویق می‌کنند در مورد هر تصمیم به نحوی فکر کنید که انگار مسئله مرگ و زندگی است.

چنین تفکری ممکن است در مدرسه یا حبابی که در آن بزرگ شدید جواب دهد ولی در جهان واقعی تاثیرگذار نیست. اگر تصمیمات سریع نگیرید، تنها هستید. یک روز صرف فکر کردن به معنای از دست رفتن فرصت است، به شهرت شما لطمه وارد می‌شود و تمام وقتی که صرف ساخت یک کسب و کار کردید هدر می‌رود.

حتی در بهترین سناریوها، شما تنها برای تصمیم‌گیری صحیح ۴۰ تا ۷۰ درصد اطلاعات لازم را در اختیار دارید. بنابراین چیزی که به شما یاد داده شده است را فراموش کنید و تصمیمات سریع بگیرید تا سپس مسیر درست در پیش رویتان قرار گیرد.

حالا وقت تصمیم بزرگ است

هنوز احساس می‌کنید دودلی اذیتتان می‌کند؟ زندگی افراد معمولی را بررسی کنید. آن‌ها هرگز محیط خانواده را ترک نمی‌کنند. چون بیش از حد محتاط هستند، این افراد گریزان از ریسک هرگز پیشرفت نخواهند کرد. بلکه، آن‌ها کل زندگی‌شان دور خود می‌چرخند و نمی‌توانند تصمیم به دیدن سایر نقاط دنیا بگیرند.

این چیزی است که می‌خواهید؟ آیا می‌خواهید نگاهی به زندگی قبل خود داشته باشید و در مورد با دقت فکر کردن در مورد هر تصمیم جشن بگیرید؟ یا این که می خواهید به عقب برگردید و ببینید چقدر مسیر را با ضربه‌های نزدیک به هدف، شکست‌ها و در نهایت موفقیت‌های عظیم هموار کردید؟

من شما را تشویق می‌کنم یک فرد معمولی نباشید و به یک جت جنگنده یعنی فردی با عملکرد بالا تبدیل شوید. پا را روی گاز بگذارید و مطمئن باشید هر تصمیم بدی که می‌گیرید امکان برگشتن دارد.

البته، افراد معمولی همیشه در زندگی خواهند بود و به شما یادآوری می‌کنند تصمیم‌های بعد عواقبی دارد. فقط به یاد داشته باشید این عواقب به مراتب سنگین‌تر از اما و اگرها و پشیمانی که اکثر افراد با آن گلاویز هستند نیست.

برخلاف اما و اگرها، شکست به شما درس می‌دهد، از شما یک فرد و کارآفرین بهتر می‌سازد. نشستن در یک کنار و فلج بودن با دودلی به شما چیزی یاد نمی‌دهد. فقط باعث می‌شود یک رهبر، کارآفرین و یک انسان ناکارآمد باشید.

بنابراین امروز شروع کننید. مصمم باشید و با سرعت به جلو پیش بروید. ممکن است در طول مسیر کمی آسیب ببینید ولی هویت معمولی سابق‌تان را پشت سر می‌گذارید و امپراتوری کسب و کار خود را می‌سازید.

منبع: entrepreneur.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید