زندگی سلامت و تندرستی مدیریت و موفقیت در کسب و کار

چطور با مشکل خستگی تصمیم مبارزه کنید

مطلب زیر براساس کتاب بن آجنل به اسم توقف‌ناپذیر: یک برنامه ۹۰ روزه برای هک زیستی ذهن و بدن شما برای دستیابی به موفقیت، نوشته شده است.

آیا تا حالا برایتان پیش آمده است در پایان یک روز طولانی کاری لحظه‌ای که به در خانه می‌رسید به قدری خسته هستید که انگار از دو ماراتون برگشتید؟ یا متوجه می‌شوید نمی‌توانید کلمات را به خوبی کنار هم قرار دهید چه برسد به بیان یک جمله با معنا و اصلا دلیل آن را متوجه نمی‌شوید؟

چطور با مشکل خستگی تصمیم مبارزه کنید

پس ممکن است از عارضه‌ای رنج ببرید که به اسم خستگی تصمیم شناخته می‌شود، اصطلاحی که توسط روانشناس اجتماعی روی اف. بامیستر باب شد و به طور کلی براساس یک مفهوم مطرح شده از سوی فروید است که تصمیم‌گیری شامل صرف یک انرژی شخصی یا ذاتی می‌شود که روزانه مقدار محدودی از آن وجود دارد.

در این مقاله، قصد داریم بررسی کنیم چطور انتخاب‌های روزمره می‌توانند روی قابلیت شناخت روحی شما تاثیر بگذارند و برای مبارزه با خستگی تصمیم چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.

خستگی تصمیم چیست؟

هر روز ما هزاران هزار تصمیم می‌گیریم که از اکثر آن‌ها کاملا آگاه نیستیم و با آن که تنها یک بخش محدودی از آن‌ها از نظر اکثر افراد مهم تلقی می‌شوند، ولی اثر تجمیعی این تصمیم‌ها تفکرات و رفتار غیر منطقی در پی دارد که در ارتباط با خستگی تصمیم قرار می‌گیرند.

در تحقیقی که توسط آکادمی علوم ملی آمریکا انجام شده است، دانشمندان تاثیر خستگی تصمیم را نشان دادند. محققانی به اسم جاناتان لیواو از دانشگاه استنفورد و شای دانزیجر از دانشگاه بن گوریان بیش از ۱۱۰۰ تصمیم قاضی‌های بخش عفو مشروط یک زندان اسرائیلی را در یک بازه زمانی یک ساله بررسی کردند.

آن‌ها متوجه شدند زندانیانی که اوایل صبح در جلسه حاضر شده بودند ۷۰ درصد اوقات موفق به دریافت عفو مشروط شدند. آن دسته از افرادی که در زمان دیگری از روز آمده بودند کمتر از ۱۰ درصد اوقات موفق به این کار شده بودند.

این محققان پی بردند که تصمیم قاضی‌ها در مورد زندانی‌ها اصلا از روی غرض نبوده است. احتمال عفو مشروط زندانی‌ها در زمان دیگری از روز کاملا مرتبط به تصمیم‌های متعددی بود که قاضی‌ها قبلا گرفته بودند.

این تحقیق نشان داد که یک مقدار محدود از انرژی روحی برای خودکنترلی وجود دارد و هرچه طی روز تصمیم‌هایی بیشتری گرفته می‌شوند مقدار آن نیز رو به کاهش می‌گذارد.

همانطور که تحقیق بالا نشان می‌دهد، مغز برای مصرف یک حجم عظیمی از انرژی ظرفیت مشخصی دارد. ولی بدون توجه به این که چقدر ممکن است ثبات روحی و حالت منطقی داشته باشیم، هیچ کس نمی‌تواند بدون این که روی عملکرد زیستی بدن خود تاثیر بگذارد، مقدار قابل توجهی از تمرکزش را حفظ کند.

دلیل این که ما خستگی تصمیم را تجربه می‌کنیم به علت سیستم ایمنی داخلی مغز است که حالت خود نگهداری نام دارد.

نحوه برنامه‌ریزی مغز طوری است که به هر بهایی بقای انسان را تضمین کند و با آن که این عضو بدن از زمان اجداد غارنشین اولیه ما به مراتب تکامل یافته‌تر است، ولی چندین محرک اولیه در عصر و روزگار مدرن فعلی وجود دارد.

به عبارت دیگر هرچه بیشتر تصمیم بگیرید، تصمیم‌هایی که به دنبال آن‌ها می‌آیند مشکل‌تر می‌شوند که نتیجه آن این است مغز به یک یا دو روش متفاوت به دنبال یک راه گریز می‌گردد.

همانطور که تمرکز طولانی و فرآیند تصمیم‌گیری ما ادامه پیدا می‌کند، مغز دقیقا خروجی انرژی بدن را بررسی می‌کند. زمانی که منبع سوخت بدن به شکل قابل توجهی کم شد، مغز خدماتی که از نظر آن غیر الزامی است را متوقف می‌کند که متاسفانه شامل غشاء جلو مغزی می‌شود، یعنی ناحیه‌ای از مغز که مسئول تصمیم‌گیری‌های پیچیده است.

این واکنش سطحی از سوی مغز یک توضیح برای این است که چرا افراد عادی تصمیم‌های غیر منطقی می‌گیرند، فست‌فود می‌خرند، بهانه می‌آورند و در نهایت پیش از تجربه یک موفقیت از تلاش بیشتر دست می‌‎کشند.

این حالت روحی به واسطه استرس، کمبود مواد غذایی و سایر عوامل محیطی که می‌توانند ناهنجاری‌های روانی مانند اضطراب، خستگی و افسردگی را تحریک کنند، بدتر می‌شود.

خوشبختانه چندین راه برای مبارزه با خستگی تصمیم و خنثی کردن شروع آن وجود دارد.

 1. استفاده از کتون برای خنثی کردن اثرات خستگی تصمیم

با آن که پاسخ ساده برای جلوگیری از خستگی تصمیم جلوگیری از تصمیم‌گیری‌های متعدد است، اکثر افراد این گزینه را انتخاب نمی‌کنند.

بلکه، ما باید انرژی بیشتری در اختیار موتورخانه بدن انسان که مغز باشد قرار دهیم. ولی فکر نکنید می‌توانید به یک قهوه تلخ قدرتمند یا یک نوشیدنی انرژی‌زا پناه ببرید، بلکه باید درک کنید مغز ما برای عملکرد خود در حالت بهینه‌اش به چه چیزی نیاز دارد.

کتون‌ها در نتیجه چربی‌سوزی بدن به عنوان یک منبع سوخت به جای گلوکز توسط کبد تولید می‌شوند. این کتون‌ها نشان داده شده است منبع ترجیحی سوخت برای مغز به علت کارآمدی بیشتر انرژی متابولاسیون سریع‌تر و سطح بالاتر انرژی سلولی در هر واحد اکسیژن مصرف شده در مقایسه با گلوکز، هستند.

به چندین روش می‌توانید تولید کتو‌ن‌ها را در بدن تقویت کنید، از جمله:

 • یک رژیم غذایی با سطح کربوهیدرات پایین، افزایش مصرف چربی‌های سالم.
 • استفاده از روغن تری‌گلسیرید زنجیره متوسط در رژیم غذایی و روزه گرفتن متناوب.
 • خرید استر‌های کتونی خالص.
 1. نوشتن روزانه خاطرات: تعداد تصمیم‌های خود را محدود کنید

آنطور که جودی ویلیس عصب‌شناس و معلم معروف توضیح می‌دهد «عمل نوشتن می‌تواند ورودی، پردازش، حفظ و بازیابی اطلاعات را در مغز افزایش دهد. چنین فعالیتی توجه کامل مغز را ارتقاء می‌دهد، باعث افزایش کیفیت حافظه بلند مدت می‌شود و زمانی را برای اندیشیدن در اختیار مغز قرار می‌دهد و نوشتن یک منبع از توسعه مفهومی و تحریک بالاترین توانایی شناختی مغز است.»

برای شروع می‌توانید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • پیش از خوابیدن، در دفتر خاطرات خود در مورد روز پیش رو بنویسید تا اولویت‌هایتان تحت توجه‌تان قرار گیرد و همچنین خواب ناآرام به علت نبود برنامه‌ریزی را بهتر کنید.
 • روزانه روی سه پروژه اصلی تمرکز کنید، بنابراین با مشکل روبرو شدن با حجم بیش از حد اطلاعات روبرو نمی‌شوید و می‌توانید برنامه‌های عمل با دقت بالا داشته باشید و پروژه‌های بزرگی را تکمیل کنید که تغییر قابل توجهی به وجود خواهند آورد.
 • پیشرفت خود را دنبال کنید و بردهای کوچک روزانه‌تان را برای افزایش انگیزه‌تان در نظر بگیرید.
 • شروع هر روز را تجسم کنید تا بتوانید روی موفقیت تمرکز داشته باشید. این کار باعث می‌شود ضمیر ناخودآگاه‌تان فکر کند که قبلا این کار را انجام دادید، بنابراین نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید وارد یک مرحله از تچان (تمرکز مطلق که در آن فرد به قدری مشغول کار خود است که متوجه زمان و مکان نمی‌شود) شوید.
 1. با پرسیدن سوالات روزانه سطح انرژی‌تان را مدیریت کنید

بررسی‌های روزانه این قدرت را به ما می‌دهند برای پیشرفت به خودشناسی برسیم و بهتر شویم. با پرسیدن سوالات ساده از خودتان می‌توانید متوجه شوید چطور عملکرد زیستی و روان‌تان ممکن است جلوی موفقیت شما را گرفته باشند و چه تاثیری روی قابلیت شناختی روحی‌تان دارند.

با بررسی تمامی جوانب سلامت و عملکرد خود خواهید توانست بهتر به عواملی غلبه کنید که می‌توانند انگیزه و سطح عملکرد را کم کنند. از جمله این سوالات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آیا روزانه مشکلات گوارشی دارید که روی عملکرد و سلامت شما تاثیر گذاشته باشد؟ ارتباط مغز و سیستم گوارش بارها ثابت شده است. اگر می‌خواهید به اوج سلامت روحی خود برسید، باید مطمئن شوید سلامت سیستم گوارشی شما در حالت بهینه است. همه می‌دانیم پس از خوردن یک وعده غذایی با سطح بالای کربوهیدرات یا شب دیر خوابیدن چقدر روز بعد احساس کسل بودن داریم.
 • آیا هر گونه کمبود مواد غذایی را تجربه می‌کنید؟ آزمایش دادن برای شناسایی این کمبودها که می‌توانند اختلالات روانی را تحریک کنند می‌تواند در شناسایی چیزی که انرژی، انگیزه و تمرکز شما را گرفته است بسیار تاثیرگذار باشد.
 • آیا با مشکل استرس مزمن طولانی روبرو بودید؟ استرس می‌تواند باعث ایجاد التهاب در بدن و علایم احتمالی از جمله سردرد، خستگی و حتی افسردگی شود. تجسم روزانه و مدیتیشن می‌تواند به مدیریت این قضیه کمک کند و فعالیت غشاء جلوی مغزی‌تان را افزایش دهد. همانطور که در باشگاه برای بدن خود ورزش می‌کنید، ورزش مغز را نیز فراموش نکنید.

رعایت این مراحل ضروری می‌تواند تضمینی برای این باشد که تمرکز و انرژی خود را صرف یک بنیاد قدرتمند برای موفقیت می‌کنیم. وقت آن است که با هماهنگی با نیازهای زیستی خود سوخت تمامی نیازهای روانی‌تان را تامین کنید، نیازهایی که کارآفرینان در ماموریت خود برای توقف‌ناپذیر بودن با آن‌ها روبرو می‌شوند.

منبع: entrepreneur.com

مطالب مرتبط

چه ارتباطی میان خواب‌های آشفته و رضایت شغلی ما وجود دارد؟

عباس رهامی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

چرا مردم رژیم گیاهخواری انتخاب می کنند یا وجترین می‌شوند؟

عباس رهامی

پشت میز نشینی را تغییر دهید وگرنه به این مشکلات دچار می‌شوید

عباس رهامی

تا دست یابی به گروه خونی جهانی چقدر فاصله داریم؟

عباس رهامی

فعالیت بیش از حد مغز ارتباط نزدیکی با عمر کوتاه‌تر دارد

محمد امین نعمتی

ترس ژاپن از شیوع ابولا و بیماری‌های مرگبار دیگر در المپیک ۲۰۲۰

عباس رهامی

۷ تغییر سریع برای این که در محیط کار شادتر باشید

محمد امین نعمتی

چرا هیچ وقت نباید لایه برداری شیمیایی انجام دهید؟

عباس رهامی

چربی سوزترین معجون‌های لاغری در خانه کدامند؟

کیوان

با این شربت به سرعت لاغر شوید

کیوان

چگونه سلامت بدن در فصل گرما را حفظ کنیم؟

کیوان

شربتی برای کنترل اضطراب و کمک به افراد مبتلا به سندروم پای

کیوان

دانشمندان ایرانی موفق به ساخت رگ مصنوعی شدند

کیوان

خاطرات چگونه شکل می‌گیرند و از یاد می‌روند؟

کیوان

دیدگاه شما چیست؟